Psychologia kliniczna – czym się zajmuje i czy warto ją studiować?

studia psychologia kliniczna

Zaktualizowano dnia 14 października 2024

Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej i swoją karierę chcesz poprowadzić w kierunku pracy terapeutycznej i pomocy innym, a Twoją pasją jest ludzka natura na czele z funkcjonowaniem umysłu oraz mechanizmami odpowiadającymi za zachowanie, psychologia kliniczna to idealny kierunek dla Ciebie. Zobacz, dlaczego warto podjąć ten perspektywiczny obszar studiów. 

Co to jest psychologia kliniczna?

Wyzwanie współczesnego świata to nie tylko definiowanie, ale przede wszystkim diagnozowanie i leczenie chorób psychicznych, których liczba lawinowo wzrasta zarówno na całym świecie, jak i w naszym kraju. Planując swoją karierę w tym obszarze, możesz zastanawiać się, co to jest psychologia kliniczna. Otóż jest to dział psychologii stosowanej, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz terapią zaburzeń – zarówno psychicznych, jak i zachowania. 

Sprawdź studia psychologiczne

Czym się zajmuje psychologia kliniczna?

W obszarze zainteresowań psychologii klinicznej znajduje się m.in.:

  • zdrowie psychiczne,
  • stres i sytuacje kryzysowe,
  • psychopatologia,
  • sposób wykorzystywania psychologicznej wiedzy do pomocy osobom chorym i zdrowym,
  • wpływ psychologicznych czynników na powstawanie oraz przebieg chorób somatycznych i psychicznych, a także wpływ choroby na stan psychologiczny pacjentów.

Psychologia kliniczna – jakie przedmioty na maturze trzeba zdać?

Jeśli planujesz swoją przyszłość w kierunku pracy jako psycholog, z pewnością zastanawia Cię nie tylko to, czym się zajmuje psychologia kliniczna. Jakie przedmioty na maturze warto zdawać to również temat bardzo ważny w kontekście Twoich przygotowań do egzaminu dojrzałości. Otóż wiele w tej kwestii zależy od wymogów wewnętrznych danej szkoły wyższej.

W przypadku naszej uczelni, na studia “Psychologia kliniczna” będące specjalnością w obrębie kierunku Psychologia I stopnia, mogą zapisać się wszyscy absolwenci szkół średnich posiadający maturę. Oznacza to, że możesz wziąć udział w rekrutacji, przystępując do obowiązkowych przedmiotów, do których w 2024 roku należy:

  • język polski – część ustna i pisemna (poziom podstawowy),
  • język obcy nowożytny – część ustna i pisemna (poziom podstawowy),
  • matematyka – część pisemna (poziom podstawowy),
  • jeden dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ WYKSZTAŁCENIE Z ZAKRESU PSYCHOLOGII KLINICZNEJ

Jeśli zastanawiasz się nad przedmiotami, które warto uwzględnić w swoich maturalnych wyborach w kontekście studiów Psychologia kliniczna, z pewnością bardzo dobrym wyborem okaże się biologia. Przygotowując się do matury z tego przedmiotu zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci zrozumieć zagadnienia znajdujące się w programie studiów, a wiele z nich bazuje właśnie na informacjach z zakresu biologii.

Psychologia kliniczna – co w programie studiów?

W programie studiów znajduje się bardzo wiele zagadnień i tematów, dzięki którym zdobędziesz wiedzę niezbędną do wykonywania codziennych zadań. Podczas nauki zrealizujesz takie przedmioty, jak m.in.:

  • Biologiczne mechanizmy zachowania – poznasz zależności, jakie zachodzą pomiędzy funkcjonowaniem mózgu i układu nerwowego człowieka a zachowaniem,
  • Neurokognitywistyka – łączy w sobie wiedzę z zakresu neurobiologii i neuropsychologii, dzięki której poznasz, jak działa ludzki umysł oraz procesy poznawcze i psychiczne,
  • Psychopatologia – realizując zagadnienia z tego zakresu zdobędziesz wiedzę na temat zaburzeń rozwoju, zachowania, psychiki czy osobowości,
  • Psychometria – poznasz teoretyczne aspekty pomiaru w psychologii oraz zasady weryfikacji jakości testów psychologicznych,
  • Wywiad i obserwacja psychologiczna – dowiesz się, jak w efektywny sposób otrzymać od pacjenta informacje, które okażą się niezbędne do postawienia trafnej diagnozy.
psychologia kliniczna

Co można robić po psychologii klinicznej?

Już wiesz, że zapisując się na licencjat z psychologii poznasz szereg zagadnień, które pozwolą ci w skuteczny sposób diagnozować pacjentów. Oprócz tego, co znajduje się w programie studiów, warto również wskazać na to, co można robić po psychologii klinicznej. Warto zaznaczyć, że uprawnienia do pracy jako psycholog posiada osoba, która spełni konkretne wymogi. Jednym z nich jest wykształcenie – ukończone jednolite studia magisterskie z psychologii.

Lista potencjalnych miejsc pracy jest dość długa i znajdują się na niej m.in.:

  • szpitale z oddziałami psychiatrycznymi,
  • poradnie psychologiczne i gabinety,
  • ośrodki rehabilitacyjno-lecznicze,
  • instytucje badawcze,
  • domy opieki i pomocy społecznej.

Zapisz się na studia licencjackie i zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci pomagać innym i rozwinąć osobiste kompetencje – psychologia kliniczna to świetny wybór.