Te studia zapewnią Ci pracę pełną satysfakcji. Pod jednym warunkiem!

studia licencjackie poradnictwo rodzinne

Aktualnie coraz większe grono absolwentów szkół średnich stawia na pracę, która nie tylko będzie źródłem atrakcyjnego dochodu, ale również osobistej satysfakcji z wykonywanych zadań. Jeśli czujesz wewnętrzną potrzebę pomocy innym i jednocześnie chcesz zdobyć wykształcenie, które okaże się cenne na rynku pracy, studia licencjackie „Poradnictwo rodzinne i psychologiczno-pedagogiczne” pozwolą Ci się realizować na wielu płaszczyznach.

Poradnictwo rodzinne – nie tylko zawód, ale również misja

Rozwód czy utrata pracy to tylko jedne z wielu problemów, z jakim na co dzień boryka się wiele polskich domów. Z pomocą w trudnych sytuacjach przychodzi jednak poradnictwo rodzinne, czyli dziedzina, w której specjaliści mają zadanie poprawić relacje, pełniąc rolę doradców, mediatorów i przewodników w procesie komunikacji. Pracując w zawodzie, będziesz pomagać rodzinom zrozumieć ich własne potrzeby, emocje i zachowania, a także przyczynić się do wzmocnienia więzi.

Poradnictwo rodzinne obejmuje m.in.:

  • pracę nad poprawą komunikacji;
  • radzenie z kryzysami życiowymi;
  • budowanie strategii zapobiegania przyszłym konfliktom.
Sprawdź studia licencjackie

Wsparcie na każdym etapie edukacji – poradnictwo pedagogiczne

Poradnictwo pedagogiczne to podstawowe ogniwo systemu pomocy w oświacie, a głównymi instytucjami, które udzielają wsparcia, są poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Z pomocy dotyczącej wychowania i kształcenia mogą korzystać zarówno dzieci i młodzież, jak również ich rodzice i nauczyciele. 

Rodziny, które borykają się z problemami związanymi z edukacją, możesz wspierać poprzez:

  • rozwijanie i doskonalenie umiejętności wychowawczych;
  • pomoc w sytuacji zagrożenia sfery rozwojowej ucznia;
  • rozwiązywanie specyficznych problemów dotyczących wychowania;
  • wspomaganie rozwoju uzdolnionego dziecka.

Poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, czyli kompleksowe podejście do opieki

W wielu przypadkach problemy, jakie dotykają polskie rodziny, są dość złożone, a sfera edukacyjna przenika się z życiem pozaszkolnym. Interdyscyplinarne podejście oferuje poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, które łączy wiedzę z tych dwóch obszarów i pozwala wspierać rozwój emocjonalny, społeczny i edukacyjny dzieci oraz młodzieży. Jako specjalista tej dziedziny będziesz przygotowany do pracy z różnorodnymi problemami, jak np.:

  • trudności w nauce;
  • zaburzenia emocjonalne;
  • problemy wychowawcze.
poradnictwo rodzinne studia

Studia, dzięki którym zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę

Jeśli chcesz wspierać rozwój dzieci i młodzieży, a także pomagać rodzinom w przezwyciężaniu ich trudności, studia licencjackie „Poradnictwo rodzinne i psychologiczno-pedagogiczne” dostępne na naszej Uczelni, pozwolą Ci zdobyć niezbędne przygotowanie do pracy w tym zakresie. Dzięki kompleksowej wiedzy z zakresu poradnictwa rodzinnego, a także pedagogiki i psychologii, będziesz mógł skutecznie diagnozować, analizować i rozwiązywać problemy behawioralne i emocjonalne.

Realizując studia będące specjalnością na kierunku „Pedagogika” I stopnia, zdobędziesz umiejętności niezbędne do dostosowywania indywidualnych strategii wsparcia, które pomagają uczniom lepiej radzić sobie w środowisku szkolnym i społecznym, a rodzicom i nauczycielom efektywnie wspierać swoich podopiecznych.

Warunek konieczny: empatia i chęć pomagania

Poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, a także wspieranie rodzin wymaga jednak kilku ważnych cech, dzięki którym będziesz czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia chęć pomocy innym oraz empatia, która jest niezbędna do:

  • budowania zaufania – dzięki niej zrozumiesz emocje i potrzeby osób, z którymi będziesz pracować;
  • skuteczniejszego diagnozowania problemów – pozwoli Ci głębiej wniknąć w emocje i zachowania Twoich podopiecznych;
  • wzmocnienia relacji terapeutycznej – empatyczne podejście sprawi, że osoby, z którymi będziesz pracować, będą czuli się słuchani i zrozumiani, dzięki czemu lepiej zaangażują się w proces terapii.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W ZAKRESIE PORADNICTWA RODZINNEGO I PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEGO

Kariera po studiach – gdzie możesz pracować?

Rozbudowany i różnorodny program studiów pozwoli Ci zdobyć wiedzę oraz rozwinąć umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać m.in. w:

  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych;
  • ośrodkach wsparcia rodzinnego;
  • placówkach edukacyjnych;
  • ośrodkach zdrowia psychicznego.

Jeśli szukasz satysfakcji zawodowej i chcesz mieć realny wpływ na poprawę jakości życia innych osób, zapisz się na studia licencjackie „Poradnictwo medyczne i psychologiczno-pedagogiczne”, które pozwolą Ci zdobyć cenione kompetencje.

W naszej ofercie znajdziesz również studia podyplomowe, dzięki którym wzmocnisz swoją pozycję na rynku pracy i zdobędziesz dodatkowe umiejętności. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Jak zwiększyć kompetencje po pedagogice, czyli które pedagogiczne studia podyplomowe wybrać?”.

Zaktualizowano dnia 13 września 2024