Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

kierownik biura rachunkowego studia online

Zaktualizowano dnia 22 lutego 2023

Prowadzenie własnej firmy wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością związaną z dostarczeniem klientom oferowanych produktów czy usług. Dużym wyzwaniem dla właścicieli przedsiębiorstw są kwestie rozliczania się z pracownikami oraz fiskusem. Z uwagi na coraz większą liczbę małych i średnich firm, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się biura rachunkowe, które świadczą usługi w zakresie księgowości. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skupić się na innych aspektach funkcjonowania firmy, a skomplikowane kwestie rozliczeń oddelegować wyspecjalizowanym biurom. Tego typu działalność podlega jednak przepisom określającym ich funkcjonowanie.

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, który świadczy usługi w zakresie rachunkowości na rzecz swoich klientów – instytucji, organizacji, przedsiębiorców czy osób fizycznych. Najważniejszym aspektem współpracy jest podpisana między stronami umowa, która upoważnia biuro rachunkowe do odpowiednich działań w imieniu klienta.

Umowa ta zawiera m.in. listę obowiązków, który może być inna dla każdego klienta. Najczęściej jednak biura rachunkowe oferują usługi:

  • księgowe – prowadzą księgi rachunkowe, sporządzają sprawozdania finansowe, prowadzą księgę przychodów oraz rozchodów, ewidencję VAT, a także różne deklaracje (m.in. PIT, CIT) czy sprawozdania (np. do GUS),
  • kadrowo-płacowe – przygotowują akta osobowe pracowników, sporządzają listę płac pracowników zatrudnionych w oparciu o różne umowy, prowadzą ewidencję czasu pracy, sporządzają raporty rozliczeniowe przekazywane do ZUS.
biura rachunkowe studia podyplomowe

Biuro rachunkowe – usługi dodatkowe

Na to, czym zajmują się biura rachunkowe w dużej mierze wpływa specyfika działalności klientów. Umowa może zawierać bowiem nie tylko typowe działania księgowe oraz kadrowo-płacowe, ale również świadczenia dodatkowe.

Biura rachunkowe usługi mogą świadczyć również w obszarze:

  • reprezentowania klientów z Inspektoratem Pracy, ZUS-em czy Urzędem Skarbowym,
  • bieżącej obsługi telefonicznej oraz mailowej klientów biura,
  • przygotowywania dokumentacji niezbędnej np. do ubiegania się o kredyt lub leasing,
  • wystawiania faktur w imieniu klientów.

Jak zakłada się biuro rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych w imieniu klientów jest usługą traktowaną jako działalność gospodarcza, która podlega przepisom Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Osoba aspirująca do świadczenia tego typu usług musi być przedsiębiorcą. W rozumieniu powyższego aktu prawnego jest nim osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której zdolność prawną przyznaje odrębna ustawa. Przedsiębiorcą jest także wspólnik spółki cywilnej w obszarze wykonywanym przez działalność gospodarczą.

Dodatkowo osoba ta musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, być niekarana m.in. w zakresie fałszowania dokumentów czy przestępstw skarbowych, a także posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wyjątek stanowi biuro rachunkowe, które prowadzi tylko księgi przychodów i rozchodów bądź świadczy usługi pomocnicze w wypełnianiu deklaracji oraz zeznań. W takim przypadku ubezpieczenie OC nie jest wymagane.

Jak założyć biuro rachunkowe? Kilka ścieżek rejestracji działalności

Istnieje wiele możliwości odnośnie zarejestrowania biura rachunkowego. Może być ono prowadzone jako:

  • spółka cywilna,
  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka prawa handlowego (np. spółka partnerska, komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością, jawna, komandytowo-akcyjna).

Warto zaznaczyć, że działalność w formie spółki partnerskiej może być prowadzona w przypadku, gdy wszyscy partnerzy wykonują zawód księgowego bądź doradcy podatkowego.

Finanse i rachunkowość – podyplomowe studia online

W zdobyciu wiedzy i umiejętności niezwykle przydatnych do prowadzenia własnego biura rachunkowego przydatne okażą się studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Uczelnia posiada w swojej ofercie wiele kierunków z zakresu ekonomii, w tym m.in. Finanse i Rachunkowość budżetowa, który pozwala słuchaczom zdobyć merytoryczne oraz praktyczne przygotowanie do pracy.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Biuro rachunkowe – praca dla absolwentów studiów

Absolwenci studiów, zgodnie z art. 54 ust. 2 pkt. 5 lit. a Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, mogą obiegać się o zatrudnienie jako główny księgowy jednostki sektora finansów publicznych. Kandydat musi posiadać minimum 3-letnie doświadczenie w zakresie księgowości.

Lista potencjalnych pracodawców jest znacznie dłuższa, jednak dla osób prowadzących własne biuro rachunkowe zarobki mogą okazać się najbardziej satysfakcjonujące.