Jak zostać nauczycielem?

Jak zostać nauczycielem - to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, którzy aspirują do pracy w placówkach edukacyjnych.

Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2022

Nauczyciel to najważniejsza osoba w rozwoju i kształceniu uczniów już od najmłodszych lat. To od niego w dużej mierze zależy stopień i jakość przekazywanej wiedzy oraz wartości. Z jednej strony praca nauczyciela daje wiele satysfakcji, jednak z drugiej niesie za sobą sporą odpowiedzialność. Pomimo tego, wciąż wiele osób obiera kierunek, aby uczyć w jednej z placówek edukacyjnych. W ostatnich latach sytuacja na rynku pracy pod tym względem znacznie się poprawiła, a ogłaszane podwyżki dla nauczycieli wpływają na większe zainteresowanie podjęciem pracy w zawodzie. Jakie wymagania są potrzebne i jak zostać nauczycielem?

Nauczyciel – kim jest?

Nauczyciel to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych. Najczęściej są to:

  • szkoły podstawowe,
  • licea,
  • technika,
  • szkoły wyższe.

Nauczyciel ma za zadanie realizować podstawowe funkcje takiej placówki. Do funkcji tych zalicza się funkcję:

  • wychowawczą,
  • opiekuńczą
  • dydaktyczną.

Oprócz tego, powinien realizować powierzone mu zadania w sposób rzetelny, wspierając uczniów w ich rozwoju, a także dbać o ich prawidłową postawę obywatelską oraz moralną. Istnieją cztery stopnie zawodowe nauczycieli. Pierwszym z nich jest stażysta, który po pewnym czasie zostaje nauczycielem kontraktowym. Kolejnym stopniem jest nauczyciel mianowany, a ostatnim szczeblem jest nauczyciel dyplomowany.

Wykonywanie zawodu wiąże się nie tylko z konkretnymi wymaganiami odnośnie kompetencji i kwalifikacji, ale także pod względem etyki zawodowej, która nie obowiązuje tylko w godzinach pracy, ale również poza zajęciami.

Jak wygląda praca nauczyciela?

Podstawą pracy nauczyciela jest prowadzenie zajęć dydaktycznych, podczas których przekazuje on uczniom wiedzę zgodną z programem nauczania. W trakcie lekcji wiedza jest systematyzowana, a dzięki powtarzaniu danego materiału, uczniowie mogą utrwalić zdobyte informacje. Kolejnym zadaniem nauczyciela jest monitorowanie postępów w nauce każdego ucznia, a także sprawiedliwe ocenianie za poziom wiedzy na danym etapie. Nauczyciel musi umieć zareagować na niepowodzenia niektórych podopiecznych, przykładowo prowadząc zajęcia uzupełniające lub korygujące.

W zależności od przedmiotu, nauczyciel może korzystać z różnego rodzaju form dydaktycznych oraz narzędzi, które pomogą mu ułatwić proces nauczania. Lekcje mogą być prowadzone w formie dyskusji, warsztatów, referatów, prezentacji czy zajęć laboratoryjnych.

Jak zostać nauczycielem?

Aby zostać nauczycielem, należy spełnić kilka wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Najważniejszym z nich jest posiadanie wykształcenia wyższego (studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich), a także przygotowania pedagogicznego. Według rozporządzenia, studia z zakresu przygotowania pedagogicznego powinny wynosić co najmniej 270 godzin zajęć teoretycznych, a także 150 godzin praktycznych.

Przygotowanie pedagogiczne na WSKZ

Osoby, które już posiadają wyższe wykształcenie i chcą uzyskać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu jako nauczyciel, mogą skorzystać z oferty Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, która oferuje realizację przygotowania pedagogicznego zgodnie z wymogami MEN. Większość kierunków posiada więcej godzin zajęć niż jest to ujęte w wymogach, dzięki czemu słuchacz może lepiej przygotować się do wykonywanych w przyszłości obowiązków.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje różnorodne studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego:

  • dla psychologów,
  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej,
  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponad podstawowej,
  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu,
  • do nauczania przedmiotów zawodowych,
  • do nauczania języka obcego.

Kwalifikacyjny charakter studiów oznacza, iż ich ukończenie nadaje uprawnienia pedagogiczne do pracy w placówkach edukacyjnych. Absolwenci, którzy otrzymali pozytywną ocenę z egzaminu końcowego otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.