Zaktualizowano dnia 7 października 2021
Sport to zdrowie – choć w tym powiedzeniu jest bardzo wiele prawdy, należy pamiętać jednak, że zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, są narażeni na różnego rodzaju bóle oraz schorzenia. Przeciążenia stawów, zerwane więzadła czy uszkodzenie mięśni to tylko jedne z nielicznych urazów, jakie mogą spotkać entuzjastów różnych sportów. Ważne jest nie tylko odpowiednie reagowanie w przypadku bólu, ale także zapobieganie mu. Nad odpowiednim przygotowaniem fizycznym sportowców czuwa odpowiednio wykwalifikowany w tym kierunku specjalista, dzięki któremu sportowiec może pozostać w jak najlepszej formie fizycznej. Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy i jak nim zostać?
Fizjoterapia sportowa – co to jest?
Żeby przybliżyć pracę fizjoterapeuty sportowego, warto na początku wyjaśnić czym w ogóle jest fizjoterapia sportowa. Jest ona działem nowoczesnej fizjoterapii, która skupia się na pracy ze sportowcami oraz osobami spędzającymi czas w sposób aktywny. Nastawiona jest na wspomaganie treningów oraz ich efektywności, optymalizacji osiągnięć sportowych i niezwykle ważnej regeneracji. Fizjoterapia sportowa obejmuje również wszystkie procesy, które mają na celu przywrócić sprawność pacjenta po przebytych urazach nabytych w trakcie treningu lub zawodów.
Fizjoterapeutra sportowy to specjalista, którego zadaniem jest opieka zdrowotna sportowca. Musi on więc znać metody treningowe, a także dobrze poznać dyscyplinę swojego pacjenta, aby w jak najlepszy sposób dobrać odpowiednie ćwiczenia i masaże. Jego rola jest niezwykle ważna również w trakcie powrotu sportowca po kontuzji – bardzo często zdarza się bowiem, że sportowiec musi być w pełni sprawny na dany termin, gdy np. zaczyna się kolejny sezon lub rusza kolejny etap w danej dyscyplinie. Zadaniem fizjoterapeuty sportowego jest także zniwelowanie negatywnych następstw urazów.
Do zadań fizjoterapeuty sportowego zalicza się przede wszystkim masaże miejsc szczególnie podatnych na kontuzje. Mowa tu w szczególności o kręgosłupie, stawach czy mięśniach. Powinien on prowadzić rehabilitacje w taki sposób, żeby maksymalnie skrócić powrót pacjenta do sprawności fizycznej.
Jakie usługi świadczy fizjoterapeuta sportowy?
Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni sportowcy mogą zgłaszać się z różnego rodzaju dolegliwościami. Fizjoterapeuta sportowy dobiera odpowiednią usługę do danego przypadku. W swoim gabinecie taki specjalista może świadczyć usługi takie jak:
- terapia manualna kręgosłupa, dzięki której fizjoterapeuta może wykryć nieprawidłowości ortopedyczne i neurologiczne,
- terapia falą uderzeniową, która leczy m.in. łokieć tenisisty, zapalenie więzadła rzepki czy zespół bolesnego karku,
- kinesiotaping, które polega na założeniu specjalnego plastra na odpowiednim odcinku ciała – jego zadaniem jest zredukować ból stawów i mięśni, a także przyspieszenie gojenie blizn lub ran.
Fizjoterapeuta sportowy studia podyplomowe
W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na specjalistów w tej dziedzinie oraz wzrostem popularności i świadomości świadczeń w zakresie fizjoterapii, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe, które pozwolą słuchaczom zdobyć odpowiednie przygotowanie merytoryczne potrzebne do pracy jako fizjoterapeuta.
Fizjoterapia i medycyna sportowa to kierunek przygotowujący do pracy z osobami po różnych urazach sportowych, a także z osobami zdrowymi w celu odpowiedniego przygotowania sportowego i profilaktyki. W trakcie trwania studiów słuchacze zdobędą informacje z zakresu fizjologii wysiłku sportowego, anatomii funkcjonalnej, psychologii w rehabilitacji sportowej czy suplementacji.
Studia podyplomowe skierowane są dla wszystkich absolwentów szkół wyższych – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy ukończony wcześniej kierunek studiów. Program studiów stworzony jest z myślą o fizjoterapeutach, osobach po kierunkach medycznych czy aspirujących fizjoterapeutach, którzy chcą podjąć pracę ze sportowcami.
Więcej informacji odnośnie kwalifikacji znajdziesz w naszym artykule „Jak zostać fizjoterapeutą?”.