Zaktualizowano dnia 13 sierpnia 2021
Jeszcze do niedawna z przedmiotem szkolnym o nazwie biologia uczniowie spotykali się dopiero w I klasie gimnazjum. Po reformie, która miała miejsce w 2017 roku, biologia zastąpiła przyrodę już w V klasie szkoły podstawowej, dzięki czemu uczniowie mogą zetknąć się stricte z zagadnieniami z tego obszaru nieco wcześniej. Biologia jest przedmiotem traktującym o otaczającym świecie – pozwala zrozumieć funkcjonowanie żyjących wokół organizmów czy przeprowadzać różnego rodzaju badania przy użyciu mikroskopu. Niezwykle ważna jest jednak rola nauczyciela, który powinien w taki sposób prowadzić swoje zajęcia, aby zainteresować i zmotywować do nauki swoich uczniów. W związku z dużym zapotrzebowaniem nauczycieli tego przedmiotu, coraz więcej osób zastanawia się jak zostać nauczycielem biologii?
Jak wygląda praca nauczyciela biologii?
Do podstawowych zadań nauczyciela biologii należy oczywiście prowadzenie lekcji, w trakcie których przekazuje on swoim uczniom wiedzę, realizując tym samym program nauczania określony przez MEN. Podczas zajęć, wiedza jest systematyzowana, a poprzez powtarzanie danego materiału uczniowie utrwalają zdobyte informacje.
W zależności od tematu oraz wieku uczniów, nauczyciel biologii może korzystać z różnych form dydaktycznych – podczas nauczania biologii świetne sprawdzają się tablice multimedialne, które dają wiele możliwości w trakcie prezentacji np. części ludzkiego ciała. Oprócz tego, nauczyciel może prowadzić lekcje jako dyskusję, warsztaty czy zajęcia laboratoryjne, co – szczególnie w przypadku biologii – pozwala uczniom spojrzeć na konkretne zagadnienia z bliskiej perspektywy. Mowa tu szczególnie o zajęciach z użyciem mikroskopu.
Nauczyciel biologii – jakie obowiązki?
Każdy z nauczanych przedmiotów stawia przed nauczycielem określone obowiązki, jakie musi wypełniać w swojej pracy. Nauczyciel biologii ma za zadanie m.in:
- wyposażać uczniów w podstawowe pojęcia, terminologię oraz wiedzę z zakresu mechanizmów biologicznych i relacji przyroda-człowiek,
- kształtować wśród uczniów prawidłowe postawy intelektualne oraz praktyczne związane z programem przedmiotu,
- realizować program nauczania biologii według zasad współczesnej dydaktyki przy użyciu metod nauczania oraz środków dydaktycznych,
- aktualizować treści nauczania w związku ze względu na rozwój nauk o przyrodzie,
- sprawiedliwie oceniać umiejętności uczniów oraz analizować ich postępy,
- zapewniać odpowiednie warunki do nauki, w tym dbać o pracownię i jej wyposażenie.
Co należy zrobić, aby zostać nauczycielem biologii?
Tak samo jak w przypadku innych przedmiotów, nauczyciel biologii musi spełnić pewne warunki zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej odnośnie wymaganych kwalifikacji. Aby zostać nauczycielem biologii należy posiadać dyplom pierwszego (w przypadku przygotowania pedagogicznego do nauczania w szkołach podstawowych i zawodowych) lub drugiego stopnia na kierunku:
- związanym z nauczanym przedmiotem, a także przygotowanie pedagogiczne,
- którego program obejmuje treści nauczanego na danym etapie przedmiotu, a także przygotowanie pedagogiczne,
- innym niż nauczany przedmiot – wówczas musi ukończyć studia podyplomowe z zakresu nauczania tego przedmiotu oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.
Oznacza to, że aktywni zawodowo nauczyciele uczący innych przedmiotów, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne mogą zrealizować studia podyplomowe na kierunku Nauczanie biologii i otrzymać kwalifikacje upoważniające do nauki drugiego lub kolejnego przedmiotu. Osoby, które ukończyły studia na kierunku biologia muszą natomiast zdobyć przygotowanie pedagogiczne. Można je zdobyć wybierając jeden z kierunków dotyczących przygotowania pedagogicznego na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Więcej informacji czym jest przygotowanie pedagogiczne znajdziesz w tym artykule.
Nauczyciel biologii – studia podyplomowe po innym kierunku
Co z osobami, które ukończyły studia wyższe niezwiązane z biologią? Okazuje się, że droga do zdobycia kwalifikacji umożliwiających nauczanie biologii w szkole nadal stoi otworem. Według rozporządzania, taka osoba musi ukończyć studia podyplomowe Nauczanie biologii oferowane przez WSKZ oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne. Jeśli słuchacz go nie posiada – uczelnia umożliwia zapis na dwa kierunki jednocześnie, dzięki czemu słuchacz może oszczędzić swój czas i szybciej zdobyć wymagane kwalifikacje. Co więcej – dla takich kandydatów uczelnia przygotowała świetną okazję w postaci 25% rabatu na kierunek dotyczący przygotowania pedagogicznego.