Ile trzeba mieć ziemi żeby płacić KRUS 2023?

krus 2023

Zaktualizowano dnia 9 października 2023

KRUS został zobowiązany do prowadzenia zadań związanych z obsługą rolników w sprawach dotyczących obejmowania ich ubezpieczeniem społecznym, a także innych kwestii dotyczących ubezpieczenia. Kogo uważa się za rolnika? Komu przysługuje KRUS? Ile trzeba mieć ziemi, żeby płacić KRUS? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Komu przysługuje KRUS? 

Być na KRUS-ie oznacza zostać ubezpieczonym w Kasie Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego. Taka forma ubezpieczenia społecznego przysługuje rolnikom i pracującym z nimi domowników, a także pomocników rolnika, którzy mają obywatelstwo polskie lub uprawnienia do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (wydanego na podstawie przepisów szczególnych). 

W ubezpieczeniu wyodrębnia się:

  • ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie;
  • ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Ile ziemi trzeba mieć, żeby być na KRUS-ie? 

Aby płacić KRUS, należy mieć działalność rolniczą prowadzoną w gospodarstwie powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej.

Przygotuj się do zakupu gruntów rolnych na studiach “Rolnictwo z instrukcją zakupu i przekształcenia ziemi (dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych)”

Kogo uważa się za rolnika?

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wyznacza, że rolnikiem określa się:

“pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia”.

rolnik 2023

Kto to jest domownik w KRUS?

Domownik w KRUS został określony przez prawo jako “osoba bliska rolnikowi”, która musi spełniać trzy warunki:

  1. Musi mieć ukończone 16 lat.
  2. Mieszkać z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub na terenie jego gospodarstwa rolnego, a ewentualnie w bliskim sąsiedztwie od tej ziemi.
  3. Pracować w gospodarstwie rolnym u rolnika i nie mieć innego stosunku pracy.

Jakie zmiany w KRUS 2023?

Jak można przeczytać w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl), w 2023 r. zmieniły się kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie emerytury bądź renty. Wynoszą one:

  • 4904,10 zł – czyli 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • 9107,50 zł – czyli 130% tego wynagrodzenia.

Nowe kwoty miesięcznego wynagrodzenia zostały ogłoszone komunikatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

rolnik studia podyplomowe

Uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolnego a studia podyplomowe

Dla osób, które ukończyły studia niezwiązane z rolnictwem, a chciałyby zdobyć wiedzę z zakresu rolnictwa – bardzo dobrym wyborem będą oferowane przez nas studia podyplomowe “Rolnictwo z instrukcją zakupu i przekształcenia ziemi (dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych)”

Absolwenci tego kierunku mogą uzyskać uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolnego poprzez uzyskanie kwalifikacji zawodowych, jakie stawiane są beneficjentom ubiegającym się o pomoc finansową z programów unijnych, opisanych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

Ponadto ukończenie studiów umożliwia zdobycie kwalifikacji rolniczych, które są uznawane w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bez konieczności zdania państwowego egzaminu w OKE.