Jak zdobyć uprawnienia rolnicze?

Jak zdobyć uprawnienia rolnicze?

Zaktualizowano dnia 3 marca 2022

Pomimo coraz większej popularności zawodów związanych z nowymi technologiami i chęci zamieszkania w dużych aglomeracjach, oferujących ogrom możliwości pod kątem zatrudnienia, z roku na rok zainteresowanych zdobyciem uprawnień rolniczych jest coraz więcej. Prowadzenie własnej działalności rolniczej jest nadal bardzo pożądane, lecz żeby móc legalnie zajmować się uprawą oraz hodowlą m.in. warzyw czy owoców bądź prowadzić agroturystykę, należy spełnić odpowiednie warunki pod kątem wykształcenia oraz ilości posiadanej ziemi. Dawno minęły czasy, w których uprawiać rolę mogą jedynie rolnicy, którzy odziedziczyli teren po swoich przodkach. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zdobyć uprawnienia rolnicze?

Rolnik – kim jest w świetle prawa?

Aby przybliżyć wymogi i sposoby uzyskania uprawnień rolniczych, warto na początku przyjrzeć się, jakie warunki musi spełnić osoba, która chce być rolnikiem w świetle prawa. Przepisy w tym zakresie są ustalone Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, według której rolnik indywidualny to osoba, która:

  • posiada bądź dzierżawi nieruchomości rolne o powierzchni maksymalnie 300 hektarów,
  • w sposób samodzielny oraz jednoznaczny prowadzi gospodarstwo (wykonuje wszystkie działania oraz podejmuje decyzje w imieniu własnym),
  • przez co najmniej 5 lat zamieszkuje gminę, w której posiada nieruchomość rolną,
  • posiada kwalifikacje rolnicze.

Jak zdobyć kwalifikacje rolnicze?

Wymagane uprawnienia

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego za kwalifikacje rolnicze uznaje:

  • wykształcenie rolnicze zasadowe zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe, albo
  • tytuł kwalifikacyjny bądź tytuł zawodowy bądź tytuł zawodowy mistrza w zawodzie, który jest przydatny do prowadzenia rolniczej działalności i posiadanie minimum 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, albo
  • wyższe wykształcenie inne niż rolnicze i posiadanie 3-letniego stażu pracy w rolnictwie; albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze oraz ukończone studia podyplomowe w obszarze związanym z rolnictwem; albo wykształcenie średnie bądź średnie branżowe inne niż rolnicze oraz minimum 3-letni staż pracy w rolnictwie; lub wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe bądź zasadnicze branżowe inne niż rolnicze oraz posiada minimum 5-letni staż pracy w rolnictwie.

Osoby, które nie posiadają wykształcenia stricte rolniczego, ale ukończyły studia wyższe na innym kierunku, w najłatwiejszy sposób zdobędą kwalifikacje rolnicze zapisując się na studia podyplomowe 
Rolnictwo studia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Absolwenci tego kierunku nie muszą odbywać dodatkowego kilkuletniego stażu, dzięki czemu w szybki i przystępny sposób zdobędą kwalifikacje rolnicze potrzebne do uzyskania statusu rolnika indywidualnego. Więcej informacji przeczytasz w naszym artykule „Jak zostać rolnikiem, czyli podyplomowe studia rolnicze”.

Uprawnienia rolnicze online

Studia podyplomowe przez Internet

Rolnictwo (dla absolwentów kierunków nierolniczych) to studia podyplomowe, które znajdują się w bogatej ofercie niezwykle perspektywicznych kierunków Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Renomowana i uznana uczelnia od ponad 20 lat oferuje kształcenie na najwyższym poziomie nieustannie poszerzając katalog studiów podyplomowych. Kierunek, który pozwoli zdobyć aspirującym rolnikom zdobyć uprawnienia rolnicze, można zrealizować w trybie online. Wszystko dzięki nowoczesnej i intuicyjnej platformie dydaktycznej. Za jej pośrednictwem słuchacze mogą zapoznawać się z materiałami naukowymi o dowolnej porze, przez co z łatwością mogą pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami.

Absolwenci zostaną wyposażeni w wiedzę dotyczącą organizacji rynku rolnego, a także samodzielnym prowadzeniem działalności agroturystycznej. Poznają aspekty ekonomiczne, a także organizacyjne produkcji rolniczej, jak również zdobędą wiedzę w kwestiach marketingu artykułów rolnych. Kierunek Rolnictwo (dla absolwentów kierunków nierolniczych) nadaje kwalifikacje rolnicze, które są uznawane w KOWR (Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa), a także Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne, absolwenci tego kierunku nie muszą zdawać państwowego egzaminu w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.