Kto może zostać dyrektorem szkoły?

studia podyplomowe zarządzanie oświatą

Zaktualizowano dnia 1 kwietnia 2022

Według danych z roku szkolnego 2020/2021, w polskich szkołach podstawowych uczy się ponad 3 miliony uczniów. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych kształci się około 1,5 miliona osób. Choć bezpośrednio o poziom wiedzy oraz jakość edukacji dbają nauczyciele, to dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za wszelkie najważniejsze decyzje związane z daną placówką, w tym za dobór grona pedagogicznego. Zazwyczaj kadencja dyrektora szkoły trwa 5 lat, po których wybierany jest nowy dyrektor. Wielu nauczycieli, którzy myślą o awansie na to prestiżowe stanowisko zastanawiają się, co należy zrobić, żeby zostać dyrektorem szkoły. Z pomocą przychodzą Studia podyplomowe zarządzanie oświatą.

Dyrektor szkoły – zawód

Kim jest?

Dyrektor szkoły jest osobą nadzorującą daną placówkę, a także osoby w niej zatrudnione. Jest odpowiedzialny za wychowawczy oraz dydaktyczny poziom szkoły. Jego zadaniem jest również stworzenie warunków do samodzielnej oraz samorządnej pracy wychowanków i uczniów. Nie tylko kontroluje nauczycieli, ale jego rolą jest również zapewnienie pomocy w trakcie realizowania zadań oraz w doskonaleniu zawodowym.

Obowiązki dyrektora

Stanowisko dyrektora szkoły jest bardzo prestiżowe i niezwykle pożądane wśród nauczycieli. Trzeba jednak pamiętać, że łączy się to z większą odpowiedzialnością oraz szerokim zakresem obowiązków. Dyrektor ma za zadanie m.in.:

  • zapewniać warunki dla prowadzenia właściwej działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej w szkole,
  • ustalać program profilaktyczny i wychowawczy,
  • przydzielać nauczycielom stałe prace oraz zajęcia, a także dodatkowe zajęcia (opiekuńcze, dydaktyczne, wychowawcze),
  • zatwierdzać programy nauczania opracowane przez nauczycieli,
  • przewodzić radzie pedagogicznej (mowa m.in. o prowadzeniu i przygotowywaniu zebrań rady),
  • współpracować z rodzicami oraz opiekunami uczniów w obszarze działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej.
studia podyplomowe zarządzanie oświatą

Kto może zostać dyrektorem szkoły?

Świetny kontakt ze swoimi uczniami oraz bardzo dobra ocena pracy nie wystarczą, aby móc ubiegać się o awans na dyrektora szkoły. Wszelkie wymagania w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Z aktu prawnego wynika, że aby zarządzać placówką oświatową i pełnić funkcje dyrektora publicznego przedszkola, szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej może być osoba, która m.in.:

  • posiada tytuł magistra, inżyniera lub równorzędny, a także posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej placówce,
  • ukończyła studia I lub II stopnia, jednolite magisterskie lub studia podyplomowe z zarządzania bądź kurs kwalifikacyjny z obszaru zarządzania oświatą,
  • posiada minimum 5-letni staż pracy pedagogicznej jako nauczyciel bądź 5-letni staż dydaktycznej pracy jako nauczyciel akademicki,
  • uzyskał odpowiednią ocenę w danym okresie pracy,
  • spełnia warunki w kontekście zdrowia do wykonywania pracy na kierowniczym stanowisku,
  • posiada pełną zdolność czynności prawnych i nie była karana.

Bardzo ważne jest więc doskonalenie zawodowe nauczycieli w kontekście starania się o awans i podjęcie zatrudnienie jako dyrektor szkoły.

Zarządzanie oświatą studia podyplomowe online

Zarządzanie placówką oświatową wymaga więc spełnienia kilku warunków pod kątem wykształcenia. Jednym z nich jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą, które oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe zarządzanie oświatą

Studia na kierunku Organizacja i Zarządzanie Oświatą mają charakter kwalifikacyjny, co sprawia, że oprócz niezbędnej wiedzy i umiejętności, słuchacz zdobywa uprawnienia do podjęcia zatrudnienia jako:

  • dyrektor szkoły,
  • kierownik placówek oświatowych,
  • pracownik instytucji administracji samorządowej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Zarządzanie oświatą studia podyplomowe.