Jak zostać doradcą prawnym?

jednolite studia magisterskie prawo

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Doradztwo prawne to aktualnie jedne z najbardziej pożądanych usług przez klientów, którym coraz trudniej jest odnaleźć się w skomplikowanych przepisach. Rosnąca liczba sporów oraz problemów prawnych niemal we wszystkich dziedzinach życia sprawia, że profesjonalni doradcy mogą znacznie pomóc zminimalizować ryzyko konfliktów oraz nieprawidłowych decyzji. Dostrzegając ogromne perspektywy zawodowe, coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać doradcą prawnym. Zobacz, co musisz zrobić, aby zacząć pracę na tym przyszłościowym stanowisku.

Kim jest doradca prawny i na czym polega jego praca?

Doradca prawny jest specjalistą, który świadczy porady prawne firmom oraz osobom fizycznym w zakresie prawa. W swojej pracy pomaga interpretować przepisy prawne i udzielać porad, ale nie może reprezentować ich przed sądem oraz wykonywać czynności charakterystycznych dla zawodu radcy prawnego – np. sporządzać pozwów. 

CHCESZ ZACZĄĆ PRACĘ JAKO DORADCA PRAWNY? ZAPISZ SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ

Poza konsultacjami i doradztwem prawnym, osoba na tym stanowisku:

  • analizuje i opracowuje dokumenty prawne – doradca tworzy i analizuje m.in. umowy, regulaminy czy opinie prawne,
  • negocjuje – doradca może prowadzić w imieniu klienta negocjacje, których celem jest osiągnięcie korzystnych warunków umowy, transakcji lub rozwiązania sporów,
  • reprezentuje w postępowaniach pozasądowych – osoba pełniąca funkcję doradcy prawnego może reprezentować swojego klienta m.in. w negocjacjach i mediacjach z innymi stronami,
  • monitoruje zmiany w przepisach prawnych – nieodłączną częścią pracy doradcy jest nieustanne śledzenie zmian w przepisach prawnych i informowanie o ewentualnym wpływie na działalność np. firm; dodatkowo rekomenduje odpowiednie działania.

Praca jako doradca prawny – największe korzyści

Czasy, w których pomocy prawnej potrzebują jedynie właściciele dużych przedsiębiorstw, minęły bezpowrotnie. Aktualnie grupa klientów doradców zatacza coraz większe kręgi, dzięki czemu osoby na tym stanowisku nie mogą narzekać na brak zleceń. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, kto może prowadzić doradztwo prawne

Zainteresowani decydują się na podjęcie odpowiednich studiów ze względu na:

  • duże zapotrzebowanie na rynku pracy,
  • stabilność zawodową i wysokie wynagrodzenie,
  • elastyczność w wyborze ścieżki kariery,
  • możliwość pracy zdalnej,
  • różnorodność zadań.
Sprawdź studia prawnicze

Doradztwo prawne – kto może świadczyć?

Zawody prawnicze kojarzą się nie tylko z koniecznością realizacji 5-letnich jednolitych studiów magisterskich, ale również czasochłonną aplikacją i przystępowaniem do dodatkowych egzaminów. W odróżnieniu od innych profesji, jak np. radcy prawnego, osoby zainteresowane doradztwem prawnym mogą świadczyć swoje usługi bez aplikacji.

Kto może prowadzić doradztwo prawne? Niezbędne studia

Niezbędne w kwestii świadczonych usług jest „Prawo – studia jednolite magisterskie„, po których absolwenci uzyskują tytuł magistra. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w zawodzie od razu po studiach bez wieloletnich przygotowań i przystępowania do dodatkowych egzaminów studia oferowane przez naszą Uczelnię okażą się strzałem w dziesiątkę.

W trakcie nauki studenci poznają polski system prawny i zdobywają umiejętności konieczne do prawidłowego tworzenia oraz interpretowania dokumentacji prawnej. Oprócz teoretycznego przygotowania z wielu różnych gałęzi prawa, absolwenci znacznie rozwijają swoje kompetencje komunikacyjne, retoryczne oraz analityczne.

Jak zostać doradcą prawnym

Studia prawnicze – wybierz jedną ze specjalności

Ogromną zaletą studiów oferowanych przez naszą Uczelnię jest możliwość wyboru jednej z wielu specjalności, dzięki której studenci mogą już od trzeciego semestru zdobyć specjalistyczne przygotowanie z konkretnej dziedziny prawa. To rozwiązanie, które docenią szczególnie aspirujący doradcy prawni, którzy mogą wybrać taką specjalność, jak np.:

Doradztwo prawne – jak założyć?

Wykształcenie do podjęcia pracy jako doradca prawny ma każdy absolwent jednolitych studiów magisterskich z zakresu prawa – bez względu na wybraną specjalność. Wiele osób zastanawia się w kontekście doradztwa prawnego, jak założyć działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami. Otóż aktualnie absolwenci studiów prawniczych muszą zdobyć zezwolenie na prowadzenie praktyki doradztwa prawnego. W tym celu trzeba złożyć wniosek do właściwego sądu okręgowego. Na podstawie pisma zawierającego informacje na temat wnioskodawcy, zakresu planowanej działalności oraz jej kwalifikacjach, sąd wydaje postanowienie o udzieleniu zezwolenia.

Branża doradztwa prawnego jest dynamicznie rozwijającym się sektorem, który stworzony jest dla osób posiadających wykształcenie kierunkowe. Zapisz się już teraz na „Prawo – jednolite studia magisterskie” i rozpocznij pracę jako doradca prawny od razu po uzyskaniu tytułu magistra prawa.