Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2023
Zapewnienie efektywności energetycznej jest jednym z celów działania krajów Unii Europejskiej, który przyczynia się m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych czy zapewnienia zrównoważonych dostaw energii. W związku z tym ustawodawcy wdrażają różnego typu działania, takie jak audyt energetyczny, które pomagają w realizacji tego założenia.
Przedsiębiorcy wobec obowiązkowego audytu energetycznego
Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej nałożyła na przedsiębiorców obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego. Procedura ta ma na celu uzyskanie danych, na podstawie których będzie można wdrożyć rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii oraz poprawę efektywności energetycznej. Dlatego też wprowadzenie proponowanych w wyniku kontroli zmian jest działaniem korzystnym dla firm.
Obowiązkowy audyt energetyczny muszą przeprowadzić wszyscy przedsiębiorcy, z wyjątkiem mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Procedurę należy wykonywać lub zlecić jej przeprowadzanie co 4 lata.
Świadectwo z audytu energetycznego budynku
Kwestię sporządzania certyfikatu energetycznego (określanego również jako świadectwo) reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, w której to od kwietnia 2023 r. zachodzą istotne zmiany. Od tej pory dokument ten będzie obowiązkowy dla wszystkich budynków lub ich części – nawet tych starszych. W związku z tym audyt energetyczny budynku ma obowiązek przeprowadzić: właściciel, zarządca bądź osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu.
Kto może przeprowadzać audyt i sporządzać certyfikat energetyczny?
Prawo reguluje, że audyt energetyczny w przedsiębiorstwach przeprowadza podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe w wykonywaniu tych czynności. W innym przypadku może być to ekspert audytowanego przedsiębiorcy, o ile nie jest on związany z działalnością tej firmy.
Od kwietnia 2023 r. świadectwo energetyczne sporządza osoba wpisana do odpowiedniego wykazu pracowników uprawnionych do przygotowania tego dokumentu. Rejestr ten prowadzi minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
Ze względu na odpowiedzialny charakter pracy certyfikat energetyczny sporządza osoba, która:
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie ma wyroku za popełnione przestępstwa przeciwko: mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;
- ukończyła odpowiednie studia inżynierskie bądź magisterskie w tym kierunku lub inne studia wyższe, z dodatkowo zdobytymi kwalifikacjami w zakresie certyfikacji i audytu energetycznego nabytymi na studiach podyplomowych;
- posiada uprawnienia budowlane.
Kto może przystąpić na studia podyplomowe Certyfikacja i audyt energetyczny budynków?
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje kierunek studiów podyplomowych o nazwie „Certyfikacja i audyt energetyczny budynków”. Studia te kierowane są do wszystkich osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali mieszkalnych oraz wykonywania audytów energetycznych.
Więcej o uprawnieniach piszemy w artykule: Uprawnienia niezbędne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.
Jednak ta forma kształcenia jest szczególnie przydatna również dla:
- inżynierów budownictwa;
- pracowników administracji państwowej lub samorządowej, zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami, ich eksploatacją oraz planowaniem w budownictwie;
- pracowników spółdzielni mieszkaniowych, agencji nieruchomości i pracowników firm budowlanych;
- rzeczoznawców majątkowych, zarządców nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.
Co daje ukończenie studiów podyplomowych w zakresie audytu energetycznego?
Celem studiów podyplomowych Certyfikacja i audyt energetyczny budynków jest doskonalenie umiejętności zawodowych poprzez zdobycie niezbędnych kwalifikacji potrzebnych do przeprowadzania audytu. Program został opracowany tak, aby słuchacz zapoznał się z wszechstronną wiedzą związaną m.in. z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii.
Studia podyplomowe Certyfikacja i audyt energetyczny budynków dostępne są w formie online, dzięki czemu słuchacz może wybrać czas i miejsce realizacji programu. Taka forma studiowania daje mu możliwość połączenia nauki z innymi obowiązkami. Warto podkreślić, że współcześnie kształcenie online nie odbiega jakością od tradycyjnych metod nauczania, a dodatkowo korzystnie wpływa na rozwijanie kompetencji cyfrowych, które są niezbędne we współczesnym świecie.