Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Zaktualizowano dnia 15 lutego 2022

Każda nieruchomość, maszyna oraz urządzenie związane z nieruchomością ma określoną wartość. Oszacowanie, ile warty jest dany lokal koniczne jest np. w momencie chęci sprzedaży, kupna, zaciągnięcia kredytu, darowizny, ubezpieczenia nieruchomości lub w kwestiach spadkowych. Choć jest to zawód wymagający dużej wiedzy, skrupulatności i rzetelności, zainteresowanych podjęciem pracy w tym zawodzie jest coraz więcej. Nic dziwnego – od wielu lat rynek nieruchomości działa bardzo prężnie, a z roku na rok klientów zainteresowanych sprzedażą lub zakupem nowego mieszkania przybywa. Z tego powodu otwiera się coraz więcej firm deweloperskich i pojawia się coraz więcej ofert pracy dla rzeczoznawców majątkowych. Osoby upatrujące swoich szans w tym zawodzie zastanawiają się – jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to zawód, który został uregulowany przepisami Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Według ustawy, rzeczoznawca majątkowy jest osobą fizyczną, która zdobyła prawo wykonywania zawodu na podstawie przepisów z niej wynikających. Aby wykonywać zawód, rzeczoznawca musi być wcześniej wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Rzeczoznawca majątkowy jest tytułem podlegającym ochronie prawnej, a przyznane kompetencje do wyceny nieruchomości przyznawane są na zasadzie wyłączności.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Co robi rzeczoznawca majątkowy?

Czynności, za które odpowiada rzeczoznawca majątkowy jest wiele. Głównie dotyczą określania wartości nieruchomości, urządzeń oraz maszyn związanych z daną nieruchomością. Rzeczoznawca w swojej pracy głównie sporządza opracowania i ekspertyzy, które nie stanowią operatu szacunkowego, a jego działania dotyczą w głównej mierze:

  • doradztwa w zakresie rynku nieruchomości,
  • skuteczności inwestowania w nieruchomości,
  • skutków finansowych związanych ze zmianą lub uchwalaniem planów miejscowych,
  • bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości,
  • oszacowania wartości danej nieruchomości na potrzeby inwestora indywidualnego,
  • oszacowania nieruchomości zaliczanych do inwestycji, które określają przepisy o rachunkowości,
  • oszacowania wartości nieruchomości jako środków trwałych jednostek według Ustawy o rachunkowości.

Bardzo ważnym aspektem pracy rzeczoznawcy majątkowego jest niezależność i bezstronność. Nie może działać on na szkodę lub w interesie osoby fizycznej bądź spółki. W swojej pracy musi kierować się zasadami i respektować etykę zawodową. Rzeczoznawca majątkowy może działać zarówno w swoim imieniu, jak również może utworzyć spółkę. Istnieje również możliwość zatrudnienia u przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego.

Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych

Rejestr ten jest prowadzony przez Ministra Rozwoju i Technologii, który jest ministrem właściwym do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Do centralnego rejestru są wpisywane osoby, które:

  • posiadają uprawnienia zawodowe rzeczoznawców majątkowych w oparciu o świadectwa nadania tych uprawnień,
  • są obywatelami UE, którzy uzyskali kwalifikacje do wykonywania zawodu jako rzeczoznawca majątkowy na zasadach, które określają przepisy Ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych.

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Wcześniej wspomniane uprawnienia mogą zdobyć osoby, które:

  • mają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiadają zaświadczenie o niekaralności,
  • posiadają wyższe wykształcenie,
  • ukończyły studia podyplomowe z obszaru wyceny nieruchomości,
  • odbyły praktykę związaną z wyceną nieruchomości bądź posiadają doświadczenie zawodowe na stanowisku, które dotyczy wyceny nieruchomości,
  • otrzymały pozytywny wynik w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz zdały egzamin.

Aby móc przystąpić do egzaminu państwowego, obowiązkowe jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego. Zdobycie wymaganych kwalifikacji umożliwia Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która oferuje studia podyplomowe Wycena nieruchomości. Program kierunku spełnia określone ustawowo wymogi, dzięki czemu słuchacze zostaną w odpowiedni sposób przygotowani do egzaminu państwowego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Studia podyplomowe Rzeczoznawca majątkowy.