Neurologopedia studia podyplomowe – dla kogo?

Neurologopedia studia podyplomowe to świetny wybór dla osób, które chcą pracować z osobami z dysfunkcjami mowy.

Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2022

Choć człowiek może komunikować się z innymi za pomocą wielu sposobów, bez wątpienia mowa jest najważniejszą metodą na przekazywanie informacji, swoich odczuć czy własnego zdania. Już od najmłodszych lat w postaci sylab łączonych w proste wyrazy dzieci starają się rozpocząć proces komunikacji poprzez mowę. Z biegiem lat przekształcają się one w zdania, które w późniejszym czasie pozwalają na swobodną komunikację ze światem zewnętrznym. Niestety u niektórych osób – szczególnie małych dzieci, ale także u dorosłych – występują zaburzenia mowy i komunikacji, które mają neurologiczne podłoże. Pracą z tego typu schorzeniami zajmuje się neurologopeda. Jak wygląda jego praca i kiedy należy się do niego zgłosić?

Neurologopedia – co to jest i czym się zajmuje?

Zanim przyjrzymy się pracy takiego specjalisty, warto przybliżyć się najpierw dziedzinie, w której pracuje. Neurologopedia jest specjalizacją logopedii, która zajmuje się terapią i diagnozą różnego rodzaju zaburzeń komunikacyjnych spowodowanych przez uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego – zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Co robi neurologopeda?

Neurologopeda w swojej pracy zajmuje się pacjentami z dysfunkcjami oraz uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej współpracuje z małymi dziećmi, które były obciążone okresem okołoporodowym i ciążowym. Z jego pomocy korzystają również dzieci z zespołami genetycznymi, a także z opóźnionym rozwojem i zaburzeniami mowy. Warto zaznaczyć, że neurologopeda pomaga także dorosłym, którzy cierpią na zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym. Może dla niektórych wydawać się to zaskakujące, ale do zadań neurologopedii należy także diagnoza oraz terapia funkcji pokarmowych u dorosłych oraz dzieci.

Neurologopeda ma za zadanie:

  • Badać i analizować czynniki, które doprowadzają do zaburzeń płynności mowy,
  • Badać i analizować czynniki, które wpływają na tempo i jakość opanowywania mowy,
  • Diagnozować zaburzenia mowy, postawy i trudności językowe, a także zachowania komunikacyjne dzieci, młodzieży oraz dorosłych,
  • Planować rehabilitację mowy osób w oparciu o postawioną diagnozę,
  • Prowadzić terapię logopedyczną dzieci, młodzieży oraz dorosłych z zaburzeniami mowy, które polegają na wykonywaniu ćwiczeń – słuchowych, oddechowych, a także uczeniu i rozumieniu zdań, wyrażeń i słów,
  • Rozwijać umiejętności czytania i pisania,
  • Prowadzić zajęcia usprawniające percepcję słuchową oraz wymowę.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kogo leczy neurologopeda?

Choć do neurologopedy trafiają także osoby dorosłe i młodzież, najczęściej z jego pomocy korzystają najmłodsi pacjenci.

Do neurologopedy trafiają dzieci:

  • pochodzące z grupy ryzyka okołoporodowego lub ciążowego,
  • u których zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne, autyzm bądź zespół genetyczny,
  • u których zaobserwowano opóźnienie psychoruchowe,
  • które mają problemy z jedzeniem, mówieniem,
  • które nadmiernie się ślinią, mają uchyloną buzię i nie oddychają przez nos,
  • które w swojej rodzinie posiadają osoby po wypadku lub posiadające zaburzenia mowy.

Gdzie może pracować neurologopeda?

Neurologopeda swoją pomoc może świadczyć w placówkach służby zdrowia – mowa o szpitalnych oddziałach pediatrii, rehabilitacji, psychiatrii czy neurologii. Może również podjąć zatrudnienie w ośrodkach opiekuńczych i wychowawczych – szczególnie w szkołach specjalnych, ośrodkach wczesnej interwencji, szkołach integracyjnych, przedszkolach czy domach opieki społecznej. Poza tym, neurologopeda może pracować w poradniach specjalistycznych, jak również w ośrodkach wczesnej interwencji.

Ile zarabia neurologopeda?

Zarobki neurologopedy uzależnione są od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy czy miejsca wykonywania pracy. Średnio neurologopeda może zarobić od 3420 zł brutto do 5510 zł brutto.

Studia online neurologopedia

Neurologopedia studia podyplomowe to kierunek oferowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, który ma charakter kwalifikacyjny. Studia nadają bowiem pełne kwalifikacje w zawodzie, pod warunkiem, że słuchacz posiada przygotowanie pedagogiczne.  Jeżeli ich nie posiada, WSKZ umożliwia zapisanie się równolegle na dwa kierunki, z czego przygotowanie pedagogiczne objęte będzie wówczas 25-procentowym rabatem.