Studia psychologiczne – jakie przedmioty trzeba zdać na maturze?

studia psychologiczne licencjackie

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Według wielu statystyk studia psychologiczne należą do najchętniej wybieranych kierunków spośród nauk humanistycznych. To bardzo dobra informacja przede wszystkim z uwagi na coraz większy deficyt psychologów odnotowywany w szpitalach i szkołach. Absolwenci szkół średnich dostrzegają ogromny potencjał w zdobytym wykształceniu oraz szerokie możliwości, jakie stwarza pozyskana w trakcie nauki wiedza. Wiele osób zastanawia się w kontekście możliwości, które stwarzają studia psychologiczne jakie przedmioty trzeba zdać na maturze. Sprawdźmy! 

Ile procent z matury na psychologię?

Każdy maturzysta w ostatniej klasie szkoły średniej stoi przed ważnym wyborem przedmiotów maturalnych, które będzie zdawał w maju. W tym celu musi złożyć wypełnioną deklarację maturalną do dyrektora szkoły z informacją o ewentualnym wyborze przedmiotów dodatkowych. W roku szkolnym 2023/2024 absolwenci szkół średnich przystępują do dwóch egzaminów z części ustnej – języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego, a także czterech egzaminów pisemnych z:

  • języka polskiego (poziom podstawowy),
  • matematyki (poziom podstawowy),
  • języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy),
  • jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Wielu maturzystów, którzy chcą podjąć perspektywiczne studia, zastanawia się, ile procent z matury na psychologię trzeba zdobyć, aby dostać się na wymarzony kierunek. Warto zaznaczyć, że wiele w tej kwestii zależy od wewnętrznych wymogów rekrutacyjnych uczeni. Podstawą do wzięcia udziału w rekrutacji jest zdanie egzaminu maturalnego – uzyskanie co najmniej 30% z egzaminów obowiązkowych oraz przystąpienie do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym (nie jest określony próg zaliczenia).

CHCESZ ZOSTAĆ PSYCHOLOGIEM? WYKONAJ PIERWSZY KROK DO ZDOBYCIA WYMAGANEGO WYKSZTAŁCENIA I ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE

Psychologia – studia licencjackie” to kierunek oferowany przez naszą Uczelnię, na który mogą zapisać się wszystkie osoby, które posiadają maturę – bez względu na wynik oraz wybrany dodatkowy przedmiot. Jest to ogromna zaleta dla absolwentów szkół średnich, którzy nie chcą martwić się o wynik na egzaminie, nieodzwierciedlający bardzo często posiadanej wiedzy i umiejętności. Warto zwrócić uwagę, że o przyjęciu decyduje kolejność pełnej rejestracji, w tym dokonanie opłaty za studia – liczba miejsc może być ograniczona.

Psychologia – jakie przedmioty na maturze?

Choć nasza Uczelnia nie wskazuje konkretnych przedmiotów, jakie należy wybrać na maturze jako dodatkowe, nie oznacza to, że maturzyści nie powinni zadbać o przygotowanie z danej dziedziny już na poziomie szkoły średniej. Wiedza z danego przedmiotu może okazać się niezwykle przydatna w realizacji zagadnień znajdujących się w programie na studiach.

Wielu maturzystów zastanawia się w kontekście kierunku psychologia, jakie przedmioty na maturze warto wybrać. Otóż warto rozważyć m.in.:

  • biologię – w trakcie studiów studenci poznają m.in. biologiczne mechanizmy zachowania,
  • historię – przydatną m.in. podczas realizacji przedmiotu „Historia myśli psychologicznej”,
  • wiedzę o społeczeństwie – przydatną dla studentów, którzy będą realizować zagadnienia z zakresu psychologii społeczno-wychowawczej,
  • matematykę – studenci poznają m.in. statystykę w naukach społecznych,
  • chemię – studenci zdobywają wiedzę m.in. z psychofarmakologii.
Sprawdź studia psychologiczne

Czy studia psychologiczne są trudne?

Wybór przedmiotów maturalnych może mieć duże znaczenie w kontekście przygotowania studenta do zagadnień przewidzianych w programie. Czy studia psychologiczne są trudne? „Psychologia – studia licencjackie” przygotowują absolwentów do pracy w zakresie diagnostyki i leczenia zaburzeń na tle psychicznym, dlatego wymagają od specjalisty kompleksowej wiedzy. 

Przyswojenie i zrozumienie wszystkich informacji wymaga od studentów zaangażowania i poświęcenia dużej ilości czasu. Dzięki nowoczesnym metodom kształcenia, nasza Uczelnia stwarza bardzo komfortowe warunki do nauki we własnym tempie, dzięki czemu studenci mogą opanować nawet trudne zagadnienia.

Jak dostać się na studia psychologiczne?

Pomimo wysiłku, jaki należy włożyć w proces kształcenia, coraz więcej osób decyduje się podjąć studia licencjackie z psychologii. Wszystko za sprawą szerokich perspektyw zawodowych, a także uzyskania wykształcenia, które gwarantuje stabilną, rozwojową i dobrze płatną pracę. Maturzyści z tego powodu coraz częściej zastanawiają się jak dostać się na studia psychologiczne. 

Dostrzegając z jednej strony coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z psychologii, a z drugiej rosnące zainteresowanie absolwentów szkół średnich, nasza Uczelnia stworzyła studia licencjackie Psychologia dostępne dla każdej osoby, która posiada egzamin dojrzałości. Aspirujący studenci mogą podjąć ją bez względu na uzyskany wynik oraz wybrane przedmioty dodatkowe. Jedynym ograniczeniem jest liczba miejsc – aby sobie je zagwarantować, zapisz się już dziś, dokonując pełnej rejestracji oraz wnosząc opłatę za studia.

Egzaminy maturalne to bardzo ważny etap na edukacyjnej ścieżce każdego ucznia, dlatego warto podejść do każdego z nich z odpowiednim zaangażowaniem, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Jak się jednak okazuje, nie musi być on decydujący w kontekście podjęcia wymarzonych studiów. Podobnie jak wybrane przedmioty dodatkowe, które – choć bardzo przydatne – nie muszą dyskwalifikować maturzystów z innymi wyborami. Psychologia okaże się niezwykle ciekawa i przede wszystkim niezbędna w dalszej drodze zawodowej dla każdego z nich.