Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024
Jak pokazują statystyki, w naszym kraju ponad 2,6 miliona osób ma zaległości finansowe. W wielu z tych przypadków negocjacje spłaty długu mogą okazać się bezskuteczne. Nie oznacza to jednak, że wierzyciel pozostaje sam ze swoim problemem. Kluczową w tej kwestii rolę odgrywa komornik, czyli zawód dostępny dla osób, które ukończyły studia prawnicze. Są one najważniejszym, jednak niejedynym krokiem w celu uzyskania uprawień. Jak zostać komornikiem?
Kim jest komornik i jak wygląda jego praca?
Komornik jest urzędnikiem sądowym i funkcjonariuszem publicznym. To osoba niezawisła, która swoje obowiązki realizuje w oparciu o kodeks postępowania cywilnego, a także ustawę o komornikach sądowych. Komornik wykonuje swoje zadania na podstawie wyroku sądowego bądź innego tytułu wykonawczego (jak np. ugoda czy nakaz zapłaty).
Czym zajmuje się komornik?
Wielu studentów zainteresowanych podjęciem pracy w takim charakterze zastanawia nie tylko, kim jest komornik, ale jak wygląda jego zakres obowiązków. Otóż do jego zadań należy m.in.:
- egzekwowanie należności,
- przeszukiwanie majątku dłużnika, który może być zlicytowany,
- zajęcie mienia – jeśli dłużnik nie spłaca dobrowolnie długu, komornik może zająć m.in. nieruchomości, auta lub inne wartościowe przedmioty,
- organizowanie licytacji publicznych, na których sprzedaje zajęte mienie, aby uzyskać spłatę długu.
ZAPISZ SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE WYKSZTAŁCENIE DO PRACY JAKO KOMORNIK
Zalety i wady pracy jako komornik
Studia prawnicze przygotowują do poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej w wielu różnych kierunkach. Dlaczego praca jako komornik cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Absolwenci, którzy ukończyli studia prawnicze, chętnie podejmują ten zawód ze względu na:
- duże zapotrzebowanie – ilość dłużników oraz spraw z każdym rokiem rośnie, dlatego absolwenci mogą w szybki sposób znaleźć perspektywiczne i stabilne zatrudnienie,
- wysokie zarobki – wynagrodzenie prowizyjne pozwala komornikom uzyskać wysoką pensję, która jest proporcjonalna do wysokości uzyskanych opłat egzekucyjnych,
- realną pomoc – komornicy w realny sposób przyczyniają się do odzyskania należności przez wierzycieli,
- zawód zaufania publicznego – komornicy pełnią ważną rolę społeczną, dlatego osoby wykonujące ten zawód wzbudzają respekt wśród społeczeństwa.
Komornicy wykonując swoją pracę muszą radzić sobie jednak z napiętymi sytuacjami oraz konfliktami z dłużnikami. Może być to powodem stresu i pewnej presji. Trudna na początku kariery zawodowej może okazać się konieczność egzekwowania należności od ludzi w trudnych sytuacjach życiowych.
Jak zostać komornikiem krok po kroku?
Po pierwsze studia jednolite magisterskie
Zanim komornik będzie mógł pełnić swoją funkcję, musi zdobyć uprawnienia, co nie jest rzecz jasna możliwe bez zdobycia wymaganego wykształcenia. Pierwszy i najważniejszy krok to „Prawo – studia jednolite magisterskie”, dzięki którym absolwenci mogą uzyskać kompleksowe przygotowanie pod kątem merytorycznym i praktycznym z różnych dziedzin prawa. Aby podjąć dalsze kroki, niezbędna jest obrona pracy magisterskiej oraz uzyskanie tytułu magistra prawa.
Egzamin wstępny na aplikację
Uzyskane wykształcenie jest niezbędne, aby przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację. Nabór na aplikację komorniczą prowadzony jest co roku, a termin wyznacza Minister Sprawiedliwości. W ciągu dwóch lat od ogłoszenia pozytywnego wyniku kandydat musi zgłosić się na aplikację.
Ile trwa aplikacja komornicza?
Aby jak najszybciej zrealizować wszystkie niezbędne kroki, najlepiej jest podjąć aplikację możliwie od razu. Wielu kandydatów zastanawia nie tylko czas, w jakim mogą ją podjąć, ale również ile trwa aplikacja komornicza. Są to 2 lata zajęć seminaryjnych oraz praktycznych, które odbywają się pod okiem patrona. W trakcie aplikacji komornik nie tylko samodzielnie zgłębia wiedzę, ale również zdaje sprawdziany wiedzy oraz kolokwia. Aplikacja jest płatna, a roczną opłatę ustala Minister Sprawiedliwości.
Jak zostać komornikiem? Egzamin komorniczy
Aplikacja przygotowuje kandydata do egzaminu komorniczego, który składa się z 4 części i przeprowadzany jest w formie pisemnej. Dwie pierwsze polegają na rozwiązaniu zadań związanych z czynnościami wchodzącymi w zakres zadań ustawowych komorników. W trzeciej rozwiązuje zadania, które polegają na sporządzeniu projektu czynności. Ostatnia część polega na rozwiązaniu zadania z zakresu zadań wykonywania zawodu oraz zasad etyki.
Praca jako asesor komorniczy i powołanie na komornika
Zanim kandydat na komornika będzie mógł pełnić swoją funkcję, musi co najmniej przez 2 lata pracować jako asesor komorniczy. Jest to stanowisko, na które powołuje prezes sądu apelacyjnego. Według przepisów każdy komornik musi zatrudnić asesora co najmniej raz w ciągu 3 lat. Asesor nie dysponuje pełnymi uprawnieniami, a do jego zadań należy głównie zapoznawanie się z dokumentacją, problemami oraz sytuacjami, z którymi mierzy się komornik. Następnie asesor zostaje wpisany na listę komorników i może w pełni posługiwać się swoimi uprawnieniami.
Studia prawnicze – pierwszy i najważniejszy krok
Praca jako komornik wymaga skrupulatnych i czasochłonnych przygotowań, które nie byłyby możliwe bez kompleksowej wiedzy oraz umiejętności wyniesionej ze studiów. Jak zostać komornikiem? Zapisując się na „Prawo – studia jednolite magisterskie” wykonasz pierwszy i najważniejszy krok – zdobędziesz przygotowanie z funkcjonowania polskiego systemu prawnego, a także rozwiniesz umiejętność sporządzania oraz interpretowania tekstów prawnych.
Ogromną zaletą studiów oferowanych przez naszą Uczelnię jest możliwość wyboru jednej z dziesięciu specjalności – m.in.:
Dzięki temu student może zdobyć specjalistyczną wiedzę już na początku drogi do uzyskania uprawnień komornika. Warto zwrócić uwagę, że taką funkcję mogą podjąć wszyscy absolwenci studiów – bez względu na wybraną specjalność.