Karty pracy w rewalidacji osób z autyzmem i zespołem Aspergera

studia podyplomowe autyzm i zespół aspergera

Według badań przeprowadzonych w ostatnich latach, liczba uczniów, u których zdiagnozowano autyzm oraz zespół Aspergera wynosi ponad 50 tysięcy i z roku na rok rośnie. Taki stan rzeczy sprawia, że na rynku pracy można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pedagogów specjalnych w obszarze edukacji, rewalidacji oraz wspomagania osób z zespołem Aspergera i autyzmem. Nauczyciele Ci wykorzystują wiele metod i sposobów w trakcie swojej pracy, a jednym z nich są karty pracy. Jakich jeszcze metod używają w pracy pedagodzy specjalni i dla kogo skierowane są Studia podyplomowe autyzm i zespół Aspergera?

Czym jest rewalidacja?

Jednym z głównych zadań pedagogów specjalnych, którzy pracują z osobami dotkniętymi autyzmem oraz zespołem Aspergera, jest rewalidacja. Są to działania, które mają na celu przywrócić uczniom sprawność ograniczoną przez uraz, dysfunkcję danego zmysłu bądź chorobę. Działania te skupiają się na przywróceniu w jak największym stopniu takich osób do prowadzenia normalnego trybu życia. Rewalidacja to także usprawnianie obszarów rozwoju oraz funkcji, które najbardziej utrudniają codzienne funkcjonowanie osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami.

studia podyplomowe autyzm i zespół aspergera

Zajęcia rewalidacyjne mają na celu przede wszystkim:

  • zniwelować nieprawidłowości w rozwoju społecznym,
  • wyeliminować deficyty i dysfunkcje w porozumiewaniu się,
  • pracę nad zaburzeniami zachowań niewerbalnych (mowa o kontakcie wzrokowym, ekspresji mimicznej czy pozycji ciała i gestykulacji).

Metody pracy i środki dydaktyczne

Pedagodzy w swojej pracy wykorzystują wiele aktywizujących metod i dostosowują je indywidualnie do każdego ucznia. Najpopularniejszymi formami są ćwiczenia, zadania praktyczne, pokaz, pogadanka, praca z tekstem czy naśladownictwo. Niezbędnymi środkami dydaktycznymi, które są wykorzystywane przez pedagogów specjalnych są karty pracy, na których uczniowie wykonują zadane ćwiczenia. Oprócz tego wykorzystują plany działania, teksty literackie, zabawy i gry dydaktyczne, czasopisma oraz słowniki.

Pedagogika specjalna studia podyplomowe online

Kierunek dla pedagogów specjalnych przygotowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego wyposaży słuchaczy nie tylko w wiedzę na temat powyższych metod, ale przede wszystkim pozwoli dobyć kwalifikacje wymagane do podjęcia zatrudnienia w tym kierunku.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe autyzm i zespół Aspergera kwalifikacje

Studia podyplomowe pedagogika specjalna mają bowiem charakter kwalifikacyjny i jej absolwenci, wraz ze świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, uzyskują uprawnienia zawodowe z zakresu pedagogiki specjalnej. To świetna propozycja dla osób, które cenią sobie nie tylko najwyższą jakość kształcenia, ale również swobodę zdobywania wiedzy, jaką zapewnia metoda kształcenia na odległość (online). Pedagogika specjalna studia podyplomowe to kierunek, którego część teoretyczną słuchacze mogą zrealizować za pośrednictwem Internetu – bez wychodzenia z domu.