Jak zostać nauczycielem muzyki?

NAUCZANIE MUZYKI

Zaktualizowano dnia 18 stycznia 2022

Ponoć melodie i różnego rodzaju dźwięki docierają do nas, gdy jesteśmy jeszcze w łonie matki. Można więc powiedzieć, że z muzyką mamy styczność niemal od pierwszych dni. Dzieci z łatwością potrafią naśladować melodie lub rozpoznawać dźwięki, co z wiekiem ewoluuje w zmysł muzyczny, nazywany potocznie słuchem. Muzyka to przedmiot szkolny, który znajduje się w planie lekcji już w przedszkolu lub zerówce pod postacią rytmiki.

Ważna rola nauczyciela w nauczaniu muzyki

Na kolejnych etapach edukacyjnych uczniowie poznają zarówno teorie muzyki – od pisowni nut do biografii znanych muzyków, jak i przystępują do praktycznych lekcji np. poprzez naukę śpiewu. Uczniowie mogą wynieść z zajęć również przydatne w kolejnych latach umiejętności, jak np. prawidłowe operowanie głosem, co z pewnością może przydać się chociażby podczas wystąpień publicznych. Niezwykle ważna w przypadku tego przedmiotu jest rola nauczyciela, od którego w dużym stopniu zależy poziom zaangażowania uczniów. Coraz większe zapotrzebowanie na osoby nauczające tego przedmiotu generuje pytania odnośnie tego, jak zostać nauczycielem muzyki?

Muzyka to – obok techniki i plastyki – przedmiot, który kształtuje wśród uczniów zmysł artystyczny i pozwala obudzić potencjał pod kątem uzdolnień muzycznych, jaki skrywają w sobie uczniowie. Podczas zajęć nauczyciel muzyki może przekazywać wiedzę z zakresu teorii muzyki oraz prowadzić praktyczne warsztaty wokalne. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie nauczyciela muzyki, który oprócz pasji do nauczania tego przedmiotu powinien posiadać również wymagane kwalifikacje, aby móc nauczać w szkołach.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczyciel muzyki wymagania

Wymagania określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Na podstawie tego aktu prawnego, aby nauczać muzyki w szkole, osoba ta musi posiadać dyplom ukończenia studiów I stopnia (w przypadku przygotowania pedagogicznego w szkołach podstawowych lub zawodowych) albo II stopnia:

  • na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem albo prowadzonymi zajęciami oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne,
  • na kierunku, którego efekty kształcenia obejmują treści nauczanego przedmiotu albo prowadzonych zajęć, jakie wskazane są w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacji, a także posiadać przygotowanie pedagogiczne,
  • na kierunku innym niż wymienione wyżej, ukończyć studia podyplomowe w zakresie nauczania tego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, a także posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Na podstawie powyższych wymogów można zauważyć, że ukończenie muzycznych studiów wyższych nie wystarczy, aby móc nauczać tego przedmiotu w szkołach. W każdym z wymienionych przypadków, osoba aspirująca do nauczania muzyki musi posiadać także przygotowanie pedagogiczne. Są to studia nadające kwalifikacje do wykonywania zawodu jako nauczyciel. Więcej informacji przeczytasz w artykule Co to jest przygotowanie pedagogiczne?.

Nauczyciel muzyki w szkole podstawowej

Nauczanie muzyki i historii muzyki to kierunek oferowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, który jest skierowany także dla aktywnych nauczycieli posiadających już wymagane kwalifikacje z zakresu przygotowania pedagogicznego. Kierunek ten umożliwi zdobycie kwalifikacji do nauczania drugiego lub kolejnego przedmiotu.

Studia podyplomowe na tym kierunku mają charakter kwalifikacyjny – oznacza to, że jego absolwent otrzymuje prawo do wykonywania zawodu jako nauczyciel w szkole podstawowej, technikum lub liceum. Osoba, która chce nauczać muzyki w szkole podstawowej i nie jest aktywnym nauczycielem musi zrealizować przygotowanie pedagogiczne dotyczące nauczania w szkołach podstawowych oraz zapisać się na wyżej wymieniony kierunek oferowany przez WSKZ.

Nauczyciel muzyki kwalifikacje

Co z osobami, które powołanie do nauczania w szkole odkryły już po ukończeniu studiów wyższych z zupełnie innego kierunku i nie posiadają przygotowania pedagogicznego? Okazuje się, że dla takich osób nauczanie muzyki w szkole nadal stoi otworem.

Wszystko dzięki świetnej ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, która umożliwia zapisanie się równocześnie na dwa przedmioty pozwalające zdobyć wymagane kwalifikacje. Słuchacz, który posiada wyższe wykształcenie może najpierw zapisać się na kierunek z przygotowania pedagogicznego oraz na studia Nauczanie muzyki i historii muzyki. Oprócz cennego czasu, słuchacz może zaoszczędzić także pieniądze korzystając z 25% rabatu na studia z przygotowania pedagogicznego.

Więcej informacji o tym, jak zostać nauczycielem znajdziesz w innym naszym artykule.