Psycholog sądowy jak zostać?

Psycholog sądowy wydaje swoją opinię w prowadzonej sprawie sądowej

Zaktualizowano dnia 8 czerwca 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku: Psycholog sądowy

Jak zostać psychologiem sądowym?

Praca w sądzie dzieli się na różne stanowiska pracy o odmiennych wymaganiach kwalifikacyjnych. Nie zawsze trzeba też mieć administracyjne czy prawne wykształcenie. Także psycholog będzie mógł pracować w sądownictwie. Osoby, które mają status psychologa sądowego są bardzo często wzywane, aby pomóc w kwestiach prawnych. Między innymi: jest to ocena stanu psychicznego osoby oskarżonej, świadczą konsultacje w sprawach wyboru jury, czy też biorą udział w mediacjach. Oczywiście mogą też oceniać w sprawach świadczenia opieki nad dzieckiem, odszkodowania cywilnego, a nawet w przewidywaniu ryzyka przemocy w rodzinie. Można więc powiedzieć, że psycholog będzie przydzielany do różnego rodzaju spraw.

Psycholog sądowy jak zostać? Otóż w Polsce według prawa, aby zostać psychologiem należy ukończyć studia wyższe z tytułem magistra. Jeśli jednak w czasie studiów nie myśleliśmy jeszcze o pracy w sądzie i nie mamy ukończonej takiej specjalności, nic nie szkodzi. Dodatkowe kwalifikacje potrzebne do pracy w tej dziedzinie można zdobyć na studiach podyplomowych, między innymi w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Ta Uczelnia spełnia wymagania MNiSW, a więc możemy oczekiwać wysokiego poziomu nauki oraz potwierdzenia ukończenia studiów podyplomowych w odpowiedniej formie. Zajęcia na tej uczelni odbywają się online, co również jest bardzo wygodne.

Co trzeba zrobić żeby zostać psychologiem?

Psycholog oczywiście ma już wiedzę jak ocenić stan psychicznych wybranej osoby. Jednakże pracując dla sądu potrzebne są też niekiedy umiejętności detektywistyczne i umiejętność analizy wielu hipotez oraz porównywania dużej ilości źródeł. Ponadto dla sądownictwa pisane raporty i zeznania muszą przybrać oficjalną i bardzo ścisłą formę. Tego można się nauczyć między innymi właśnie na studiach podyplomowych, które uczą specjalistycznych zagadnień.

Osoba pracująca jako psycholog sądowy musi też znać zasady systemu prawnego. Mimo, że jej zadaniem jest jedynie analiza lub konsultacja, to w jej pracy łączy się zarówno wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu psychologii, jak i z systemu karno-sądowego. Taki psycholog może współpracować z sądem jednorazowo i być powołany jako konsultant w jednej sprawie lub też pracować nad wieloma różnymi sprawami wraz z innymi pracownikami sądownictwa.