Jak zostać dietetykiem?

Jak zostać dietetykiem?

Zaktualizowano dnia 1 lutego 2022

Poradnictwo dietetyczne to bardzo ważny element nie tylko w realizowaniu światowych oraz krajowych strategii w obszarze zapobiegania otyłości, przewlekłym chorobom niezakaźnym czy nadwadze. Jest to również nierozłączna część kompleksowego procesu leczenia powikłań nieprawidłowej diety, szczególnie nadciśnienia tętniczego, chorób niedokrwiennych serca czy różnego rodzaju alergii. W ostatnich latach zauważyć można wiele akcji społecznych dotyczących zdrowego odżywiania oraz pewnego rodzaju modę na zdrowy styl życia. Aby odpowiednio odżywiać swój organizm, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Niestety często trudno jest samodzielne dopasować ilość i kaloryczność posiłków, dlatego coraz więcej osób korzysta z usług specjalistów w tej dziedzinie. Rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności z tego zakresu rodzi coraz więcej pytań odnośnie tego, jak zostać dietetykiem.

Kim jest dietetyk?

Wbrew powszechnej opinii, dietetyk nie jest osobą, która tylko i wyłącznie ustala jadłospis osobom, które wymagają dobrania odpowiednich składników i wartości energetycznych w swojej diecie. Choć oczywiście jest jednym z głównych zadań zawodowych, dietetyk w swojej pracy:

  • planuje, prowadzi i nadzoruje zarówno indywidualne, jak i zbiorowe żywienie osób zdrowych oraz chorych,
  • organizuje i nadzoruje każdy etap produkcji potraw uwzględniając ewentualne zagrożenia,
  • ocenia stan odżywienia, sposób żywienia, zapotrzebowanie na składniki odżywcze osób chorych i zdrowych,
  • udziela porady dietetyczne,
  • prowadzi działalność o charakterze edukacyjnym w obszarze żywienia,
  • prowadzi dokumentację żywieniową w podmiotach leczniczych, a także w zakładach żywienia zbiorowego.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Gdzie może pracować dietetyk?

Z uwagi na duże zainteresowanie usługami dietetyków, coraz więcej specjalistów decyduje się na prowadzenie własnej działalności związanej z poradnictwem dietetycznym. Własne gabinety to jednak nie jedyne miejsca, w których dietetycy mogą świadczyć usługi. Absolwenci dietetyki z powodzeniem mogą podjąć zatrudnienie w szpitalach, różnego rodzaju poradniach, sklepach z suplementami diety czy firmach cateringowych.

Dietetyk w różnych dziedzinach

W ostatnich latach dietetyka stała się niezwykle szybko rozwijającą się dziedziną, dzięki czemu powstało wiele nowych specjalności. Szczególnie mowa o kierunku Dietetyka w sporcie, który pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu poradnictwa dla osób aktywnych fizycznie, posiadających wyższe zapotrzebowanie energetyczne. Sportowcy muszą również przestrzegać zasad żywieniowych na różnych etapach – np. podczas przygotowań i treningów, w trakcie zawodów czy w przerwie między turniejami.

Dietetyk kliniczny zajmuje się z kolei żywieniem osób chorych. Jego zadaniem jest opracowanie jadłospisu adekwatnego do aktualnego zapotrzebowania oraz stanu, w jakim znajduje się pacjent. Musi dobrać składniki odżywcze w taki sposób, aby chory mógł szybko wrócić do zdrowia, a jego organizm jak najlepiej poradził sobie z daną chorobą.

W swojej ofercie Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada wiele innych, perspektywicznych kierunków z zakresu dietetyki, które pozwolą zdobyć odpowiednie umiejętności oraz wiedzę przydatna do podjęcia pracy w tej dziedzinie. Wszystkie kierunki znajdziesz na stronie Dietetyka studia podyplomowe.

Jak zostać dietetykiem?

Ścieżek do podjęcia pracy jako dietetyk jest wiele. W związku z aktualnymi rozporządzeniami Ministra Zdrowia, kwalifikacje do wykonywania zawodu jako dietetyk posiadają osoby, które ukończyły studia wyższe z obszaru dietetyki uzyskując tytuł licencjata bądź magistra. Przepisy nie dotyczą jednak m.in. prowadzenia prywatnych gabinetów dietetycznych. W takich placówkach mogą pracować osoby, które ukończyły studia podyplomowe lub specjalne kursy.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje wiele perspektywicznych kierunków z obszaru Dietetyki, które pozwalają słuchaczom poznać niezbędne mechanizmy i zależności, które mają wpływ na odpowiednie żywienie człowieka. Absolwenci mogą wykorzystać wiedzę w aktualnym miejscu zatrudnienia bądź zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą zmienić dotychczasową dziedzinę.