Czy mając hektar ziemi jestem rolnikiem?

studia podyplomowe rolnictwo

Zaktualizowano dnia 2 października 2023

Posiadanie ziemi w naszym kraju jest niezwykle pożądane nie tylko z uwagi na możliwość prowadzenia produkcji roślinnej i zwierzęcej na własny użytek. Posiadacze własnego gruntu rolnego mogą prowadzić działalność rolniczą, która często jest bardzo atrakcyjnym źródłem dochodu. Rozpocząć może ją jednak rolnik, który spełni wymogi określone w przepisach. Jeden z nich dotyczy powierzchni nieruchomości rolnej, dlatego osoby aspirujące do jej prowadzenia zastanawiają się,
czy mając hektar ziemi jestem rolnikiem ? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czy mając ziemię jestem rolnikiem? – ważny rodzaj gruntu

Posiadanie swojego gruntu daje właścicielowi wiele możliwości, jednak nie może on sam decydować o jej przeznaczeniu. Bardzo ważny w kontekście różnych opcji jej użytkowania jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP).

Ten opracowywany na szczeblu gminnym dokument pozwala ustalić, czy mając ziemię na tym gruncie można zostać rolnikiem. MPZP zawiera bowiem informację, czy teren jest działką budowlaną, rolną czy leśną. Oczywiście pod kątem prowadzenia działalności związanej z uprawą roślin oraz zwierząt, wymagana jest działka rolna.

UKOŃCZ PODYPLOMOWE STUDIA ROLNICZE I UZYSKAJ STATUS ROLNIKA INDYWIDUALNEGO

W ewidencji gruntów oraz budynków działki rolne są sklasyfikowane jako użytki rolne i oznaczone mogą być jako R (tereny rolnicze), RM (tereny zabudowy zagrodowej) bądź RU (tereny obsługi produkcji rolniczej).

Ile trzeba mieć hektarów, aby być rolnikiem?

W świetle polskiego prawa, działalność rolniczą może prowadzić osoba posiadająca status rolnika indywidualnego. Może go uzyskać spełniając wymogi dotyczące wielkości gruntów, kwalifikacji oraz czasu i miejsca zamieszkania.

Według aktualnych przepisów rolnikiem indywidualnym jest osoba, która:

  • jest pełnoletnią osobą fizyczna,
  • od co najmniej 5 lat zamieszkuje gminę, w której osobiście prowadzi gospodarstwo rolne,
  • jest właścicielem lub dzierżawcą gruntów rolnych, które nie przekraczają 300 hektarów,
  • posiada kwalifikacje rolnicze.

Czy mając hektar ziemi jestem rolnikiem?

Przepisy wskazują na maksymalną, łączną ilość posiadanych gruntów. Osoba, która jest właścicielem znacznie mniejszych obszarów może się zastanawiać, czy mając hektar ziemi jest rolnikiem. Otóż przepisy wskazują także minimalną normę w postaci właśnie 1 hektara – osoby dysponujące taką wielkością ziemi, spełniają wymóg dotyczący obszaru nieruchomości.

Czy mając hektar ziemi jestem rolnikiem

Kwalifikacje rolnicze – jak może zdobyć je absolwent studiów nierolniczych?

Oprócz posiadania co najmniej 1 hektara ziemi, aspirujący rolnik powinien spełnić wymóg także pod kątem posiadanego wykształcenia. Przepisy dopuszczają rzecz jasna absolwentów rolniczych szkół zasadniczych – zawodowych, średnich oraz wyższych. Co jednak z osobami, które nie posiadają tytułu zawodowego związanego z rolnictwem?

Osoby, które nie są absolwentami szkół rolniczych oraz nie posiadają tytułu zawodowego dotyczącego prowadzenia działalności rolniczej, mogą zdobyć kwalifikacje zapisując się na jeden z kierunków studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego:

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Realizując dopracowany i obszerny program studiów, absolwenci zdobywają nie tylko kompleksową wiedzę z zakresu produkcji i prowadzenia działalności rolnej. Osoby, które ukończą jeden z powyższych kierunków zdobywają kwalifikacje rolnicze niezbędne do uzyskania statusu rolnika indywidualnego bez konieczności przystępowania do egzaminu w OKE.