5 najważniejszych aspektów pracy oligofrenopedagoga

oligofrenopedagog praca

W naszym kraju funkcjonuje ponad 3 miliony osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są to zarówno osoby w wieku szkolnym, dorośli oraz seniorzy, którzy każdego dnia muszą zmagać się z pewnymi niedogodnościami powodującymi problemy wielu aspektach codziennego życia. Szczególną opieką muszą być otoczone dzieci oraz młodzież upośledzona umysłowo, czyli grupa wymagająca specjalnych potrzeb pod kątem edukacji. Osoby te nie muszą być jednak wykluczone z życia szkolnego, a dba o to oligofrenopedagog. Praca osoby na tym stanowisku jest aktualnie bardzo pożądana. Na czym jednak polega?

Oligofrenopedagog – kim jest?

Oligofrenopedagog jest specjalistą odpowiedzialnym za prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Specjalista w tej dziedzinie pracuje w specjalnych placówkach – przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach przysposabiających do pracy, szkołach zawodowych czy specjalnych ośrodkach wychowawczych.

Oligofrenopedagog praca – 5 najważniejszych obowiązków

Praca jako oligofrenopedagog podejmowana jest przede wszystkim przez osoby, które chcą nieść pomoc pedagogiczną osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Praca specjalistów z tej dziedziny polega w głównej mierze na:

  • prowadzeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz opiekuńczych, które dostosowuje do stopnia niepełnosprawności ucznia oraz jego psychofizycznych możliwości,
  • prowadzeniu zajęć rewalidacyjnych (przede wszystkim chodzi o gimnastykę korekcyjną, usuwanie wad wymowy, doskonalenie i usprawnianie technik szkolnych),
  • planowaniu procesu dydaktyczno-wychowawczego w ramach nauczanego przedmiotu bądź prowadzonych pozostałych zajęć,
  • prowadzeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naturalnym środowisku – np. podczas wycieczek do miejsc użyteczności publicznej (chodzi w szczególności o kina, muzea, teatry i inne instytucje),
  • wdrażaniu uczniów do samodzielności, aby moli funkcjonować w życiu społecznym.
oligofrenopedagog praca

Oligofrenopedagogika uprawnienia

Co należy jednak zrobić, aby móc pracować w takim charakterze? Jeżeli interesuje Cię Oligofrenopedagogika, uprawnienia możesz zdobyć m.in. zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

(Oligofrenopedagogika) to kierunek o charakterze kwalifikacyjnym. Oznacza to, że absolwenci oprócz niezbędnej wiedzy i umiejętności zdobywają:

  • kwalifikacje pedagoga specjalnego w obszarze oligofrenopedagogiki (czyli pracy z dziećmi oraz młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie),
  • kompetencje potrzebne do zatrudnienia w klasach integracyjnych jako nauczyciel wspierający ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w jego procesie uczenia się oraz organizacji na terenie placówek kształcenia oraz wychowania integracyjnego.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Oligofrenopedagogika studia

Część teoretyczną studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego można zrealizować za pośrednictwem nowoczesnej i skutecznej platformy e-learningowej, która pozwala słuchaczom zdobywać wiedzę o dowolnych porach i godzinach, dzięki czemu sami mogą dostosować tempo nauki do własnych potrzeb.

Oligofrenopedagogika studia są skierowane dla osób, które posiadają przygotowanie pedagogiczne. Jeżeli słuchacz go nie posiada, Uczelnia umożliwia zapisy na dwa kierunki równolegle. Wtedy 25% rabatem zostaje objęty kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego.

Oligofrenopedagog praca

Absolwenci kierunku Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika) mogą podjąć zatrudnienie jako nauczyciel m.in. w specjalnych oddziałach placówek oświatowych (lub w klasach integracyjnych) oraz pedagog (oligofrenopedagog) m.in. w ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych.