Co robi pedagog szkolny?

PEDAGOG SZKOLNY

Zaktualizowano dnia 22 stycznia 2024

W każdej szkole zatrudniony jest pedagog szkolny, który współpracuje z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz uczniami rozwiązując różnego rodzaju problemy. Choć stanowisko to przynosi wiele satysfakcji w postaci realnej pomocy społeczności danej szkoły, jest to wymagające i odpowiedzialne stanowisko. Mimo to, zainteresowanie podjęciem studiów pozwalających na uzyskanie wymaganego przygotowania do pracy stale rośnie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje co robi pedagog szkolny. W tym artykule sprawdzimy, jakie są jego zadania i ile wynosi etat osoby na tym stanowisku.

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole

Zanim przybliżymy to, czym zajmuje się pedagog szkolny, warto zwrócić uwagę, że konieczność organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole wynika z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO PEDAGOG SZKOLNY

Praca pedagoga realizowana jest we współpracy z innymi nauczycielami, rodzicami i pozostałymi pracownikami placówki, co jest wspomniane w wyżej wymienionym rozporządzeniu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pedagog szkolny potrafił dobrze komunikować się nie tylko ze swoimi podopiecznymi, ale również z innymi współpracownikami.

Czy pedagog szkolny jest nauczycielem?

Według wcześniej wymienionej ustawy, pedagog powinien nieść pomoc psychologiczno-pedagogiczną, która może wymagać realizacji przez ucznia zajęć:

  • dydaktyczno-wyrównawczych,
  • specjalistycznych (np. korekcyjno-kompensacyjnych, socjoterapeutycznych, logopedycznych),
  • psychoedukacyjnych dla uczniów lub rodziców,
  • związanych z wyborem zawodu lub kierunku kształcenia.

Nie bez powodu wiele osób zastanawia więc czy pedagog szkolny jest nauczycielem. Warto zaznaczyć, że choć pedagog nie prowadzi z reguły zajęć dydaktycznych, według prawa oświatowego uznawany jest za nauczyciela. Nawet w przepisach dotyczących kwalifikacji mowa jest o nauczycielu pedagogu.

Pedagog szkolny – co robi osoba na tym stanowisku?

Podstawowym aspektem, który różni te dwie funkcje jest to, czym zajmuje się pedagog szkolny. Otóż rola, jaką pełni osoba na tym stanowisko jest bardzo duża, o czym świadczy szeroki zakres obowiązków zawarty w przepisach.

Według nich pedagog jest zobowiązany do:

  • prowadzenia badań oraz diagnozowania uczniów w kontekście indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych, a także psychofizycznych możliwości uczniów, aby móc ocenić przyczynę słabszych wyników edukacyjnych.
  • diagnozowania kwestii wychowawczych w przedszkolu, szkole albo placówce w celu wspierania rozwoju uczniów oraz rozwiązywania problemów wychowawczych.
  • udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w odpowiednio dobranych formach do konkretnego problemu.
  • podejmowania działań z obszaru profilaktyki uzależnień oraz innych problemów młodzieży i dzieci.
  • minimalizowania skutków zaburzeń rozwojowych, a także zapobiegania zaburzeniom zachowania i wdrażanie różnego rodzaju form pomocy w środowisku zarówno szkolnym, jak i pozaszkolnym.
  • prowadzenia działań interwencyjnych i mediacyjnych w sytuacjach kryzysowych.
  • pomocy rodzicom oraz nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu osobistych predyspozycji, możliwości oraz uzdolnień dzieci i młodzieży.
  • wspierania nauczycieli, a także wychowawców grup i pozostałych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
co robi pedagog szkolny

Ile godzin pracuje pedagog szkolny?

Pedagog szkolny podlega przepisom nie tylko pod względem zakresu obowiązków, ale również maksymalnego wymiaru godzinowego. To, ile godzin pracuje pedagog szkolny określa art. 42 ust. 7 pkt 3b Karty Nauczyciela. Według tego przepisu organ prowadzący szkołę ustala tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, który w przypadku pedagogów nie może przekraczać 22 godzin. Limit ten dotyczy również pedagogów specjalnych, czyli osób posiadających kwalifikacje do pracy m.in. z uczniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

Pedagog szkolny – kwalifikacje niezbędne do pełnienia tej funkcji

Osoby, które chcą pracować na stanowisku pedagoga szkolnego kwalifikacje mogą zapisując się na odpowiednie studia podyplomowe. W ofercie naszej uczelni znajduje się kierunek Pedagog szkolny, którego ukończenie umożliwia uzyskanie uprawnień do pracy na tym stanowisku. Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych, które posiadają przygotowanie pedagogiczne. W przypadku jego braku, nasza Uczelnia umożliwia realizację dwóch jednocześnie – w takim przypadku słuchacz może otrzymać rabat w wysokości 25% na kierunek z przygotowania pedagogicznego.