Nauczyciel bibliotekarz – jak nim zostać?

Praca w bibliotece

Zaktualizowano dnia 21 marca 2022

W każdej szkole znajduje się miejsce, w którym nie słychać gwaru dzieci i młodzieży biegających po korytarzach, a raczej szelest kolejnych stron lektur, książek czy różnego rodzaju czasopism. Biblioteka stanowi bardzo ważne miejsce we wszystkich szkołach umożliwiając nie tylko wypożyczenie jednej z obowiązkowych lektur, ale również znalezienie zbiorów na interesujący ucznia temat. Praca w bibliotece szkolnej jest niezwykle interesującą, jednak żeby ją podjąć nie wystarczy bogata wiedza na temat literatury. Żeby pracować jako nauczyciel bibliotekarz trzeba spełnić warunki pod względem wykształcenia i zdobytych kwalifikacji. Jakie konkretnie?

Praca w bibliotece szkolnej – na czym polega?

Osoby pracujące na stanowisku nauczyciela bibliotekarza mają za zadanie gromadzić, opracowywać i udostępniać zasoby biblioteki szkolnej, a także inspirować i koordynować działania w obszarze upowszechniania czytelnictwa na terenie szkoły. Nauczyciel bibliotekarz ma również za zadanie przygotować uczniów do korzystania ze zbiorów, jakie znajdują się w szkole oraz pozostałych placówkach oświatowych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczyciel bibliotekarz – pozostałe obowiązki

To jednak niejedyne zdania, które w swojej pracy realizuje nauczyciel bibliotekarz. Pracownik szkolnej biblioteki:

  • gromadzi, ewidencjonuje, opracowuje i selekcjonuje zbiory znajdujące się w bibliotece szkolnej,
  • udostępnia pozycje z księgozbioru uczniom oraz nauczycielom,
  • organizuje warsztaty na temat korzystania z biblioteki oraz prowadzi zajęcia dydaktyczne mające na celu efektywne korzystanie z biblioteki szkolnej przez uczniów,
  • wspomaga innych nauczycieli w pracy dydaktycznej dostarczając materiały dydaktyczne oraz lektury szkolne,
  • inicjuje i prowadzi działania, które służą popularyzacji czytelnictwa i wypracowywaniu nawyków odnośnie korzystania zarówno z książek, jak i pozostałych nośników informacji,
  • współpracuje z innymi placówkami, które zajmują się rozpowszechnianiem zbiorów oraz prowadzeniem działalności kulturalno-oświatowej.
Praca w bibliotece

Dla kogo praca w bibliotece?

Z uwagi na charakter stanowiska, bibliotekarz szkolny powinien być cierpliwy oraz systematyczny, a także posiadać wszechstronną wiedzę z zarówno z zakresu literatury, jak i obsługi tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi informacyjnych. Osoby na tym stanowisku cechują się zazwyczaj komunikatywnością i łatwością w zdobywaniu wiedzy.

Praca w bibliotece – wymagania

Powyższe cechy nie wystarczą jednak do tego, aby podjąć pracę w bibliotece szkolnej. Wymagania odnośnie wykształcenia i kwalifikacji określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, zgodnie z którym, pracę w bibliotece (poza bibliotekami pedagogicznymi) może podjąć osoba, która:

  • ukończyła bibliotekoznawstwo na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym rodzaju placówki lub typie szkoły, a także posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • posiada odpowiednie wykształcenie w zależności od typu szkoły lub rodzaju placówki i przygotowanie pedagogiczne oraz:
  • jest absolwentem studiów wyższych, zrealizowała studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie bibliotekoznawstwa, lub
  • ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo, lub
  • ukończyła pomaturalne studium bibliotekarskie.

Studia podyplomowe Bibliotekoznawstwo Osoby, które nie ukończyły studiów wyższych z bibliotekoznawstwa, nadal mogą zdobyć uprawnienia do pracy jako bibliotekarz w szkole. W tym celu należy zrealizować studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego na kierunku Bibliotekoznawstwo. Studia mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że absolwenci wraz z dawką niezwykle cennej wiedzy i umiejętności otrzymują kwalifikacje do wykonywania zawodu. Więcej informacji znajduje się na stronie kierunku Bibliotekoznawstwo Studia podyplomowe.