Rola dziennika praktyk studenckich

rola dziennika praktyk studenckich

Zaktualizowano dnia 8 listopada 2024

Artykuł archiwalny

Teoretyczna wiedza zdobywana w trakcie studiów licencjackich, magisterskich czy podyplomowych stanowi pewnego rodzaju merytoryczny fundament, który w większości przypadków jest niezbędny do prawidłowego wykonywania danej pracy. Na pewnym etapie programy niektórych kierunków wymagają realizacji praktyk, które są obowiązkowe, aby ukończyć studia. Jaką formę może mieć dziennik praktyk i jakie informacje zawiera?

Dziennik praktyk studenckich – czym jest i kiedy należy go prowadzić?

Praktyki studenckie są specyficzną formą kształcenia, podczas której uczniowie szkoły wyższej mogą zweryfikować wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas codziennych obowiązków na stanowisku, do którego aspirują. Z uwagi na fakt, iż praktyki studenckie są częścią programu nauczania, są obowiązkowe i muszą być zrealizowane w semestrze wskazanym w planie studiów określającym również ich charakter oraz czas trwania.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Dziennik praktyk studenckich jest dokumentem, w którym są zawarte wszystkie najważniejsze informacje na temat przebiegu zajęć. Jest nie tylko potwierdzeniem ich realizacji, ale również źródłem danych na temat zakresu obowiązków i miejsca ich realizacji. Prowadzenie dziennika praktyk studenckich należy rozpocząć w momencie realizacji praktyk.

Dziennik praktyk pedagogicznych – również na studiach podyplomowych

Obowiązek realizacji praktyk dotyczy studiów I stopnia oraz II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich niezależnie od wybranego kierunku czy trybu kształcenia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku studiów podyplomowych, gdzie obligatoryjna realizacja części praktycznej programu studiów dotyczy wybranej grupy kierunków. Realizacja tego typu zajęć jest konieczna w przypadku studiów przygotowujących do pracy dydaktycznej. Dziennik praktyk pedagogicznych prowadzony jest w taki sam sposób, jak w przypadku innych kierunków.

Dziennik praktyk na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego

W sytuacji, gdy kierunek studiów podyplomowych przewiduje w swoim programie realizację praktyk zawodowych, słuchacz ma do wyboru dwie formy wypełniania dziennika praktyk. Może być to klasyczny dziennik w formie papierowej lub dziennik w formie elektronicznej.

dziennik praktyk studenckich

Szczegółowa instrukcja wypełniania dokumentacji dostępna jest na indywidualnym koncie studenta. Warto zaznaczyć, że sposób wypełniania dziennika można zmienić w trakcie trwania praktyk.

Wypełnianie dziennika praktyk polega na uzupełnieniu wskazanych w dokumencie danych dotyczących m.in.:

  • miejsca i terminu ich realizacji,
  • liczby godzin,
  • imienia i nazwiska opiekuna praktyk,
  • opisu wykonywanych czynności w danym dniu.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Dziennik praktyk – przygotowanie pedagogiczne

Najpopularniejszymi kierunkami studiów podyplomowych są te, które pozwalają zdobyć przygotowane pedagogiczne niezbędne do podjęcia pracy jako nauczyciel. Również w ich przypadku obligatoryjne jest ukończenie praktyk i prowadzenie dziennika.

O ile dziennik praktyk wygląda tak samo w przypadku wszystkich rodzajów studiów, aspirujący nauczyciele mogą posiadać do uzupełnienia dodatkowy dokument.