Sprawozdanie z praktyk studenckich – kto je ocenia?

praktyki studenckie - studia podyplomowe online

Zaktualizowano dnia 29 marca 2023

Wiedza i przygotowanie teoretyczne jest fundamentalną bazą każdego kandydata do pracy. I choć szczegółowe opisy danego zawodu bądź relacje innych osób mogą w zdecydowany sposób nakreślić specyfikę danej profesji, to dopiero zajęcia praktyczne ukazują rzeczywisty obraz tego, z czym na co dzień pracownik będzie mieć styczność na danym stanowisku. Obowiązkowe praktyki studenckie pojawiają się na wielu kierunkach, w tym także na studiach podyplomowych. Ich realizację potwierdza specjalny dziennik, a także sprawozdanie z praktyk zawierające wiele istotnych informacji. W jakim celu sporządza się taki dokument?

Praktyki studenckie – obowiązkowe w wielu przypadkach

Programy studiów licencjackich, magisterskich, a także podyplomowych zawierają szczegółowe informacje na temat toku nauczania oraz obowiązkowych przedmiotów do zaliczenia. W wielu przypadkach, ukończenie danego kierunku nie jest możliwe bez realizacji obowiązkowych praktyk zawodowych.

W przypadku studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, dotyczy to przede wszystkim kierunków o charakterze kwalifikacyjnym – m.in. z zakresu pedagogiki, logopedii czy pedagogiki specjalnej. Ich obligatoryjność, a także wymagania pod kątem czasu trwania wynikają z odpowiednich rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej.

Umowa o praktyki studenckie

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia słuchacza z odbywania praktyk. Wówczas dokumenty potwierdzające zatrudnienie w miejscu zgodnym z obszarem kształcenia weryfikuje kierownik kierunku.

W pozostałych sytuacjach, jeśli na danym kierunku są one wymagane, słuchacz podpisuje umowę o praktyki studenckie w wybranej przez siebie placówce, która umożliwi realizację zajęć praktycznych zgodnych z kierunkiem kształcenia. Praktyki mogą odbywać się równolegle z częścią teoretyczną lub w dowolnym czasie, jednak nie później niż 6 miesięcy po ukończeniu ostatniego semestru studiów. Taka umowa zawiera wiele kluczowych informacji, w tym m.in. miejsce odbywania praktyk.

kto ocenia sprawozdanie z praktyk studenckich

Praktyki studenckie – opinia o praktykancie ważna nie tylko dla uczelni

W trakcie realizacji zajęć praktycznych słuchacz prowadzi specjalny dziennik z opisem zadań, jakie wykonywał danego dnia. O tym, jak wypełniać dziennik praktyk, decyduje uczelnia. W przypadku Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego może być to forma elektroniczna lub papierowa.

Dodatkowymi dokumentami, które są wymagane na niektórych uczelniach to zaświadczenie o odbyciu praktyk w ramach pracy zawodowej oraz sprawozdanie z praktyk.

Ocena na zaświadczeniu

Najczęściej opinia na temat praktykanta wydawana jest na zaświadczeniu o odbyciu praktyk. Z reguły ocena wystawiana jest na podstawie obserwacji opiekuna, czyli osoby sprawującej bezpośredni nadzór nad wykonywanymi obowiązkami przez praktykanta. Taka opinia jest ważna nie tylko dla uczelni, ale również dla samej osoby odbywającej praktyki, która – jeśli istnieje taka konieczność – musi poprawić pewne aspekty swojej pracy.

Sprawozdanie z praktyk

Niektóre uczelnie mogą również wymagać osobnego dokumentu, stworzonego przez praktykanta, który w merytoryczny sposób opisze przebieg zajęć. W sprawozdaniu z praktyk nie tylko przedstawia krótką charakterystykę wybranej placówki, ale również opis przebiegu praktyki zawodowej.

Jeśli były one realizowane w kilku miejscach, informacje powinny być zawarte w sposób chronologiczny.  W sprawozdaniu praktykant powinien również umieścić swoją opinię na temat zakładu pracy oraz opisać korzyści, które wynikają z realizacji powierzonych zadań. Taki dokument jest ostatecznie oceniany przez uczelnię, a najczęściej bezpośrednio przez opiekuna praktyk przydzielonego do danej grupy lub kierunku.