Praca psychologa w szkole – FAQ

uprawnienia pedagogiczne

Zaktualizowano dnia 11 sierpnia 2022

Szacuje się, że z problemami psychicznymi może zmagać się kilka milionów Polaków. Na różnego rodzaju zaburzenia są narażeni jednak nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Aby odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące oznaki problemów w sferze psychicznej, dyrektor każdej szkoły musi zapewnić pomoc psychologiczno-pedagogiczną. W tym celu zatrudnia specjalistów posiadających uprawnienia pedagogiczne. Wśród nich jest również psycholog szkolny, którego zadaniem jest prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów. Co powinni wiedzieć specjaliści, którzy aspirują do podjęcia zatrudnienia o takim charakterze? W tym artykule przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z pracą psychologa szkolnego.

Kim jest i co robi psycholog szkolny?

Psycholog szkolny to osoba zatrudniona przez dyrektora szkoły, której zadaniem jest wsparcie uczniów, a także pomoc w przypadku występowania różnych problemów czy trudności. Do jego gabinetu mogą się udać uczniowie nie tylko w kwestiach bezpośrednio związanych ze szkołą. Mogą być to również problemy związane z kontaktami z rówieśnikami oraz sytuacjami domowymi.

Psycholog szkolny ma za zadanie m.in.:

  • prowadzić badania i działania diagnostyczne uczniów,
  • diagnozować sytuacje wychowawcze w szkole,
  • podejmować działania w obszarze profilaktyki uzależnień oraz podobnych problemów dzieci i młodzieży,
  • pomagać rodzicom oraz nauczycielom w odkrywaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji uczniów.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Komu pomaga psycholog szkolny?

Choć psycholog szkolny najczęściej pracuje z uczniami, warto zwrócić uwagę, ze z jego porad mogą skorzystać również rodzice i opiekunowie ucznia, u którego zauważono niepokojące zachowania. Bardzo często psycholog pomaga zrozumieć trudności, z jakimi się mierzy, a także udziela cennych wskazówek wychowawczych. Do gabinetu psychologa szkolnego mogą udać się również nauczyciele, którzy zauważyli konflikt w klasie lub nie potrafią poradzić sobie w danej sytuacji.

Czy każdy psycholog może pracować w szkole? Konieczne uprawnienia pedagogiczne

Psychologia to bardzo popularny kierunek studiów wybierany przez osoby aspirujące do pracy w zakresie pomocy psychologicznej. Jak się jednak okazuje, nie każdy absolwent studiów psychologicznych może podjąć pracę w szkole.

Jakie wymagania muszą być spełnione, by psycholog dostał pracę w szkole?

Wymagania w zakresie zatrudnienia psychologa w szkole określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Według przepisów, stanowisko nauczyciela psychologa może objąć absolwent studiów magisterskich – jednolitych lub studiów I oraz II stopnia – na kierunku psychologia (w specjalności, która odpowiada prowadzonym zajęciom), posiadający odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne.

Jak zdobyć kwalifikacje pedagogiczne?

Aspirujący psycholog szkolny musi dodatkowo posiadać uprawnienia pedagogiczne, które może zdobyć zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego na kierunku Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów. Ma on charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że oprócz niezwykle przydatnej wiedzy i umiejętności, absolwenci zdobywają uprawnienia do wykonywania zawodu jako nauczyciel psycholog.

uprawnienia pedagogiczne

Psycholog szkolny kwalifikacje – ile trwają studia z zakresu przygotowania pedagogicznego?

Studia podyplomowe oferowane przez WSKZ trwają 3 semestry. Program zawiera wszystkie niezbędne zagadnienia teoretyczne, z którymi słuchacze zapoznają się przez nowoczesną platformę dydaktyczną. Dzięki temu można w dogodny sposób zrealizować przygotowanie pedagogiczne dla psychologów online. Podczas nauki słuchacze muszą zrealizować również wymagane 150 godzin praktyk.

Uprawnienia pedagogiczne – z jakich zagadnień przygotowują studia z tego zakresu?

Rozbudowany program studiów pozwala w trakcie 3 semestrów przygotować aspirujących psychologów szkolnych m.in.:

  • do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
  • z wiedzy o systemie oświaty,
  • z zakresu metodyki pracy nauczyciela pedagoga,
  • z obszaru andragogiki,
  • do wykorzystywania nowoczesnych technologii w trakcie procesu nauczania.

Gdzie może pracować psycholog szkolny?

Psycholog szkolny, który posiada wymagane kwalifikacje, może podjąć zatrudnienie w:

  • przedszkolach,
  • szkołach i placówkach systemu oświaty,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie przygotowanie pedagogiczne online.