
Nie zdałeś matury w pierwszym terminie? A może osiągnąłeś wynik poniżej Twoich oczekiwań? Bez obaw! Masz jeszcze szansę na poprawę wyników i realizację swoich celów. Z tego artykułu dowiesz się, co należy zrobić, aby poprawa matury 2025 była Twoją przepustką na studia licencjackie lub studia jednolite magisterskie.
Kiedy jest poprawa matury?
Podobnie jak w latach ubiegłych, również poprawa matury w 2025 roku odbędzie się w sierpniu. Harmonogram dla terminów poprawkowych jest taki sam dla maturzystów ze wszystkich typów szkół i bez względu na formułę. Kiedy jest poprawa matury? Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła:
- 19 sierpnia 2025 (wtorek), godz. 9:00 – na egzamin poprawkowy części pisemnej;
- 20 sierpnia 2025 (środa) – na egzamin poprawkowy części ustnej z języka polskiego, języka mniejszości narodowych oraz języka obcego nowożytnego.
Jeśli przystępujesz do poprawy matury w 2025 roku, wyniki poznasz 10 września.
Czym jest wniosek o poprawę matury?
Aby móc przystąpić do egzaminu w powyższych terminach, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek o poprawę matury do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Najczęściej jest to dyrektor szkoły, w której przystępowałeś do egzaminu maturalnego w terminie podstawowym. Taki wniosek zawiera m.in. informacje o danych osobowych, a także przedmiocie, z którego przystępujesz do poprawki.
Czy możliwa jest poprawa zdanej matury?
Prawo do ponownego przystąpienia do wybranych egzaminów masz nie tylko w przypadku, gdy uzyskałeś z przedmiotu obowiązkowego mniej niż 30%. Niezmiennie od wielu lat możesz również poprawić zdaną maturę, której wynik nie sprostał Twoim oczekiwaniom i ambicjom. Możesz to zrobić przez 5 lat, licząc od października roku, w którym po raz pierwszy przystąpiłeś do egzaminu w terminie podstawowym.

Czy możliwa jest poprawa matury po latach?
Na poprawę matury, której wynik Cię nie satysfakcjonuje, masz 5 lat. A co po upływie tego czasu? Zastanawiasz się, czy można poprawić maturę po wielu latach? Otóż, gdy minie więcej niż 5 lat, musisz powtórzyć całą maturę jeszcze raz i zdawać wszystkie obowiązkowe przedmioty.
Ile lat na poprawę matury? Poprawa matury rozszerzonej
W roku szkolnym 2024/2025 na liście przedmiotów obowiązkowych znajdowały się tylko te na poziomie podstawowym. Oznacza to, że jeśli nie zdałeś wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a z pozostałych otrzymałeś ocenę pozytywną, uzyskasz świadectwo maturalne i możesz wziąć udział w rekrutacji na studia licencjackie lub jednolite studia magisterskie.
Jeśli chcesz poprawić maturę rozszerzoną, procedura jest taka sama, jak w przypadku poprawy wyniku przy zdanym egzaminie dojrzałości – masz na to 5 lat, licząc od października roku, w którym przystępowałeś do matury w terminie podstawowym. Przykładowo, gdy chcesz poprawić tegoroczną maturę na poziomie rozszerzonym, najwcześniej możesz to zrobić w maju 2026 r.
Czy możliwa jest poprawa matury ustnej?
Do obowiązkowych egzaminów zalicza się nie tylko te w formie pisemnej, ale również ustnej. To stresujące przeżycie dla dużej grupy maturzystów, dlatego zdarza się, że możesz uzyskać wynik poniżej 30%. Czy możesz poprawić maturę ustną? Tak, w tym roku masz możliwość zrobić to 20 sierpnia. Ważne jednak, aby to był tylko jeden egzamin – w przypadku niezaliczenia dwóch, musisz przystąpić do matury ponownie w przyszłym roku.

Jak wygląda poprawa matury?
Egzaminy w terminie poprawkowym to z pewnością dodatkowy stres spowodowany niepowodzeniem przy pierwszym podejściu. Czy jest jednak się czego bać? Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda poprawa matury, musisz wiedzieć, że taki egzamin przebiega dokładnie tak samo jak ten w terminie podstawowym. Nie różni się czas trwania, obowiązujące zasady czy zakres zagadnień. Przykładowo, na egzaminie z języka polskiego wciąż bardzo ważnym zadaniem jest wypracowanie. Poznaj nasze porady dotyczące tego, jak napisać rozprawkę maturalną.
Ile kosztuje poprawa matury?
Konieczność ponownego podejścia do matury kosztuje absolwentów sporo nerwów. Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach musisz wnieść również odpowiednią opłatę. Ile kosztuje poprawa matury? Opłata jest pobierana wtedy, gdy:
- przystępujesz do egzaminu z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego na tym samym poziomie po raz trzeci, lub kolejny;
- we wcześniejszych latach zadeklarowałeś chęć poprawy matury, ale nie zjawiłeś się na egzaminie.
Co to oznacza w praktyce? Maturzysta może bezpłatnie zdawać ten sam przedmiot na danym poziomie maksymalnie dwa razy – czyli pierwszy raz oraz jedną poprawkę. Jeśli ktoś zgłosił chęć przystąpienia do matury po raz pierwszy, ale nie pojawił się na egzaminie, każda kolejna próba będzie już płatna.
Opłata wynosi 50 zł brutto za każdy przedmiot, niezależnie od tego, czy jest to egzamin ustny, czy pisemny. W przypadku zdawania egzaminu zarówno w terminie głównym lub dodatkowym, jak i poprawkowym, opłata pobierana jest tylko raz. Informacje o konieczności wniesienia opłaty można uzyskać w szkole, OKE lub poprzez Zintegrowany Interfejs Użytkownika (ZIU). Opłatę należy uiścić na rachunek wskazany przez dyrektora OKE w wyznaczonym terminie, który na 2025 rok przypada od 1 stycznia do 7 marca.
Niedokonanie wpłaty w terminie skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do egzaminu. Potwierdzenie wpłaty trzeba przekazać zarówno do OKE, jak i do szkoły, w której składana jest deklaracja maturalna.

Matura 2025 a obowiązująca formuła
Od 2025 roku wszystkie arkusze maturalne, także dla osób poprawiających, będą bazować na wymaganiach z podstawy programowej – dla formuły 2023 na wersji z 2024 r., a dla formuły 2015 na wersji z 2012 r. Zniesione zostają także aneksy z obniżonymi wymaganiami, które obowiązywały w czasie pandemii COVID-19.
Osoby zdające maturę w latach 2020-2022 na zasadach pandemicznych, które nie uzyskały świadectwa dojrzałości, od 2025 r. muszą zdawać egzaminy według aktualnych reguł. Oznacza to, że jeśli nie mają zaliczonego egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego, muszą do niego przystąpić.
Maturzyści, którzy w 2021 r. nie byli zobowiązani do zdawania części pisemnej egzaminu z przedmiotu dodatkowego, teraz muszą go napisać, jeśli podchodzą do matury ponownie.
Zapisz się na wymarzone studia
Poprawka z matury zdarza się coraz większej grupie abiturientów i nie przekreśla w żaden sposób Twoich planów na podjęcie wymarzonych studiów. Proces rekrutacji na naszej Uczelni zaczyna się w momencie rejestracji na studia. Można tego dokonać w momencie, gdy przy kierunku widnieje status „Rekrutacja otwarta”.
Oferta studia-online jest dostosowana do wszystkich maturzystów – bez względu na termin uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu dojrzałości. Więcej na ten rekrutacji przeczytasz w naszym artykule „Poprawiasz maturę w sierpniu i martwisz się, co ze studiami?”.