Zaktualizowano dnia 28 marca 2023
Szacuje się, że każdego dnia w naszym kraju rejestrowanych jest około tysiąc firm. Niezależnie od branży, oferowanych usług czy produktów, każde z przedsiębiorstw musi w odpowiedni sposób dysponować swoimi finansami. Szczególnie ważnym aspektem działalności firm i instytucji są rozliczenia podatkowe – w dużych podmiotach zajmuje się tym główny księgowy, na którego usługi w ostatnim czasie można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie. Czym jednak jego rola różni się od innych księgowych zajmujących się kwestiami rachunkowości? Czy osoba na stanowisku głównego księgowego musi posiadać specjalne uprawnienia?
Czym zajmuje się główny księgowy?
Osoba na stanowisku głównego księgowego odpowiada za kompleksowy nadzór finansowy w przedsiębiorstwach m.in. o charakterze produkcyjnym, usługowym, handlowym. Swoją funkcję pełni w jednostkach sektora finansów publicznych, firmach ubezpieczeniowych czy w bankach.
Do zadań głównego księgowego należy przede wszystkim:
- organizacja i kontrola prac działów finansowo-księgowych,
- weryfikacja zgodności dokumentacji księgowej, w tym m.in. ksiąg rachunkowych, procedur księgowych, raportów i sprawozdań,
- sporządzanie bilansów, rachunku zysków i strat.
Czym różni się główny księgowy od pozostałych pracowników działu?
W odróżnieniu od standardowego stanowiska księgowego, osoba pełniąca tego typu funkcję dokonuje oceny sytuacji finansowej firmy i współpracuje bezpośrednio z kierownictwem oraz pracownikami na stanowiskach decyzyjnych. Wykonuje w tej sprawie czynności, które wspomagają zarządzanie jednostką. Dodatkowo główny księgowy zawiązuje współpracę również z instytucjami finansowymi czy organami podatkowymi.
Ważne cechy głównego księgowego
Osoba, która aspiruje do zatrudnienia w tym obszarze powinna odznaczać się wieloma cechami niezbędnymi do efektywnej pracy. Z uwagi na swoją rolę w zespole, powinna wykazywać się umiejętnością zarządzania ludźmi oraz motywowania swoich podopiecznych do pracy. Szczegółowa weryfikacja dokumentacji finansowej nie odbędzie się z kolei bez wysoko rozwiniętych kompetencji analitycznych, dobrej pamięci czy odpowiedniej koncentracji uwagi.
Główny księgowy – wymagania do pracy w jednostkach sektora finansów publicznych
Dla osoby na stanowisku główny księgowy, wymagania będą nieco inne w zależności od kierunku ścieżki zawodowej oraz konkretnego miejsca zatrudnienia. W przypadku pracy w jednostkach sektora finansów publicznych, wymogi określają przepisy, według których może nim zostać:
- absolwent jednolitych ekonomicznych studiów magisterskich, ekonomicznych wyższych studiów zawodowych, uzupełniających ekonomicznych studiów magisterskich bądź ekonomicznych studiów podyplomowych, posiadający co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości, lub
- absolwent średniej, pomaturalnej bądź policealnej szkoły ekonomicznej oraz posiada minimum 6 lat praktyki w księgowości, lub
- osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów w oparciu o inne przepisy, lub
- osoba posiadająca certyfikat księgowy, który usprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź świadectwo kwalifikacyjne, które uprawnia do prowadzenia ksiąg rachunkowych w sposób usługowy.
Ile zarabia główny księgowy?
Stanowisko głównego księgowego to jeden z najwyższych celów zawodowych osób, które rozpoczynają pracę w księgowości. Często chcą zostać nim samodzielni księgowi posiadający wystarczające doświadczenie oraz wiedzę. Jedną z motywacji jest nie tylko chęć wykonywania coraz bardziej zaawansowanych zadań, ale również wyższe wynagrodzenie.
Na to, ile zarabia główny księgowy – podobnie jak w przypadku wymogów dotyczących wykształcenia – wpływa wiele różnych czynników. Jest to m.in. doświadczenie, wielkość firmy oraz region kraju. Według portalu wynagrodzenia.pl wynosi ono średnio od 5 do 9 tysięcy złotych netto.
Księgowość studia podyplomowe
Główny księgowy jest stanowiskiem, które wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. W tak dynamicznie zmieniającej się branży jak księgowość, studia podyplomowe stanowią przystępną formę pozyskania merytorycznego przygotowania m.in. z zakresu rachunkowości czy prawa podatkowego.
Główny księgowy to kierunek stworzony przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego z myślą o osobach, które aspirują do podjęcia pracy w tym zawodzie. Rozbudowany i dopracowany program studiów pozwala wykorzystać widzę również podczas prowadzenia własnego biura rachunkowego.