Jak zostać nauczycielem po innych studiach?

JAK ZOSTAĆ NAUCZYCIELEM

Zaktualizowano dnia 25 marca 2024

Mówi się, że aby zostać nauczycielem, trzeba mieć do tego powołanie. Niektórzy odkrywają je w sobie już na początku swojej edukacyjnej drogi decydując się na studia z zakresu pedagogiki po szkole średniej. Bywa jednak również tak, że można odkryć w sobie pasję do nauczania dopiero po ukończeniu studiów wyższych z innego kierunku. Czy droga do nauczania w szkole nadal zostaje wtedy otwarta? Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać nauczycielem po innych studiach.

Rola i misja nauczyciela

Choć przekazywanie wiedzy dzieciom i młodzieży pozwala czerpać wiele radości, praca jako nauczyciel niesie za sobą sporą odpowiedzialność związaną z obowiązkami, jakie musi wypełniać każdego dnia. Do trzech podstawowych funkcji, jakie musi pełnić należą:

●     wychowawcza,

●     opiekuńcza,

●     dydaktyczna.

Niezwykle istotne w pracy nauczyciela jest rzetelne podejście do powierzanych mu zadań, które w głównej mierze dotyczą wspierania uczniów w ich rozwoju oraz dbanie o ich odpowiednią postawę obywatelską i moralną. Warto zaznaczyć, że obowiązki te spoczywają na nauczycielu nie tylko w trakcie trwania zajęć, ale również poza zajęciami szkolnymi, dając przykład swoim zachowaniem.

POSTAW NA ROZWÓJ Z NAMI, WYBIERZ SWOJĄ UNIKALNĄ ŚCIEŻKĘ KARIERY!

Nauczyciel – jak wygląda jego praca?

Podstawowym zajęciem nauczyciela jest oczywiście prowadzenie lekcji. W trakcie zajęć dydaktycznych ma on za zadanie przekazać wiedzę swoim uczniom realizując tym samym program nauczania, określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Drugą najważniejszą kwestią jest monitorowanie postępów w nauce uczniów oraz sprawiedliwe ocenianie. Niezwykle ważna jest reakcja w przypadku uczniów, którzy nie radzą sobie z przyswajaniem wiedzy. Nauczyciele prowadzą z tego powodu zajęcia pozalekcyjne, które pozwolą takim uczniom dorównać poziomem wiedzy do pozostałych.

Co należy zrobić, żeby zostać nauczycielem po innych studiach?

Nauczyciel to zawód zaufania publicznego, którego obowiązki określają odpowiednie rozporządzenia. Dotyczą one nie tylko wymogów odnośnie pracy, ale wskazują również wymagania, jakie należy spełnić, aby móc nauczać w szkole lub innej placówce edukacyjnej.

jak zostać nauczycielem po innych studiach

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, podstawowym wymogiem jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich. Jeżeli kandydat na nauczyciela ukończył studia wyższe inne niż te związane z nauczaniem w szkołach, niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku dotyczącym nauczania w szkole oraz zrealizowanie przygotowania pedagogicznego. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje wiele perspektywicznych kierunków, dzięki którym możliwe jest nabycie niezbędnej wiedzy oraz umiejętności, aby rozwijać się zawodowo i osiągać sukcesy w wybranej dziedzinie. 

Jak zdobyć przygotowanie pedagogiczne?

Przygotowanie pedagogiczne jest wymagane nie tylko w przypadku nauczycieli, ale także w pracy jako pedagog lub psycholog szkolny, opiekun przedszkolny oraz na innych stanowiskach związanych ze sprawowaniem opieki nad nieletnimi w publicznych placówkach.

MEN określa również wymogi dotyczące liczby godzin przeznaczone na naukę teorii oraz praktyki. Według rozporządzenia, studia z zakresu przygotowania pedagogicznego muszą w swoim programie przeznaczyć:

●     minimum 150 godzin na praktykę pedagogiczną,

●     minimum 270 godzin na naukę teorii.

Studia mają charakter kwalifikacyjny – oznacza to, że po ukończeniu studiów podyplomowych na kierunku przygotowanie pedagogiczne, absolwent – oprócz świadectwa – uzyskuje kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela.

Zobacz, jak wyglądają studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego. Sprawdź program i zapisz się:

Nauczanie przedmiotów zawodowych

Wymagania, jakie należy spełnić, dotyczą także nauczycieli przedmiotów zawodowych. Według Rozporządzenia MEN, kwalifikacje do podjęcia pracy jako nauczyciel w szkole branżowej czy technikum zdobywa m.in. osoba, która posiada dyplom studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na dowolnym kierunku oraz studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć lub nauczanego przedmiotu, a także posiada przygotowanie pedagogiczne.

Również w tym przypadku możesz zdobyć niezwykłe umiejętności, które otworzą drzwi do fascynującej przyszłości na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.

Czy można zostać nauczycielem po innych studiach?

Można zostać nauczycielem po innych studiach, jednak konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych z przedmiotu, którego chce się nauczać oraz zdobycie przygotowania pedagogicznego — więcej na temat takiego szkolenia dowiesz się z artykułu „Nauczanie w szkole a brak przygotowania pedagogicznego”. Oprócz wykształcenia należy spełnić również inne wymagania ustawowe.

pedagogika

FAQ

  1. Co to jest przygotowanie pedagogiczne?

Przygotowanie pedagogiczne to rodzaj szkolenia praktyczno-teoretycznego, które ma zapewniać odpowiednią jakość kształcenia i pracy nauczycieli, pedagogów szkolnych i wszystkich innych osób, pracujących w oświacie. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu „Co to jest przygotowanie pedagogiczne?”.

  1. Po jakich studiach można zostać nauczycielem?

Nauczycielem można zostać po studiach kierunkowych z zakresu nauczanego przedmiotu, studiach, które uwzględniały w programie treści przedmiotu lub po odpowiednich studiach podyplomowych.

  1. Jak najszybciej uzyskać uprawnienia pedagogiczne?

Uprawnienia pedagogiczne najszybciej można uzyskać w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego podczas 150 godzin praktyki pedagogicznej. Część teoretyczną można wówczas zrealizować przez przy pomocy innowacyjnej platformy e-learningowej.

  1. Czy po studiach licencjackich można uczyć w szkole?

Obecnie po samych studiach licencjackich z reguły nie można uczyć w szkole, jednak od tej zasady są wyjątki np. dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

  1. Jak zacząć pracę jako nauczyciel?

Żeby zacząć pracę jako nauczyciel należy ukończyć odpowiednie studia oraz zdobyć przygotowanie pedagogiczne.