Pedagogika to dziedzina nauki, która pozwala zrozumieć wiele procesów i zjawisk zachodzących w naszym otoczeniu. Niejednokrotnie mają one istotny wpływ na rozwój, relacje międzyludzkie, a także stan emocjonalny. Tak jest w sytuacji, gdy pojawia się patologia społeczna. Przykłady tego typu destruktywnych zachowań mogą pojawić się w różnych środowiskach, a kluczem do zniwelowania ich negatywnego wpływu na poszczególne osoby jest właściwe rozpoznanie i odpowiednia reakcja pedagogiczna. Co to jest patologia społeczna i w jaki sposób pomóc osobom, których dotyczy? Patologia społeczna to jeden z przedmiotów na studiach licencjackich z pedagogiki w WSKZ.
Co to jest patologia społeczna?
Patologia społeczna to pojęcie, które jest niezwykle istotne zarówno w kontekście społecznym, jak i pedagogicznym. Mianem tym określa się wszelkie zachowania i działania, które oddziałują na otoczenie, społeczeństwo i jego obszary w sposób negatywny i destruktywny. Zachowania te są niezgodne z ogólnie przyjętym systemem norm społecznych, który obowiązuje w określonym systemie kulturowym.
Występowanie patologii społecznych wpływa nie tylko niekorzystnie na więzi i relacje międzyludzkie, ale również na rozwój, naukę i przyszłość osób, które są nimi dotknięte. Aby móc w porę wdrożyć odpowiednie działania mające na celu przywrócenie właściwego zachowania zgodnego z ogólnymi normami, niezbędna jest wiedza i interwencja pedagogów, którzy w dużej mierze mogą zwrócić uwagę na występowanie różnych patologii społecznych zwłaszcza u dzieci. Osoby te następnie mogą powiadomić odpowiednie instytucje i organy pomagające osobom z patologią, jak i same wpływać na prawidłowe kształtowanie nawyków. Jest to możliwe dzięki poznaniu istotnych aspektów związanych z patologiami społecznymi, które stanowią część programu studiów z zakresu pedagogiki.
Przyczyny patologii społecznych
W procesie pomocy osobom wykazującym zachowania patologiczne istotne jest rozpoznanie, jakie przyczyny patologii społecznych w danym przypadku spowodowały aktualny stan. Najczęściej nieprawidłowe zachowania, a w efekcie utrwalenie ich i występowanie patologii społecznej jest spowodowane takimi czynnikami jak:
- ubóstwo;
- izolacja społeczna;
- przemoc w rodzinie, w tym również psychiczna;
- uzależnienia;
- brak edukacji;
- niska tolerancja na stres;
- poczucie odrzucenia i krzywdy;
- złe doświadczenia z dzieciństwa.
W zależności od rodzaju patologii społecznej przykłady poszczególnych zachowań dewiacyjnych mogą mieć zróżnicowane przyczyny i najczęściej jest ich kilka.
Patologia społeczna – przykłady
Wśród patologii społecznych, które są szczegółowo analizowane w ramach studiów licencjackich z zakresu pedagogiki, znajdują się najczęściej spotykane zachowania i działania, które oddziałują negatywnie nie tylko na daną osobę, ale mogą być też szkodliwe dla otoczenia. W szczególności są to takie zjawiska jak alkoholizm, narkomania, przemoc domowa, przemoc względem rówieśników czy przestępczość osób nieletnich.
Istotnym aspektem związanym z patologią społeczną bywa również depresja, a także próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Dzięki nauce rozpoznawania nieprawidłowości podczas studiów pedagogicznych i poznaniu sposobów pomocy osobom potrzebującym pedagodzy mają realny wpływ na osoby dotknięte patologiami, które potrzebują profesjonalnej pomocy.
Jak absolwenci pedagogiki mogą stosować wiedzę z patologii społecznej w swojej przyszłej karierze?
Pedagodzy posiadający wiedzę z zakresu patologii społecznych mogą na szeroką skalę wdrażać programy profilaktyczne, organizować pogadanki, a także spotkania indywidualne z osobami dotkniętymi patologią. To również współpraca ze specjalistami, rodzicami i opiekunami, doradztwo oraz baczna obserwacja takich osób na co dzień. Wczesne dostrzeżenie i wdrożenie odpowiednich działań pedagogicznych daje szansę całkowitego wyjścia z problemu. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży.
Aby pozyskać cenną wiedzę z zakresu pedagogiki, ale też patologii społecznych, warto wybrać “Studia licencjackie — Pedagogika”, które można zrealizować na platformie dydaktycznej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Studia umożliwiają uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Absolwent otrzymuje tytuł licencjata oraz dyplom ukończenia studiów wyższych. Zdobyte kwalifikacje są zgodne z VI poziomem w Polskiej Ramie Kwalifikacji. To zatem możliwość kontynuowania kształcenia w Polsce, jak i za granicą. Studia realizowane są zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661, z późn. zm). Student otrzymuje legitymację studencką uprawniającą do zniżek, a w trakcie kształcenia musi zgromadzić 180 punktów ECTS.