Opinia o praktykancie, czyli jak oceniani są studenci w trakcie praktyk

praktyki studenckie online studia

Zaktualizowano dnia 11 sierpnia 2023

W trakcie realizacji studiów licencjackich, magisterskich, a także wybranych studiów podyplomowych osoby zainteresowane zdobyciem nowych kompetencji nie tylko zdobywają przygotowanie pod kątem merytorycznym. Obowiązkowym punktem programu studiów są również zajęcia praktyczne, które pozwalają zweryfikować posiadaną wiedzę w trakcie wykonywanych czynności w zawodzie, do którego kandydat jest przygotowywany. Ocenę stanowi m.in. opinia o praktykancie – kto ją wydaje i co bierze pod uwagę?

Opinia o przebiegu praktyki studenckiej – kto ją wydaje?

Wszystkie kierunku studiów wyższych I oraz II stopnia wymagają realizacji praktyk studenckich. Zajęcia te są równoważne z zajęciami teoretycznymi i zaliczenie ich jest niezbędne, aby ukończyć dany semestr. Taki obowiązek istnieje również w przypadku niektórych kierunków studiów podyplomowych – szczególnie pedagogicznych o charakterze kwalifikacyjnym. Wymiar zajęć praktycznych i ich obowiązek wynika z aktualnych przepisów zawartych m.in. w stosownych rozporządzeniach.

Student ma obowiązek nie tylko podjąć praktyki w miejscu adekwatnym do kierunku studiu i specjalności, ale również prowadzić dziennik praktyk. Opinię o przebiegu praktyki studenckiej po ich ukończeniu wydaje opiekun ucznia po stronie podmiotu przyjmującego na praktykę zawodową.

Zaświadczenie o odbyciu praktyk miejscem na opinię

Istnieją dwie najpopularniejsze formy wydawania dokumentu zawierającego opinię o praktykancie. Jedną z nich jest osobny dokument, na którym znajduje się tylko szczegółowa ocena na temat osoby pobierającej praktyki zawodowe. Drugą jest opinia o przebiegu praktyki studenckiej połączona z zaświadczeniem o odbyciu praktyk. Ocena praktykanta może mieć formę opisową lub być sporządzona jako ankieta z krótkim opisem.

opinia o praktykancie

Co zawiera ocena praktykanta?

Osoba nadzorująca praktykanta w postaci opiekuna lub kierownika praktyk sprawdza i ocenia osiągnięcia ucznia podczas wykonywanych obowiązków w oparciu o określone kryteria. Podczas oceny praktykanta uwzględnia się m.in.:

  • nastawienie do pracy,
  • przestrzeganie przepisów – m.in. prawa pracy czy bhp
  • stopień opanowania kompetencji zawodowych,
  • samodzielność,
  • organizację stanowiska pracy,
  • umiejętność współpracy z innymi pracownikami,
  • kulturę osobistą,
  • jakość wykonywanej pracy,
  • poszanowanie sprzętu i wyposażenia.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Opinia praktykanta o przebiegu praktyki

Warto zwrócić uwagę, że praktyki mogą być realizowane w kilku miejscach. Wówczas student powinien zdobyć zaświadczenie i opinię ze wszystkich miejsc. W dzienniku praktyk powinien opisać w takim przypadku przebieg praktyk chronologicznie.

Co więcej, w dokumentacji zajęć praktycznych może znaleźć się również opinia praktykanta o przebiegu praktyk. Swoją ocenę o przebiegu praktyk i podmiocie przyjmującym może zawrzeć więc sam uczeń, który może wyrazić opinię na temat organizacji i efektywności, a także stopnia zaznajomienia się z zasadami funkcjonowania instytucji.

Więcej na temat praktyk studenckich przeczytasz w naszym artykule „Sprawozdanie z praktyk studenckich”.