Czy nadwrażliwość sensoryczną się leczy?

studia podyplomowe integracja sensoryczna

Zaktualizowano dnia 5 grudnia 2022

Dziecko, które wchodzi w wiek nastoletni, a następnie staje się osobą dorosłą, funkcjonuje według pewnego modelu doświadczania świata. Jeśli w okresie rozwojowym występowało błędne odbieranie bodźców, odbiór wrażeń wciąż będzie pozostawał nieprawidłowy. Dysfunkcje integracji sensorycznej, która odpowiada za otrzymywanie właściwych informacji przez mózg, mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Nadwrażliwość sensoryczna powinna być więc nie tylko odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, ale również we właściwy sposób opanowana. Dla osób, które chcą pracować jako terapeuta SI, studia podyplomowe okażą się niezwykle przydatne w zdobyciu udokumentowanej wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do pracy o takim charakterze.

Czym jest Integracja Sensoryczna?

Działanie wszystkich zmysłów zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej, jest ze sobą bardzo powiązane. W trakcie rozwoju, w obszarach mózgu wytwarzają się mocne połączenia między nimi. Aby móc prawidłowo reagować i interpretować otaczającą rzeczywistość, bardzo potrzebne jest wzajemnie oddziaływanie zmysłów na siebie. Proces, który polega na ich celowej organizacji jest nazywany Integracją Sensoryczną (SI).

Metoda SI to całościowa metoda terapii dzieci z opóźnieniami w rozwoju psychoruchowym, a także trudnościami w edukacji. Według dr Anny Jean Ayers – twórczyni teorii Integracji Sensorycznej – to proces neurologiczny, który organizuje wrażenia dostarczane z ciała oraz środowiska w taki sposób, by umożliwiły ich użycie do celowego działania.

Nadwrażliwość sensoryczna

Bardzo ważnym zagadnieniem, który jest związany z układem dotykowym, to jego wrażliwość. Dzieci mają różne sposoby odbierania wrażeń zmysłowych. Niektóre z nich mogą powodować nawet tzw. przeciążenia zmysłowe, czyli zbyt intensywne bądź zbyt silne dla układu sensorycznego. Może się to objawiać:

  • irytacją,
  • agresją,
  • problemami z koncentracją,
  • pobudzeniem ruchowym.

U pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia sensoryczne, objawy mogą mieć inny charakter. Uzależnione jest to m.in. od wieku czy ogólnego poziomu rozwoju. Dziecko z czasem może mniej lub bardziej świadomie tolerować oraz unikać kłopotliwych bodźców, jednak w wielu przypadkach wymagana jest praca terapeutyczna.

nadwrażliwość sensoryczna studia online

Leczenie nadwrażliwości sensorycznej, czyli o pracy terapeuty SI

Zadaniem specjalisty w zakresie leczenia nadwrażliwości sensorycznej, czyli terapeuty SI jest właściwa diagnoza oraz wyznaczenie kierunków pracy terapeutycznej. Ma ona za zadanie angażować pacjenta w aktywność ruchową – może pozornie wyglądać na zabawę, jednak dobrane aktywności dostarczają dziecku bodźców, na które ma w danym momencie rozwoju ma największe zapotrzebowanie.

Oprócz tego terapia:

  • poprawia motorykę, poczucie równowagi i koordynacji,
  • sprawia, że dziecko chętniej podejmuje się trudnych i nowych zadań,
  • stwarza dobrą podstawę do rozwijania umiejętności przydatnych w edukacji szkolnej,
  • sprawia, że maleje nadpobudliwość i nadwrażliwość, a dziecko kontroluje swoje reakcje.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Chcesz zostać terapeutą SI? Studia podyplomowe integracja sensoryczna to świetny wybór

Leczeniem nadwrażliwości sensorycznej może zajmować się tylko wykwalifikowany terapeuta SI. W zdobyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności potrzebnej do właściwego wykonywania zadań pomagają studia podyplomowe integracja sensoryczna oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

To studia, na które bardzo często decydują się osoby chcące podjąć zatrudnienie w różnego rodzaju ośrodkach, klubach maluchach czy przedszkolach, w których prowadzone są zajęcia z integracji sensorycznej. Studia oferowane przez WSKZ są stworzone m.in. dla absolwentów studiów medycznych, fizjoterapeutów oraz aktywnych zawodowo terapeutów, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę.

Integracja sensoryczna podyplomowe studia kwalifikacyjne

Uczelnia posiada w swojej ofercie studia o charakterze kwalifikacyjnym, skierowane dla osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji do podjęcia pracy w zawodzie: