Kto może zostać windykatorem?

Zaktualizowano dnia 22 marca 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4867367/studia/podyplomowe/windykacja-i-zarzadzanie-wierzytelnosciami/src-BlogWindykator

Każda firma w Polsce choć raz trafiła na nierzetelnych klientów lub kontrahentów, którzy nie wywiązali się ze swoich zadań. Niestety nie z każdą osobą można się porozumieć polubownie. Często dochodzi nawet do spraw w sądzie, które długo trwają, a nie zawsze rezultaty są zadowalające. Nic więc dziwnego, że firmy szukają rozwiązań, które pomogą im odzyskać wierzytelności w sprawny sposób. Jedną z opcji jest zatrudnienie windykatora. Warto pamiętać, że windykator i komornik to nie ten sam zawód! Windykatorem może zostać każdy chętny, o ile ma predyspozycje do zawodu.

Jak windykator pomaga firmom? Przede wszystkim windykator pełni rolę mediatora. Jego zadaniem jest polubowne odzyskanie roszczeń od klientów lub kontrahentów firmy, która taką pracę zleciła. Musi on w swojej pracy działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zwykle zadaniem windykatora jest zbadanie sprawy i sprawdzenie, dlaczego dany dłużnik nie spłacił swoich należności. Ponadto jego zadaniem jest porozumienie się z dłużnikiem, w celu doprowadzenia do zwrotu należności. Dopiero, gdy praca windykatora zawiedzie sprawa kierowana jest do sądu, a później do komornika.

Kto może zostać windykatorem? W przeciwieństwie do zawodu komornika, windykatorem nie musi zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze. Choć wiedza z zakresu prawa będzie przydatna. W tej pracy też ciężko jest o zdobycie wcześniej doświadczenia zawodowego. Dlatego, jeśli chcemy pracować jako windykator przydatne będą studia podyplomowe Windykacja i zarządzanie wierzytelnościami. Pozwolą one nauczyć się pracy windykatora. A później podczas pełnienia obowiązków będzie można zdobywać doświadczenie, dzięki któremu szybciej opanujemy nowe umiejętności i wiedzę.

Kandydat na windykatora oprócz znajomości prawa, czy ukończenia studiów podyplomowych powinien też mieć umiejętność prowadzenia negocjacji. A z drugiej strony musi być osobą komunikatywną, ale stanowczą. Przyda się też cierpliwość czy empatia. Windykator musi znaleźć rozwiązanie, które zadowoli zarówno dłużnika, jak i firmę.

Studia windykacja i zarządzanie wierzytelnościami można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Jest to Uczelnia, która spełnia wymagania MNiSW, a zatem można tu studiować zgodnie z wyznaczoną podstawą programową dla danego kierunku. Co ciekawe, są to studia online, czyli zapisać się na nie może każda chętna osoba, niezależnie od tego, gdzie mieszka, czy ile ma czasu. Nawet osoby pracujące na cały etat mogą z powodzeniem ukończyć takie studia.