Coraz szybszy rozwój firm, niezależnie od branży, powoduje wzrost obowiązków każdego działu. Szczególnie trudne zadanie stawiane jest oddziałom finansów, które muszą skrupulatnie analizować wydatki oraz przychody firmy. Zazwyczaj im większe jest przedsiębiorstwo, tym ciężej zadbać o prawidłowe zarządzanie zasobami pieniężnymi. Niezwykle istotną rolę na nadzorem firmowych finansów odgrywa kontroler finansowy, czyli stanowisko, które w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze. Szczególnie mowa tu zarówno o polskich, jak i zagranicznych, dużych korporacjach, w których wszelkie kwestie związane z finansami muszą być bardzo skrupulatnie kontrolowane. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na specjalistów z tego zakresu, coraz więcej osób ciekawi jak zostać kontrolerem finansowym.
Kim jest kontroler finansowy?
Na początku warto przyjrzeć się profesji kontrolera finansowego. Najogólniej, jest on osobą sprawującą nadzór nad finansami firmy, która zarządza działem kontrolingu. Podstawowym obowiązkiem jest dostarczanie kierownictwu firmy szczegółowych i – przede wszystkim –wiarygodnych danych, które są kluczowe do podejmowania strategicznych decyzji. O ile w małych firmach jest to najczęściej samodzielne stanowisko, o tyle w dużych korporacjach najczęściej ma charakter kierowniczy. Zakres obowiązków kontrolera finansowego, szczególnie w spółkach-córkach korporacji międzynarodowych przypomina posadę dyrektora finansowego.
Kontroler finansowy:
- przygotowuje budżety roczne, wieloletnie plany oraz kontroluje ich realizację, a także analizuje różnego rodzaju odchylenia,
- dostarcza wiarygodnych informacji do zarządu, które są nieocenione w trakcie podejmowania kluczowych decyzji,
- analizuje rentowność według kanałów dystrybucji, produktów i klientów,
- dostosowuje plany kont zgodnie z potrzebami rachunkowości zarządczej,
- tworzy struktury centrów przychodowo-kosztowych,
- przygotowuje dane dotyczące rezerw oraz odpisy aktualizacyjne dla działów księgowości,
- przygotowuje miesięczne raporty zarządcze dla kierownictwa firmy.
Jakie predyspozycje powinien mieć kontroler finansowy?
Praca jako kontroler finansowy wymaga przede wszystkim analitycznego i logicznego myślenia, która objawia się zdolnością wyszukiwania powiązanych ze sobą elementów i wyciągania z nich szybkich oraz logicznych wniosków. Ze względu na specyfikę pracy, osoba na tym stanowisku musi być skrupulatna, cierpliwa i dokładna. Szczególnie w przypadku stawianych diagnoz finansowych firmy, które same w sobie są dość skomplikowane. Kolejnymi cechami, jakie powinna posiadać osoba na tym stanowisku to bardzo dobra organizacja czasu – kontrolerzy finansowi nie zawsze bowiem spędzają 8 godzin nad swoją pracą, a dodatkowe i niespodziewane obowiązki wymuszają także pracę pod presją.
Kontroler finansowy – co należy zrobić żeby nim zostać?
Aby zostać kontrolerem finansowym nie trzeba posiadać studiów wyższych z tego zakresu. Niemniej jednak, podstawą w pracy kontrolera finansowego jest zaplecze merytoryczne w postaci niezbędnej wiedzy z zakresu prawa finansów, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Niezwykle ważne jest również doświadczenie w obszarze audytów lub w pracy w dziale kontrolingu.
Pomocne w uzyskaniu odpowiednich kompetencji do pracy jako kontroler finansowy z pewnością okażą się studia podyplomowe na kierunku Kontroler finansowy przygotowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Pozwolą one zdobyć lub uporządkować posiadaną wiedzę z zakresu kontroli zewnętrznej i wewnętrznej. Studia pozwolą udoskonalić umiejętności doboru odpowiednich metod, a także narzędzi prowadzenia i planowania kontroli. Słuchacze zostaną przygotowani również do przeprowadzania kontroli w aspekcie rozpoznawania różnego rodzaju nadużyć oraz przestępstw gospodarczych.
Kontroler finansowy studia online
Kontroler finansowy studia można zrealizować w trybie online, dzięki czemu słuchacze mogą zdobyć dodatkowe umiejętności i pozyskać przydatne w tym zawodzie kompetencje bez wychodzenia z domu. Jak to działa? Słuchacze otrzymują dane do logowania na platformę dydaktyczną, na której umieszczane są wysokiej jakości materiały naukowe. Studia podzielone są na tematy, a po każdym z nich słuchacze przystępują do testu wielokrotnego wyboru, który weryfikuje stopień przyswojenia wiedzy. Pozytywny wynik z danego tematu pozwala realizację kolejnych tematów z programu kształcenia.