< powrót do oferty
Kierunek studiów: Wspomaganie rozwoju dzieci w żłobkach i przedszkolach
Rodzaj studiów: studia podyplomowe
Charakter studiów: studia kwalifikacyjne
Z wykorzystaniem metod kształcenia: online (e-learning)
Podstawa prawna kształcenia: Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. 2011 r., Nr 45, poz. 235, z późn. zm.).
Cel:
Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z zakresu wspomagania rozwoju psychologicznego, medycznego i pedagogicznego dzieci w żłobku i przedszkolu.
Podczas zajęć słuchacze poznają warunki organizowania i realizacji wspomagania rozwoju dzieci w żłobku i przedszkolu, rozumianego jako wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny, społeczno-emocjonalny i językowy dziecka (w tym także dziecka niepełnosprawnego).
Czas trwania: 3 semestry; kierunek obejmuje 80 godzin praktyk
Uzyskane kwalifikacje:
Studia podyplomowe na kierunku Wspomaganie rozwoju dzieci w żłobkach i przedszkolach mają charakter kwalifikacyjny. Umożliwia słuchaczom uzyskanie kwalifikacji do pracy w żłobkach i klubach dziecięcych (kod zawodu: 531107, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07 sierpnia 2014 r. w sprawie kwalifikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, Dz.U. z 2014 r., poz. 1145 z późn. zm. wydanym na podstawie art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz.U. z 2004 r., Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
Absolwenci kierunku otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Świadectwo wydawane po ukończeniu studiów podyplomowych jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1791 z późn. zm.) wydanym na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
Adresaci:
Studia kierowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe (co najmniej I stopnia) pracujących lub planujących pracę z małymi dziećmi, w tym także z dziećmi niepełnosprawnymi, lub zagrożonymi niepełnosprawnością; nauczycieli wychowania przedszkolnego, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych (obecnych i przyszłych), dyrektorów żłobków i przedszkoli, a także pedagogów pracujących w żłobkach.
| Pobierz program studiów