Kto może prowadzić zajęcia taneczne lub fitness?

Kto może prowadzić zajęcia taneczne i fitness?

Nie od dziś wiadomo, że kontrolowany i odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na kondycję naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W dobie większej świadomości własnego ciała oraz chęci pozostania w dobrej formie, na takie zajęcia coraz częściej decydują się nie tylko osoby młode i w średnim wieku. Z zajęć korzysta coraz więcej seniorów, którzy zapisują się na dedykowane im ćwiczenia wspomagające różnego rodzaju dolegliwości związane z układem ruchowym. Popularność w ostatnim czasie zyskują nie tylko zajęcia taneczne, ale również zajęcia fitness wybierane zarówno przez dzieci, młodzież oraz dorosłych. Z tego powodu otwiera się coraz więcej placówek sportowych, które poszukują instruktorów posiadających udokumentowaną wiedzę z tego zakresu.

Zajęcia taneczne – korzyści

Taniec to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby dać upust swoim emocjom i rozładować codzienny stres. Dorośli mogą nauczyć się kroków nowej choreografii czy zapoznać się z nowym stylem. Z kolei najmłodsi czerpią ogromną radość z wykonywania odpowiednich figur w rytm muzyki. Tego rodzaju zajęcia mają szczególnie pozytywny wpływ na dzieci i młodzież – okazują się bowiem nie tylko świetnym źródłem rozrywki, ale przynoszą wiele korzyści dla psychoruchowego rozwoju. Szczególnie mowa o:

  • wspieraniu rozwoju fizycznego,
  • wzmacnianiu kompetencji społecznych,
  • rozwoju zdolności kognitywnych.

Z uwagi na to, że zajęcia taneczne są bardzo różnorodne, najmłodsi mogą skupić całą swoją uwagę na muzyce. Równocześnie poszczególne elementy zabawy powodują, że ćwiczą oni zarówno swój umysł i ciało. Dzieci, które uczestniczą w tego typu zajęciach mają lepszą postawę ciała, są sprawniejsze i potrafią lepiej zachowywać równowagę od rówieśników. Dodatkowo wszelkie aktywności zawiązane z tańcem pomagają zapobiegać wadom kręgosłupa. Dzieje się tak dlatego, że taniec angażuje całe ciało i wzmacnia poszczególne mięśnie pleców, ramion czy nóg. Regularne treningi wpływają pozytywnie na wytrzymałość, gibkość oraz równowagę.

Oprócz fizycznych korzyści, zajęcia taneczne bardzo dobrze wpływają na sferę psychiczną. Szczególnie można to zaobserwować podczas wymyślania własnego układu ruchów, co pobudza kreatywność i abstrakcyjne myślenie. Z kolei powtarzanie ruchów prezentowanych przez instruktorów wypracowuje u uczestników umiejętności związane z koncentracją i dyscypliną. Zajęcia taneczne pomagają również przyzwyczaić się do sytuacji stresujących, szczególnie w trakcie występów i różnych przedstawień. Dzięki temu uczestnicy lepiej radzą sobie z wymagającymi sytuacjami w życiu codziennym.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jak prowadzić zajęcia taneczne?

Żeby prowadzić formy gimnastyczno-taneczne i fitness, oprócz przygotowania motorycznego, trzeba posiadać umiejętność przekazywania wiedzy innym. Z tego powodu prowadzący musi posiadać odpowiednie cechy – być opanowany, wyrozumiały, cierpliwy, a także umieć dostosować zajęcia do możliwości podopiecznych. Zajęcia taneczne i fitness mogą być prowadzone w profesjonalnych szkołach tańca, klubach fitness, ośrodkach rekreacyjnych czy domach kultury. Osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wykształcenie, zakładają własne placówki. Coraz popularniejsze staje się również prowadzenie zajęć przez wykwalifikowane osoby w przedszkolach i szkołach. Metodyka pracy jest uzależniona od wielu czynników – wielkości grupy, wieku uczestników, charakteru zajęć, stopnia zaawansowania czy stylu tańca.

Studia podyplomowe taniec i fitness

Poza powyższymi cechami charakteru, prowadzący zajęcia taneczne oraz fitness muszą posiadać odpowiednie zaplecze merytoryczne i udokumentowaną wiedzę, która pozwoli w odpowiedni sposób nauczać swoich podopiecznych. Formy gimnastyczno-taneczne i fitness to studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, które mają charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że absolwenci oprócz świadectwa ukończenia studiów podyplomowych i dawki niezwykle przydatnej wiedzy, otrzymują upoważnienie do prowadzenia zajęć z różnych form tanecznych w szkołach. Studia taneczne pozwalają również podwyższyć kwalifikacje zawodowe osobom, które zatrudnione są w charakterze instruktora rekreacji ruchowej oraz fitnessu.