Jak zostać rolnikiem, czyli podyplomowe studia rolnicze

Rolnik przy pomocy tabletu planuje organizacje pracy traktora, orającego pole

Zaktualizowano dnia 18 stycznia 2022

Pomimo wielu możliwości, jakie dają aglomeracje miejskie oraz popularyzacji zawodów związanych z nowymi technologiami kojarzonymi z miejscami zurbanizowanymi, prowadzenie własnej działalności rolniczej jest wciąż bardzo pożądane i staje się coraz popularniejsze wśród osób, które nie miały wcześniej do czynienia z terenami wiejskimi. Dawno minęły bowiem czasy, w których za uprawę i prowadzenie agroturystyki odpowiedzialni mogą być tylko rolnicy dziedziczący dany teren po swoich przodkach. Coraz więcej osób zadaje sobie więc pytanie – jak zostać rolnikiem? Okazuje się, że jest to prostsze niż mogłoby się wydawać, a podyplomowe studia rolnicze znacznie pomagają spełnić marzenia o własnej roli.

Kim jest rolnik?

Na samym początku warto przyjrzeć się, kim jest rolnik w świetle prawa? Według art. 6. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego jest to właściciel, użytkownik wieczysty lub dzierżawca nieruchomości rolnych o powierzchni większej niż 1, ale nie mniejszej niż 300 hektarów. Osoba ta musi prowadzić swoje gospodarstwo w sposób jednoznaczny i samodzielny, co oznacza, iż nie tylko wykonuje dane prace w zakresie utrzymania roli, ale także indywidualnie podejmuje wszelkie decyzje związane z działalnością rolniczą.

Aby otrzymać uprawnienia rolnika indywidualnego, należy również mieszkać przez minimum 5 lat w gminie, na której położona jest chociaż jedna nieruchomość zaliczana do gospodarstwa rolnego. Co więcej, „ustawowy” rolnik jest również osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje rolnicze, które można zdobyć na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Kwalifikacje te mogą bowiem zdobyć nie tylko osoby, które posiadają wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe. Aby zostać rolnikiem, można ukończyć nierolnicze studia wyższe, a po nich zapisać się na podyplomowe studia rolnicze oferowane przez WSKZ.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Osobie, która otrzyma status rolnika przysługuje prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Dzieje się tak dlatego, iż rolnik nie jest ubezpieczony w ZUS, lecz w KRUS. Kolejne udogodnienia czekają również na rolników posiadających mniej ż niż 6 hektarów ziemi – nie muszą oni wówczas odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby posiadające status rolnika mogą liczyć również na dopłaty z Unii Europejskiej, a ich wartość wynosi około 210 euro za każdy hektar.

Jak zostać rolnikiem i zdobyć kwalifikacje online?

W odpowiedzi na duże zainteresowanie zdobyciem kwalifikacji rolniczych, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała dla absolwentów kierunków nierolniczych studia online, które umożliwiają uzyskanie odpowiednich uprawnień bez konieczności przystępowania do egzaminu OKE. Studia podyplomowe na kierunku rolnictwo dostępne są w formie online – oznacza to, że słuchacze mogą w całości zrealizować program nauczania z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do sieci. Jak to możliwie?

Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnej i niezwykle efektywnej platformy dydaktycznej, za pośrednictwem której słuchacze zapoznają się z wysokiej jakości materiałami dydaktycznymi. Stopień przyswojenia wiedzy przez słuchaczy weryfikowany jest przez test wielokrotnego wyboru, który pojawia się po każdym temacie z programu studiów. Pozytywny wynik umożliwia realizację kolejnych części materiału i zapoznanie się z kolejnymi zagadnieniami. Absolwenci oprócz ogromnej dawki przydatnej wiedzy otrzymują kwalifikacje rolnicze, uznawane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a także Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki zdobytym uprawnieniom, aspirujący rolnicy mogą nabywać ziemie, otwierać gospodarstwa rolne oraz korzystać z unijnych dotacji i ulg podatkowych.

Podyplomowe studia rolnicze – dla kogo?

Studia na kierunku Rolnictwo (dla absolwentów studiów nierolniczych) skierowane są dla osób, które są absolwentami studiów wyższych i aspirują do założenia własnej działalności rolniczej lub chcą podjąć zatrudnienie w:

  • branży rolno-spożywczej,
  • organizacjach pozarządowych na rzecz rolnictwa i wsi,
  • unijnych agencjach płatniczych,
  • administracji rządowej oraz samorządowej,
  • miejscach zajmujących się żywnością ekologiczną,
  • i wielu innych miejscach, w których przydatne są uprawnienia rolnicze i wiedza z tego zakresu.

Nauka na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego to gwarancja najwyższej jakości świadczonych usług edukacyjnych, co potwierdza zdobyty w 2019 roku certyfikat ISO. Uczelnia uznawana przez MEiN (dawne MEN oraz MNiSW) od ponad 20 lat umożliwia zdobywanie dodatkowych kwalifikacji osobom, które bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i posiadany zawód chcą się nieustannie rozwijać. Wieloletnie doświadczenie oraz obserwacja rynku pracy pozwala placówce rozwijać bogatą ofertę studiów podyplomowych o kolejne perspektywiczne kierunki.