Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość bez tortu czy innych słodkich przekąsek, którym nie potrafią się oprzeć nawet osoby przebywające na cdiecie. Niektóre z wyrobów zahaczają o dzieła sztuki kusząc nie tylko smakiem, ale również swoim niesamowitym wyglądem. Produkcja takich pyszności jest możliwa nie tylko dzięki umiejętnościom danego cukiernika, ale również posiadanej przez niego wiedzy. Cukiernictwo to bardzo obszerna dziedzina, której zakres zagadnień obejmuje również toksykologię i higienę żywności. Dlaczego taką wiedzę powinien posiadać każdy cukiernik?
Studia cukiernicze na WSKZ
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie studia podyplomowe ze wszystkich najpopularniejszych i najbardziej pożądanych przez słuchaczy dziedzin. Jednym z nich są studia gastronomiczne na kierunku „Cukiernictwo, ciastkarstwo i piekarnictwo”. Program studiów cukierniczych pozwala przekazać, utrwalić i zaktualizować posiadaną wiedzę, a także zdobyć nowe umiejętności nie tylko z zakresu samej technologii produkcji. Jednym z najważniejszych elementów programu są zagadnienia dotyczące zasad higieny i toksykologii żywności, których powinien przestrzegać w jej trakcie cukiernik.
Słodka praca – piekarz, ciastkarz i cukiernik a surowe zasady w zakresie higieny
Wszystkie wyroby powinny być produkowane w warunkach higienicznych, przeciwdziałających zakażeniu wyrobów a także takich, które nie narażają zdrowia pracowników. Warto zaznaczyć, że wymagania te dotyczą zarówno wody, światła, jak i powietrza – przestrzeganie zasad pozwoli uniknąć m.in. gromadzenia się dwutlenku węgla w miejscu pracy.
Studia gastronomiczne posiadają w programie także zagadnienia dotyczące analizy i badania surowców, ponieważ piekarz czy cukiernik musi wiedzieć, jakich składników może użyć. Jest to ważne szczególnie w cukiernictwie, gdyż większość produktów to wyroby kremowe będące świetną pożywką dla drobnoustrojów.
Znajomość zasad z zakresu toksykologii i higieny pozwala uniknąć chorób zakaźnych u konsumentów, a także pracowników. Kontrola wykazująca nosicielstwo u personelu danego zakładu może być powodem do okresowego ograniczenia w wykonywaniu zawodu u pracownika przemysłu spożywczego.
Higieniczne miejsce pracy
Choć praca piekarza i cukiernika opiera się głównie na pracy manualnej, to osoby na tym stawisku korzystają także z urządzeń i naczyń, które również nie mogą zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia. Cukiernik powinien wiedzieć m.in., aby nie stosować uszkodzonych naczyń z blachy ocynkowanej, gdyż cynk oraz żelazo reaguje z tłuszczem.
Cukiernictwo – toksykologia żywności
Absolwent kierunku zostaje przygotowany z zakresu toksykologii żywności z uwagi na fakt, iż podstawowym składnikiem wyrobów jest w dużej mierze woda. Cukiernik musi przestrzegać ważnych czynników, takich jak zawartość węglowodanów, pałeczek okrężnicy czy chloru. Drugim podstawowym surowcem w branży cukierniczo-piekarskiej są jajka, które również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia klienta w postaci pałeczek Salmonelli. Właściwe operowanie surowcami i kontrola ich jakości jest więc podstawowym zadaniem cukiernika oraz piekarza.
Studia gastronomiczne, czyli technologia produkcji
Przestrzeganie zasad z zakresu higieny i toksykologii daje gwarancje, że proces produkcji będzie nie tylko bezpieczny, ale również efektywny. Na smaczny, świetnie wyglądający produkt finalny wpływa bardzo wiele czynników, na który bezpośredni wpływ ma technologia produkcji na każdym etapie, czyli:
- przygotowania ciasta i jego wyrabiania,
- formowania,
- pieczenia,
- dekorowania.
Odpowiednie techniki miksowania, wiedza na temat czasu pieczenia oraz temperatury to podstawowe aspekty, którą mogą różnić się od siebie w zależności od wyrabianego produktu. Stanowią jednak podstawę do tego, aby klient otrzymał wyrób piekarski lub cukierniczy najwyższej jakości.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA ONLINE CUKIERNICTWO I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI DO PRACY W ZAWODZIE
Studia podyplomowe dla cukierników
Pozyskanie wiedzy z tak wielu ważnych aspektów, które są niezbędne w pracy cukiernika, nie było wcześniej przystępne tak, jak ma to miejsce w przypadku studiów podyplomowych „Cukiernictwo, ciastkarstwo i piekarnictwo” oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Podczas dwóch semestrów słuchacz zapozna się nie tylko z zasadami higieny, analizą surowców i technologią produkcji, ale również zdobędzie wiedzę na temat wyposażenia technicznego zakładów czy podstaw marketingu w branży spożywczej.