Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z kilkoma działaniami, dzięki którym przedsiębiorstwo może wyróżnić się na tle konkurencji. Są wśród nich innowacyjne rozwiązania, wynalazki, znaki firmowe czy nazwa. Kluczową rolę w procesie zastrzegania ich pełni rzecznik patentowy, czyli specjalista, na którego zapotrzebowanie rośnie wprost proporcjonalnie do liczby polskich firm. Nic więc dziwnego, że osoby podejmujące Prawo – studia jednolite magisterskie planują poprowadzić swoją karierę w kierunku pracy jako specjalista. Jak zostać rzecznikiem patentowym i na czym polega praca na tym stanowisku?
Kim jest rzecznik patentowy? Praca dla miłośników prawa, nauki i biznesu
Aby wyróżnić się na tle konkurencji, firmy dążą do stworzenia unikalnej wartości, która będzie kojarzona właśnie z danym przedsiębiorstwem. W tym celu powstają oryginalne nazwy firm, a także innowacyjne wynalazki. Aby mieć pewność, że nikt nie wykorzysta tej unikalnej wartości, należy udać się do rzecznika patentowego.
Zawód zaufania publicznego łączy w sobie skrupulatność prawnika, a także pasję badacza fascynującego się obszarami nauki oraz biznesu. W obliczu rozwoju niemal każdej dziedziny biznesu, rzecznicy patentowi to coraz liczniejsza grupa zawodowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.
Rzecznik patentowy – co robi?
Z uwagi na coraz częściej występujące spory na tle praw autorskich oraz nieuczciwej konkurencji, zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu nieustannie rośnie. Osoby, które dostrzegają w sobie potencjał do pracy, zastanawiają się, czym zajmuje się rzecznik patentowy. Co robi prawnik pełniący tę funkcję określa m.in. Ustawa o rzecznikach patentowych, według której zawód ten polega na świadczeniu pomocy w sprawach z zakresu własności przemysłowej zarówno osobom fizycznym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, a także osobom prawnym.
Do jego zadań należy m.in.:
- doradztwo w sprawach prawnych i technicznych w celu uzyskania patentów,
- przygotowywanie dokumentów,
- rejestracja patentów,
- reprezentowanie klientów w sporach patentowych,
- monitorowanie zmian w przepisach i terminach dotyczących ochrony patentów.
Ustawa o rzecznikach patentowych wskazuje również, że osoba pełniąca tę funkcję może wykonywać zawód w kancelarii patentowej lub na rzecz pracodawcy.
Zalety i wady pracy jako rzecznik patentowy
Prawo – studia jednolite magisterskie przygotowują do pracy w wielu różnych zawodach. Co więc sprawia, że coraz więcej osób chce zdobyć uprawnienia rzecznika patentowego? Do zalet z pewnością można zaliczyć:
- prestiż i pozycję społeczną,
- zawód zaufania publicznego,
- rosnące zapotrzebowanie związane z ogólnym wzrostem świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej,
- wysokie wynagrodzenie dla specjalistów z doświadczeniem,
- wymagające i ciekawe zadania.
Aspirujących rzeczników patentowych nie zraża wysoka konkurencja w branży czy długotrwałe i wymagające procesy. Specjalista nie zawsze może osiągnąć pożądany rezultat swojej pracy w krótkim czasie, a jego zadania wiążą się z dużym poziomem odpowiedzialności.
Jak zostać rzecznikiem patentowym krok po kroku?
Po pierwsze Prawo – studia jednolite magisterskie
W swojej pracy rzecznicy patentowi korzystają nie tylko ze zdobywanego latami doświadczenia, ale przede wszystkim merytorycznej i praktycznej wiedzy uzyskanej w trakcie prawniczych studiów jednolitych magisterskich.
Choć uzyskanie tytułu magistra prawa nie jest wymagane (przepisy mówią o studiach magisterskich przydatnych do wykonywania zawodu), studia prawnicze kompleksowo przygotowują do egzaminu konkursowego. Po ukończeniu studiów kandydat przystępuje do niego w formie pisemnej – jest on odpłatny i przeprowadzany przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych.
Jak zostać rzecznikiem patentowym? Aplikacja rzecznikowska i egzamin kwalifikacyjny
Po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu kandydat przystępuje do aplikacji rzecznikowskiej, która trwa 3 lata. W tym czasie osoba aspirująca do pracy jako rzecznik patentowy zdobywa doświadczenie pod okiem patrona. Aplikacja jest odpłatna, a po jej ukończeniu kandydat może przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego – zdobycie pozytywnej oceny skutkuje wpisem na listę rzeczników patentowych.
Zapisz się na studia prawnicze i wykonaj najważniejszy krok
Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu osób, które chcą zdobyć uprawnienia do pracy jako rzecznik patentowy, nasza Uczelnia przygotowała „Prawo – studia jednolite magisterskie”. Rozbudowany program pozwala m.in.:
- zapoznać się z różnymi dziedzinami prawa,
- poznać zagadnienia teorii i filozofii prawa,
- rozwinąć kompetencje retoryczne i negocjacyjne,
- zdobyć umiejętności niezbędne do rozumienia i stosowania aktów normatywnych.
Ogromną zaletą studiów oferowanych przez naszą Uczelnię jest możliwość wyboru jednej z dziesięciu specjalności. Dzięki temu już od trzeciego semestru studenci mogą zdobyć specjalistyczne przygotowanie z różnych gałęzi. W przypadku rzecznika patentowego niezwykle przydatne okaże się m.in. Prawo cywilne, Prawo gospodarcze i handlowe oraz Prawo nowych technologii i cyberprzestrzeni. Warto zaznaczyć, że bez względu na wybraną specjalność absolwenci mogą zdobyć po studiach uprawnienia do pracy jako rzecznik patentowy.