Zapotrzebowanie na terapię ręki w Integracji Sensorycznej

terapia ręki studia podyplomowe integracja sensoryczna

Zaktualizowano dnia 29 marca 2023

Dłonie to jedne z najważniejszych części ciała, które pozwalają wykonywać wiele ważnych czynności – od podstawowych, umożliwiających codzienne funkcjonowanie, aż po bardziej skomplikowane prace manualne. Niestety, u niektórych dzieci można zauważyć nieprawidłowy rozwój motoryczny, który ujawnia się m.in. przez nieprawidłowy chwyt. Oprócz wczesnej diagnostyki bardzo ważne jest również dostarczanie dziecku urozmaiconych wrażeń dotykowych poprzez odpowiednie ćwiczenia. Dostarcza je terapia ręki, która bardzo często łączona jest z integracją sensoryczną, odpowiadającą za stymulację bodźców u dzieci na wczesnym etapie rozwoju. Integracja sensoryczna – co to jest i jak łączy się z terapią ręki?

Rola integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna jest zdolnością odczuwania oraz reagowania na informacje przekazywane do mózgu, pochodzące ze wszystkich części ciała. Najwięcej dostarczają ich oczy, uszy, nos, skóra, mięśnie oraz stawy. Naturalny proces integracji bodźców następuje do 7. roku życia. Odpowiednie przetworzenie wszystkich sygnałów jest dla mózgu małego dziecka jednak bardzo wymagające, dlatego czasami można zaobserwować nieprawidłowe reakcje.

Objawia się to m.in.:

  • problemami z utrzymaniem równowagi,
  • nadwrażliwością na dotyk czy dźwięki,
  • słabszymi zdolnościami manualnymi,
  • nieskoordynowanymi ruchami.
terapia ręki w integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna – terapia poprzedzona diagnozą

Zaburzenia SI mogą poważnie wpływać na problemy z przyswajaniem wiedzy, zachowaniem oraz ogólnym rozwojem społeczno-emocjonalnym dziecka. Problemy te nie znikną samoczynnie, a z czasem mogą się nasilać lub występować w innej formie. Jeśli rodzic lub opiekun zauważy niepokojące objawy, dziecko powinno być zdiagnozowane przez terapeutę integracji sensorycznej, który opracuje indywidualny plan terapii.

Terapia ręki w integracji sensorycznej

Nieprawidłowy rozwój motoryczny wpływa negatywnie także na ruchy rąk, dłoni oraz palców. Z tego powodu, bardzo często do ćwiczeń z zakresu integracji sensorycznej dołącza również terapia ręki. Są to ćwiczenia dobierane indywidualnie przez terapeutę, które mają na celu usprawnić tak zwaną małą motorykę.

Zajęcia sensoryczne – pomysły dla prowadzących

Terapia ręki to zajęcia z zakresu integracji sensorycznej, które mogą przybierać różne formy i wpływać na różne aspekty funkcjonowania dłoni dzieci. Aby rozluźnić napięcie mięśniowe rąk, prowadzący mogą poprosić o:

  • malowanie dużych konturów ilustracji,
  • malowanie falistych i kolistych form,
  • wypełnianie całej powierzchni papieru jednym kolorem.

Pomysły dla prowadzących zajęcia sensoryczne mogą dotyczyć również usprawniania czynności chwytania i manipulacji. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na:

  • konstruowaniu budowli z klocków,
  • zakręcaniu słoików,
  • przesypywaniu ryżu czy wybieraniu z ziaren guzików, kolorowych piłeczek przy użyciu łyżki.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Integracja sensoryczna – studia podyplomowe online odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie

Z uwagi na narastające problemy dzieci w obszarze integracji sensorycznej, można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w zakresie obserwacji diagnostyczno-klinicznej, terapii ręki oraz integracji sensorycznej.

Dla osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z perspektywicznej dziedziny jaką jest integracja sensoryczna, studia podyplomowe online okażą się świetnym wyborem. Nie tylko z uwagi na rozbudowany i dopracowany program, ale również kwalifikacyjny charakter. Absolwenci zdobywają kompetencje niezbędne do pracy jako terapeuta SI w szkołach oraz pozostałych placówkach podległych Ministrowi Edukacji Narodowej.

Integracja sensoryczna z terapią ręki to kierunek adresowany szczególnie do:

  • pedagogów specjalnych,
  • fizjoterapeutów,
  • nauczycieli,
  • terapeutów zajęciowych.