Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024
Uznaje się, że adwokat – obok lekarza oraz duchownego – jest jednym z trzech najstarszych zawodów świata. Do dziś jest to niezwykle prestiżowa i bardzo dobrze opłacana profesja, którą chce podjąć coraz więcej osób świetnie odnajdujących się w zagadnieniach prawnych. Zanim aspirujący adwokat zacznie świadczyć swoje usługi, musi z powodzeniem przejść kilka etapów. W tym artykule sprawdzimy, jak zostać adwokatem i czym zajmuje się osoba na tym stanowisku.
Kim jest adwokat i jak wygląda jego praca?
Zawód adwokata jest najstarszym i najbardziej cenionym zwodem prawniczym. Sam termin „adwokat” pochodzi z łacińskiego advocatio, co oznacza prośbę o udzielenie porady prawnej. Jeszcze za czasów kształtowania się prawa rzymskiego, adwokaci mieli za zadanie nieść pomoc prawną zwracającym się do niego klientom. Już wtedy jako wolny i samodzielny zawód cieszył się uznaniem społeczeństwa.
I tak pozostało do dziś, ponieważ jako prawnik specjalizuje się głównie w reprezentowaniu swoich klientów w sądzie. Adwokat jednak nie tylko może być obrońcą klienta podczas procesu sądowego, ale również świadczyć wsparcie prawne w wielu różnych dziedzinach prawa – jak np. prawo handlowe, rodzinne, cywilne czy karne.
Kto to adwokat? Zadania adwokata
W swojej codziennej pracy:
- udziela porad prawnych,
- sporządza opinie prawne,
- opracowuje projekty aktów prawnych,
- występuje przed urzędami oraz sądami.
Osoby na stanowisku adwokata są zaangażowane do tworzenia statutów, umów oraz innych dokumentów. W zakresie obsługi osób fizycznych adwokat najczęściej oferuje poradę prawną, mediacje czy pełnomocnictwo w procesach, które dotyczą rozwodów, alimentów, separacji czy spraw komorniczych. Może też reprezentować spółki w obszarach prawa cywilnego, gospodarczego oraz finansów.
Praca jako adwokat – największe korzyści
Jak widać, zakres obowiązków jest dość obszerny, co wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Mimo to praca jako adwokat wiąże się z wieloma korzyściami, do których zaliczyć można m.in.:
- pomoc innym – adwokat realnie wpływa na sytuacje ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, którzy potrzebują pomocy prawnej,
- zawód zaufania publicznego – adwokaci cieszą się dużym szacunkiem społeczeństwa, wykonując pracę, którą cechuje profesjonalizm, merytoryka i etyka,
- różnorodność – sprawy, którymi zajmuje się adwokat, są bardzo różne i nawet specjalizując się w jednej gałęzi prawa, adwokat spotyka się z wieloma różnymi rodzajami postępowań,
- stabilność finansowa – praca jako adwokat to nie tylko źródło satysfakcji, ale przede wszystkim wysokiego i stabilnego dochodu, który wynika m.in. z rosnącej liczby klientów potrzebujących pomocy prawnej,
- wyzwania intelektualne – zadania adwokata polegają na rozwiązywaniu i analizowaniu trudnych zagadnień prawnych, co jest intelektualnym wyzwaniem dającym satysfakcję w przypadku rozwikłania sprawy,
- samodzielność – praca jako adwokat to w dużej mierze praca na własny rachunek, co pozwala utrzymać niezależność i możliwość samodzielnego podejmowania wielu decyzji.
Cechy dobrego adwokata
Lista korzyści, jakie płyną z pracy jako adwokat, jest znacznie dłuższa. Osoby, które planują swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku, muszą jednak zdawać sobie sprawę, że powierzone obowiązki wymagają posiadania kilku ważnych cech charakteru.
Do cech dobrego adwokata zalicza się m.in.:
- odpowiedzialność,
- dużą motywację,
- znakomitą pamięć,
- umiejętność analitycznego myślenia,
- zaangażowanie,
- profesjonalizm.
Jak zostać adwokatem krok po kroku
Choć posiadanie powyższych cech znacznie ułatwi realizację zadań, nie okaże się wystarczające, aby podjąć pracę na stanowisku adwokata. Osoba aspirująca do wykonywania tego prestiżowego zawodu musi pozytywnie ukończyć kilka etapów na ścieżce edukacyjnej.
ZAPISZ SIĘ NA PRAWO – STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE
I ZDOBĄDŹ WYKSZTAŁCENIE NIEZBĘDNE DO PRACY JAKO ADWOKAT
Jednolite studia magisterskie – kluczowy początek kariery
Pierwszym i najważniejszym krokiem dla aspirującego adwokata jest zapisanie się na prawnicze jednolite studia magisterskie, które wyposażają studenta w ogromną dawkę wiedzy, a także umiejętności do efektywnego i etycznego egzekwowania prawa. Studia kończą się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu prawnika.
Wybierając studia prawnicze na naszej Uczelni, możesz w trakcie nauki wybrać specjalność, która cię interesuje – m.in. prawo medyczne i bioetyka, prawo cywilne czy prawo gospodarcze i handlowe. Warto zaznaczyć, że bez względu na wybraną specjalność, student jest wszechstronnie przygotowywany do każdej aplikacji prawniczej.
Egzamin aplikancki
Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozytywnego wynik z egzaminu aplikanckiego – odbywa się on raz w roku we wrześniu i obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i etyczną do wykonywania zawodu. Egzamin trwa 4 godziny i obejmuje 150 pytań – aspirujący adwokat musi udzielić poprawnej odpowiedzi na minimum 100. Wówczas zdobywa pozytywny wynik i w ciągu dwóch lat może rozpocząć aplikację.
Aplikacja adwokacka – ile trwa?
Rozpoczynająca się 1 stycznia każdego roku aplikacja trwa 3 lata. Aspirujący adwokat stawia swoje pierwsze zawodowe kroki pod okiem patrona. Po upływie 6 miesięcy aplikant może zastępować adwokatów przed organami ścigania, sądami czy jednostkami administracji publicznej. Po ukończeniu aplikacji otrzymuje on zaświadczenie, które uprawnia go do przystąpienia do egzaminu. Aplikacja jest płatna – roczną opłatę ustala Minister Sprawiedliwości.
Egzamin adwokacki
Kolejnym krokiem jest egzamin adwokacki trwający 4 dni, podczas których weryfikowana jest nie tylko teoretyczna, ale również praktyczna wiedza. Podzielony na 5 części egzamin weryfikuje m.in. umiejętności przygotowania umowy czy pozwu.
Wniosek o wpisanie na listę i wpis na listę
Pozytywny wynik z egzaminu pozwala aplikantowi złożyć wniosek do Okręgowej Rady Adwokackiej o wpisanie na listę adwokatów. Po 30 dniach wydawana jest decyzja, a dane kandydata zostają skierowane do Ministra Sprawiedliwości. Jeśli w ciągu 30 dni nie wniesie sprzeciwu, kandydat zostaje wpisany na listę adwokatów.
Droga do uzyskania uprawnień do pracy jako adwokat może wydawać się czasochłonna i trudna, jednak zapisując się na „Prawo – studia jednolite magisterskie” zdobędziesz kompleksowe przygotowanie, aby z powodzeniem ukończyć kolejne etapy do uzyskania wpisu na listę adwokatów.