Studia bez matury. Czy to w ogóle możliwe?

studia bez matury czy to możliwe

Zaktualizowano dnia 10 lipca 2024

Matura jest pod wieloma względami przełomowym momentem dla każdego ucznia. Z jednej strony to test samodzielności i zdolności do zarządzania własną nauką, a z drugiej to oficjalne zakończenie nauki w szkole średniej i przepustka do dalszej edukacji. Maturzyści, którym nie powiodło się w pierwszym terminie, mogą zastanawiać się, czy studia bez matury są w ogóle możliwe. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Studia bez matury? Popularny dylemat uczniów szkół średnich

Rozważania na temat tego, czy matura jest konieczna, aby móc zapisać się na studia wyższe, są coraz popularniejsze wśród uczniów, którzy z różnych przyczyn czują niepewność co do zdawania egzaminu dojrzałości lub swojego kierunku edukacyjnego. Wielu z nich napotyka pewne problemy w nauce, a egzaminy potęgują presję i stres, który wpływa negatywnie na uzyskiwane wyniki. O tym, czy można iść na studia bez matury, myślą także Ci, którzy chcą szybciej wkroczyć na rynek pracy – bez oczekiwania na egzaminy oraz wyniki.

Sprawdź studia prawnicze

Prywatne studia bez matury – czy można pominąć egzamin dojrzałości?

Na swojej edukacyjnej drodze możesz wybrać wiele różnych trybów i form kształcenia na studiach wyższych, a także skorzystać z oferty uczelni publicznej lub niepublicznej. Przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wskazują jednak jasno, że w każdym przypadku na studia może zostać przyjęta osoba posiadająca egzamin dojrzałości. Dlatego również prywatne studia bez matury nie są możliwe – bez względu na wybrany kierunek, tryb czy formę kształcenia.

studia bez matury

Jaki trzeba mieć wyniki na maturze? Wybierz studia bez obaw o swój rezultat

Jak już ustaliliśmy, pozytywna ocena z egzaminu dojrzałości jest niezbędna, aby wziąć udział w rekrutacji na studia wyższe i realizować wybrany kierunek. Popularnym dylematem uczniów szkoły średniej jest jednak nie tylko to, czy można iść na studia bez matury, ale również kwestia uzyskanego wyniku. Wiele szkół wyższych ustala limit, od którego przyjmuje studentów na dany kierunek, co może być powodem dodatkowej presji wśród maturzystów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, którzy nie chcą martwić się o możliwość podjęcia studiów ze względu na wynik, nasza Uczelnia umożliwia zapisy wszystkim maturzystom, którzy uzyskali pozytywną ocenę z egzaminu dojrzałości. Dzięki temu możesz podejść do swoich planów edukacyjnych z większym spokojem i skupić się na długoterminowym celu nauki

Studia na naszej Uczelni – korzyści dla kandydatów i studentów

Możliwość podjęcia studiów przez każdą osobę, która posiada świadectwo dojrzałości, to tylko jedna z wielu zalet edukacji na naszej Uczelni. Kolejnym ogromnym atutem z perspektywy maturzysty jest z pewnością możliwość udziału w rekrutacji również w przypadku przystąpienia do egzaminu poprawkowego

MATURZYSTO! ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE LUB JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Zapisu na wymarzony kierunek możesz dokonać zawsze, gdy w jego opisie widnieje informacja „Rekrutacja otwarta”. Choć ilość miejsc może być ograniczona, a o przyjęciu może decydować kolejność zgłoszeń i dokonania płatności, możesz zarezerwować miejsce na wybranym kierunku, nawet gdy nie posiadasz jeszcze świadectwa dojrzałości. Napisz do nas na kontakt@studia-online.pl, a otrzymasz szczegółową instrukcję dotyczącą rezerwacji.

Sprawdź studia psychologiczne

Jednolite studia magisterskie i studia licencjackie WSKZ oferują wiele korzyści nie tylko dla kandydatów, ale oczywiście również dla studentów. Dołączając do nas, możesz liczyć m.in. na:

  • wysoką jakość kształcenia – nad realizacją kształcenia czuwają wykwalifikowani wykładowcy;
  • legitymację studencką – dzięki niej zyskujesz zniżki na bilety komunikacji miejskiej, a także na tysiące usług w całej Europie;
  • dyplom honorowany w UE – kończysz studia z odpowiednią ilością punktów ECTS i dyplomem potwierdzającym Twoje wykształcenie;
  • dostęp do nowoczesnej formy kształcenia – dzięki platformie online możesz z łatwością pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami.

Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą studiów i wybierz kierunek idealny dla Ciebie! Bez względu na termin rekrutacji czy uzyskany wynik na egzaminie dojrzałości. Więcej na temat interesujących kierunków przeczytasz w naszym artykule „Rekrutacja na studia po poprawce z matury – lista najciekawszych kierunków”.