Finanse i rachunkowość – perspektywy wyboru i wymagania

finanse i rachunkowość studia licencjackie

Zaktualizowano dnia 2 listopada 2023

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, w naszym kraju funkcjonuje ponad 2,6 miliona aktywnych firm. Niezależnie od branży i profilu zarządzania, każda z nich musi dokonywać rozliczeń finansowych oraz podatkowych, co generuje duże zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Nic więc dziwnego, że od lat studia Finanse i rachunkowość cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Dlaczego warto podjąć naukę w tym kierunku?

Czy finanse i rachunkowość to dobry kierunek? Zainteresowanie mówi samo za siebie

Według różnych statystyk każdego roku naukę w obszarze finansów i rachunkowości podejmuje około 13 tysięcy studentów. Choć kierunki oferują uczelnie publiczne, w większości przypadków osoby zainteresowane karierą w branży finansowej i rachunkowej wybierają naukę na uczelniach prywatnych. Wielu studentów, którzy stają przed wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej zastanawia się więc czy finanse i rachunkowość to dobry kierunek. Jak się okazuje, tak duże zainteresowanie nauką w tym zakresie poparte jest wieloma ważnym argumentami.

ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO DORADCA PODATKOWY ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Finanse i rachunkowość – perspektywy dla studentów

Najważniejszym potwierdzeniem tego, że finanse i rachunkowość to dobry kierunek studiów, są szerokie perspektywy zawodowe i możliwości rozwoju dla absolwentów tego obszaru nauk. Wybierany jest przede wszystkim przez osoby, które aspirują do podjęcia pracy w księgowości. Choć nie jest to oficjalny wymóg, w praktyce pracodawcy wymagają ukończonych studiów lub specjalizacji właśnie z zakresu finansów i rachunkowości.

Kompleksowy, a zarazem uniwersalny charakter programu studiów sprawia, że dla absolwentów dziedziny Finanse i rachunkowość perspektywy otwierają się w wielu innych kierunkach zdobywając przygotowanie do pracy m.in. w:

  • firmach konsultingowych i doradczych,
  • biurach rachunkowych,
  • organach administracji państwowej.

Oprócz zawodu księgowego absolwent może ubiegać się o pracę jako doradca podatkowy czy biegły rewident. Popularność kierunku wynika nie tylko z kompleksowego i uniwersalnego programu pozwalającego podjąć pracę na wielu różnych stanowiskach. Ogromną zaletą posiadania przygotowania z finansów i rachunkowości są zarobki. Wcześniej wspomniany księgowy może zarobić nawet 7500 zł netto miesięcznie.

Finanse i rachunkowość jakie przedmioty na maturze trzeba zdać?

Niektórzy uczniowie posiadają jasno sprecyzowany cel odnośnie swojej przyszłości i już w szkole średniej zastanawiają się jakie przedmioty na maturze trzeba zdać, aby rozpocząć studia wyższe na kierunku Finanse i rachunkowość. Na większości uczelni pod uwagę brana jest przede wszystkim matematyka na poziome podstawowym lub rozszerzonym, a także jeden z przedmiotów spośród geografii, historii, informatyki, WOS-u lub języka obcego.

Finanse i rachunkowość – gdzie studiować może osoba, która zapisała się na Administrację?

Innym popularnym wyborem są studia licencjackie Administracja, które znajdują się w ofercie naszej Uczelni. Od 4 semestru studenci realizują przedmioty zgodne z wybraną specjalnością – wśród nich znajduje się także Finanse i rachunkowość, dzięki czemu studenci Administracji mogą zdobyć przygotowanie nie tylko do pracy w organach administracji publicznej, ale również biurach rachunkowych. W przypadku rekrutacji na naszej Uczelni, nie są wymagane wyniki z konkretnych przedmiotów maturalnych – zapisać się może każdy absolwent szkoły średniej posiadający świadectwo dojrzałości.

studia finanse i rachunkowość

Finanse i rachunkowość – czy dużo matematyki?

Już sama nazwa tego obszaru nauk nasuwa pytania odnośnie tego, czy Finanse i rachunkowość zawierają w swoim programie dużo matematyki. Nic w tym dziwnego, ponieważ sporządzanie analiz finansowych i prowadzenie rachunkowości bazuje w dużej mierze na liczeniu.

Finanse i rachunkowość – jakie przedmioty na specjalności studiów licencjackich?

Osoba, która zapisze się na studia licencjackie Administracja i wybierze specjalność Finanse i rachunkowość podczas 6 semestrów nie będzie miała styczności z przedmiotami stricte matematycznymi, jednak w programie studiów znajdują się takie przedmioty, jak:

  • Podstawy ekonomii,
  • Finanse przedsiębiorstwa,
  • Podstawy rachunkowości,
  • Finanse publiczne,
  • Rachunkowość (zarządcza, budżetowa, podatkowa).

Ważnym przedmiotem w kontekście nowoczesnych rozwiązań, z którego korzysta aktualnie branża finansów są Systemy informatyczne w rachunkowości.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Finanse i rachunkowość – książki niepotrzebne, czyli zalety studiów online

Studenci mogą podjąć Finanse i rachunkowość nie tylko na studiach licencjackich. Nasza Uczelnia oferuje studia magisterskie Administracja, na których również jedną z dostępnych specjalności jest FiR. Niezależnie od stopnia studiów, studenci realizują z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość. Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych w siedzibie uczelni, natomiast w przypadku nieobecności materiały zostaną udostępnione na indywidualnym koncie studenta.