Przeniesienie na inną uczelnię. Wszystko, co musisz wiedzieć

przeniesienie na inną uczelnię porady

Nauka w macierzystej szkole wyższej nie spełnia Twoich oczekiwań? A może rozczarował Cię zbyt okrojony program danego kierunku? Z pomocą przychodzi przeniesienie na inną uczelnię, które pozwoli Ci dokonać zmiany na lepsze i dołączyć do grona naszych zadowolonych studentów. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące całego procesu.

Przeniesienie na inną uczelnię – po jakim czasie można to zrobić?

Powody zmiany uczelni mogą być różne i mogą pojawić się w różnym momencie nauki w macierzystej szkole wyższej. Jak się jednak okazuje, nie musisz czekać ze swoimi działaniami do końca roku akademickiego bądź do zakończenia semestru. Nasza Uczelnia umożliwia przeniesienie w każdej chwili. Możesz podjąć taką decyzję nawet na pierwszym semestrze – musisz pamiętać, że nie zostanie Ci przepisana żadna ocena, ponieważ nie będziesz posiadał jeszcze karty przebiegu z twojej aktualniej szkoły wyższej.

Bez względu na to, kiedy podejmiesz decyzję o zmianie, możesz to zrobić – jest to Twoje prawo, które wynika z przepisów, o których więcej przeczytasz w naszym artykule „Jak zmienić uczelnię, czyli prawa i obowiązki studenta”.

przeniesienie na inną uczelnie

Przeniesienie się na inną uczelnię – na ten sam kierunek lub inny?

Chęć zmiany miejsca kształcenia bardzo często wynika z faktu, że macierzysta szkoła wyższa nie oferuje studiów, które aktualnie Cię interesuje. Zastanawiasz się, czy możliwe jest przeniesienie się na inną uczelnię na ten sam kierunek? Nasza Uczelnia przyjmuje studentów tego samego obszaru nauk oraz innych kierunków. Warto zaznaczyć, że każde przeniesienie jest bardzo indywidualną kwestią i wszystkie szczegółowe informacje na temat swojej sytuacji otrzymasz, kontaktując się bezpośrednio z nami.

Przeniesienie z innej szkoły wyższej niekiedy jest jednocześnie wznowieniem nauki po przerwie. Zobacz, czy wznowienie studiów i przeniesienie na inną uczelnię odbywa się na tych samych zasadach.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Jak przenieść się na inną uczelnię? Proces krok po kroku

Proces przeniesienia na inną uczelnię nie jest zbyt skomplikowany i można go podzielić na kilka najważniejszych kroków:

  1. Pierwszym z nich jest złożenie formalnego podania o przeniesienie na inną uczelnię w dziekanacie właściwym dla nowej szkoły wyższej.
  2. Następnie musisz załączyć dokumentację edukacyjną, w tym zaświadczenie o statusie studenta z obecnej uczelni, a także kartę przebiegu studiów.
  3. Dziekanat rozpatruje Twoją sprawę – w zależności od polityki danej uczelni, będziesz czekać od kilku dni do paru tygodni. W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego staramy się informować o wyniku weryfikacji w możliwie jak najkrótszym czasie.
  4. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dostaniesz szczegółowe informacje na temat zasad uzupełnienia ewentualnych różnic programowych, a także możliwościach podjęcia dalszej nauki.

Podanie o przeniesienie na inną uczelnię – formalności ograniczone do minimum

Zmiana uczelni to ważna decyzja, która może wpłynąć na całokształt Twojej drogi zawodowej. Wizja konieczności przejścia kilku procedur może jednak sprawiać, że będziesz odkładał ją na później. W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego dbamy o to, aby formalności ograniczyć do minimum. Co więcej, pomożemy Ci przejść całą procedurę – wystarczy, że wypełnisz podanie o przeniesienie na inną uczelnię znajdujące się na tej stronie, a my skontaktujemy się z Tobą i wesprzemy Cię na każdym etapie.

We wniosku musisz podać:

  • kierunek oraz stopień, na który chcesz się przenieść;
  • imię;
  • nazwisko;
  • adres e-mail;
  • nr telefonu;
  • informacje o dotychczasowym przebiegu studiów – tryb realizowanych studiów, ostatni zaliczony semestr, aktualny kierunek.

Jak bezproblemowo zmienić uczelnię? Zobacz, w jakich sytuacjach możesz się przenieść

Napotkane problemy w trakcie nauki na macierzystej uczelni nie muszą być przeszkodą w Twoich planach dotyczących zmiany szkoły wyższej. Jest to możliwe, nawet gdy zakończyłeś semestr z niezaliczonym przedmiotem. Wówczas możesz się przenieść, jednak na semestr niżej – oznacza to, że jeśli otrzymałeś warunek za semestr drugi, możesz zostać przyjęty na pierwszy semestr.

Sprawdź studia licencjackie

Inną sytuacją, w której możesz bez problemu zmienić uczelnię, jest chęć powrotu na studia po przerwie lub skreśleniu z listy studentów. Możesz być przywrócony w prawach studenta pod warunkiem, że zaliczyłeś przynajmniej pierwszy semestr studiów. Warto zaznaczyć, że decyzję podejmuje prorektor właściwy ds. kształcenia bądź osoba przez niego upoważniona.

Jak wygląda przeniesienie na inną uczelnię? Zmiana szkoły wyższej z publicznej na niepubliczną

W czasach, w których coraz większa grupa studentów ceni sobie większą elastyczność i niezależność podczas nauki, coraz popularniejszym wyborem jest przeniesienie z uczelni publicznej na niepubliczną. To najczęściej  prywatne uczelnie idą z duchem czasu i umożliwiają kształcenie dostosowane do aktualnych realiów. 

Studiujesz na publicznej uczelni i chcesz przenieść się do miejsca, które zapewni Ci wysoką jakość kształcenia oraz możliwość pogodzenia nauki z pracą lub innymi obowiązkami? Na naszą Uczelnię przeniesiesz się oczywiście również z publicznej szkoły wyższej. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną”.

Przeniesienie na uczelnię to ważny krok naprzód w Twojej edukacji, który otworzy nowe możliwości rozwoju. Skorzystaj z możliwości zmiany miejsca kształcenia i dołącz do grona naszych zadowolonych studentów.