Zarządzanie w oświacie – jakie studia trzeba skończyć?

Zarządzanie oświatą studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 11 marca 2022

Zarówno na lokalny, jak i ogólnopolski poziom danej szkoły bądź placówki oświatowej z pewnością wpływa wiele czynników. Bardzo ważne są indywidualne osiągnięcia uczniów, którzy swoimi wynikami wpływają na prestiż danej placówki. Na ich wyniki ogromny wpływ ma grono pedagogiczne w postaci nauczycieli, które z kolei uzależnione jest od wyborów, jakie podejmuje dyrektor szkoły. W związku z coraz większym zainteresowaniem tym prestiżowym stanowiskiem, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała Zarządzanie oświatą studia podyplomowe, które pozwalają aspirującym nauczycielom zdobyć kwalifikacje do objęcia stanowisk zarządczych.

Dla kogo Zarzadzanie oświatą studia podyplomowe?

Zarządzanie oświatą to kierunek studiów, który wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród nauczycieli chcących rozwijać się w nowym lub aktualnym miejscu pracy i starać się o upragniony awans.

Studia na tym kierunku skierowane są przede wszystkim do nauczycieli wszystkich specjalności, a także każdego poziomu nauczania, którzy aspirują do poprowadzenia swojej ścieżki kariery w kierunku stanowiska dyrektora bądź innej funkcji kierowniczej – zarówno w szkole, jak i innej placówce oświatowej. Kwalifikacje zdobyte przez absolwentów przydadzą się również pracownikom nadzoru pedagogicznego, pracownikom organów, którzy prowadzą szkoły, a także osobom zatrudnionym na wszystkich szczeblach administracji państwowej.

Zarządzanie oświatą online to również świetny wybór dla animatorów działań oraz organizacji oświatowych, a także wszystkich osób, którzy chcą rozwinąć się w aspektach dotyczących organizacji oraz zarządzania oświatą.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto może zostać dyrektorem szkoły?

zarządzanie oświatą studia podyplomowe

Wymagania dotyczące kwalifikacji, jakie musi posiadać dyrektor szkoły zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. Zgodnie z przepisami, dyrektorem może być osoba, która spełnia szereg wytycznych, m.in.:

  • posiada wyższe wykształcenie oraz tytuł magistra, magistra inżyniera bądź równorzędny, a także posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • ukończyła studia podyplomowe bądź studia wyższe w zakresie zarządzania,
  • posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy pedagogicznej (w przypadku nauczyciela) bądź zrealizowany 5-letni staż pracy dydaktycznej (w przypadku nauczyciela akademickiego),
  • uzyskała co najmniej dobrą ocenę pracy w trakcie ostatnich 5 lat lub pozytywną ocenę zawodową w ciągu ostatniego roku (w przypadku nauczyciela akademickiego) lub w ciągu ostatnich 4 lat pracy w szkolnictwie wyższym.

Zarządzanie oświatą studia podyplomowe – gdzie mogą pracować absolwenci?

Organizacja i zarządzanie oświatą to zatem kierunek, który w przypadku nauczycieli i nauczycieli akademickich pozwala zdobyć wymagane świadectwo ukończenia studiów podyplomowych stwarzając szansę na objęcie stanowiska dyrektora. Oprócz tego, wiedza i umiejętności zdobyte przez absolwentów pozwalają im podjąć zatrudnienie o charakterze w pracownika instytucji administracji samorządowej bądź kierownika placówek oświatowych.

Kwalifikacje z zarządzania oświatą online

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym i efektywnym formom kształcenia, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje realizację tego kierunku w formie online. Oznacza to, że słuchacze mogą ukończyć studia podyplomowe z tego zakresu bez wychodzenia z domu. Dzięki platformie dydaktycznej słuchacze mogą realizować kolejne lekcje i tematy o dowolnych porach w każdym miejscu, które posiada dostęp do Internetu. Dzięki temu zdobycie kwalifikacji z zarządzania oświatą może łatwo pogodzić z pracą lub innymi obowiązkami przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdach do stacjonarnych placówek.