Zaktualizowano dnia 22 listopada 2023
Trudno wskazać dziedzinę nauk, która wnikliwiej analizuje warstwy społeczne oraz ich zachowania niż socjologia. Dane zbierane przez specjalistów tej branży są coraz bardziej pożądane zarówno przez publiczne podmioty, jak i prywatne firmy, a następnie wykorzystywane na wiele sposobów. Zainteresowane osoby zastanawiają się więc coraz częściej w kontekście studiów Socjologia jakie przedmioty są wymagane, aby podjąć ten niezwykle perspektywiczny obszar nauk.
Socjologia – studia z szerokimi perspektywami zawodowymi
Żyjemy w czasach, w których największą wartość ma informacja, a dane zbierane i analizowane przez podmioty rządowe oraz pozarządowe są wykorzystywane na wiele sposobów. Rola socjologów, czyli specjalistów w dziedzinie nauki o społeczeństwie, sprowadza się nie tylko do wykorzystania odpowiednich metod i narzędzi do zbierania informacji. Niezwykle ważna jest analiza danych, która pozwoli wysnuć trafne i przydatne w dalszych działaniach wnioski.
Szeroka wiedza i kompleksowe przygotowanie w zakresie analizy zachowań grup społecznych sprawia, że socjolodzy mogą podjąć pracę m.in. w:
- organizacjach pozarządowych,
- jednostkach administracji publicznej
- urzędach statystycznych,
- instytutach badawczych,
- firmach konsultingowych,
- agencjach marketingowych.
Socjologia – jakie przedmioty trzeba zdać na maturze?
Lista potencjalnych pracodawców jest dość długa, a jednym z kluczowych wymogów podmiotu zatrudniającego jest z pewnością posiadane wykształcenie. Najefektywniejszą formą zdobycia udokumentowanego przygotowania do pracy pozostają niezmiennie od lat studia licencjackie Socjologia.
Czy maturzyści muszą dbać o wynik na świadectwie z konkretnego przedmiotu, aby mieć szanse na podjęcie studiów? Wiele w tym aspekcie zależy od uczelni, która ustala wewnętrzne kryteria rekrutacyjne dla kandydatów. Jeśli chodzi o studia socjologia, przedmioty pojawiające się najczęściej w wymogach polskich uczelni to:
- język polski,
- jeden z przedmiotów – wiedza o społeczeństwie, historia, geografia, matematyka,
- dowolny język obcy nowożytny.
Socjologia dla każdego absolwenta szkoły średniej
Osiągnięcie progu punktowego z powyższych przedmiotów dotyczy szkół wyższych, które określiły konkretne limity miejsc i wymogi rekrutacyjne dla studiów licencjackich Socjologia. Co w przypadku, gdy aspirujący socjolog odkrył w sobie chęć podjęcia pracy w zawodzie po wyborze inne przedmiotów maturalnych lub chce mieć zagwarantowane miejsce bez względu na osiągnięty wynik?
Dzięki ofercie naszej Uczelni możliwość podjęcia studiów z socjologii ma każdy absolwent szkoły wyższej posiadający świadectwo maturalne, który zapisze się na studia licencjackie Administracja. Warunkiem jest dokonanie zapisu i dokonanie opłaty w wyznaczonym terminie, a także wybór socjologii jako jednej z wielu dostępnych specjalności realizowanych od 4. semestru.
Socjologia – przedmioty pojawiające się w programie studiów
Dla studenta, który jako specjalność wybierze socjologię, studia licencjackie z Administracji wprowadzą od trzeciego semestru szereg niezwykle przydatnych zagadnień. Dzięki nim student zdobędzie wiedzę m.in. na temat:
- socjologii kultury,
- teorii socjologicznej,
- socjologii technologii i społeczeństwa cyfrowego,
- analizy i interpretacji danych statystycznych.
Więcej informacji na temat programu i trybu nauczania znajdziesz w opisie studiów.