Jesteś nauczycielem przedmiotów i nie masz przygotowania pedagogicznego?

przygotowanie pedagogiczne online

Aby podjąć zatrudnienie jako nauczyciel w szkole lub placówce oświatowej, nie wystarczy zamiłowanie do danego przedmiotu czy posiadanie cech charakteru niezwykle pomocnych podczas kształcenia i przekazywania wiedzy swoim uczniom. W polskim systemie oświaty, aspirujący nauczyciel musi spełnić wymagania pod kątem wykształcenia i posiadanych kwalifikacji. Co do zasady, aby zostać zatrudnionym w szkole, nauczyciel potrzebuje przygotowania pedagogicznego. Choć istnieje pewien wyjątek, wielu nauczycieli potrzebuje go, aby móc realizować swoje zadania zawodowe. Dzięki nowoczesnym metodom kształcenia, można zrealizować przygotowanie pedagogiczne online.

Przygotowanie pedagogiczne w świetle aktualnych przepisów

Wszelkie kwalifikacje, poziom wykształcenia i jego zakres w kontekście poszczególnych rodzajów placówek oraz typów szkół określa aktualnie Rozporządzenie MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Według tego aktu prawnego, przygotowanie pedagogiczne rozumiane jest jako wiedza i umiejętności z obszaru dydaktyki szczegółowej, pedagogiki, a także psychologii. Określony jest również wymiar czasowy:

  • minimum 270 godzin zajęć związanych ze specjalnością kształcenia,
  • minimum 150 godzin pozytywnie ocenionej praktyki pedagogicznej.

Wiele osób, które ukończyły swoje studia wiele lat temu mogą zadawać sobie pytanie: „Jak sprawdzić, czy mam przygotowanie pedagogiczne?”. O jego posiadaniu świadczy dyplom ukończenia studiów bądź inny dokument wydany przez uczelnię. Może być to również dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo potwierdzające ukończenie kursu kwalifikacyjnego.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kształcenie nauczycieli – dlaczego tak ważne jest przygotowanie pedagogiczne?

Jak wynika z wyżej wymienionego Rozporządzenia MEN, przygotowanie pedagogiczne jest jednym z podstawowych wymogów koniecznych do zdobycia kwalifikacji umożliwiających zatrudnienie na stanowisku nauczyciela we wszystkich rodzajach szkół, a także:

  • placówkach doskonalenia nauczycieli,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • bibliotekach pedagogicznych,
  • placówkach zapewniających wychowanie oraz opiekę uczniom w trakcie pobierania nauki poza miejscem ich stałego zamieszkania.

Studia dla nauczycieli a przygotowanie pedagogiczne

Przygotowanie pedagogiczne jest konieczne nawet, gdy dana osoba ukończyła studia II stopnia bądź jednolite magisterskie:

  • zgodne z nauczanym przedmiotem i prowadzonymi zajęciami, lub
  • których efekty kształcenia obejmują treści nauczanego przedmiotu wskazane w podstawie programowej, lub
  • na kierunku innym niż nauczany przedmiot oraz studia podyplomowe nadające kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu.

Kiedy możliwe jest zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego?

Można spotkać się jednak z sytuacją, w której nauczyciel podjął pracę w szkole bez przygotowania pedagogicznego. Jak się okazuje może do tego dojść w szczególnych przypadkach, które są uzasadnione potrzebami danej szkoły lub placówki. Dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy z osobą, która rozpoczyna pracę w szkole i posiada wymagane wykształcenie bez przygotowania pedagogicznego tylko w momencie, w którym zobowiąże się do jego uzyskania w pierwszym roku pracy. Informacja o takim zobowiązaniu zostaje umieszczona w umowie o pracę.

studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne online

Przygotowanie pedagogiczne online – studia dla nauczycieli, którzy potrzebują uzupełnić swoje kwalifikacje

W dobie nowoczesnych i efektywnych form nauczania, aspirujący lub aktywni zawodowo nauczyciele mogą zdobyć przygotowanie pedagogiczne w niezwykle dogodny sposób. Wszystko dzięki studiom podyplomowym online oferowanym przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej to kierunek, który pozwala słuchaczom zrealizować część teoretyczną z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu. Absolwenci po odbyciu obowiązkowych praktyk zdobywają uprawnienia pedagogiczne i są przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela zajęć lub przedmiotów w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej.