Tego nauczy się każdy psycholog przed podjęciem pracy w szkole

studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne dla psychologów

Zaktualizowano dnia 26 października 2022

Psychologia to bardzo złożona dziedzina, która wymaga od specjalistów wielu lat nauki i przygotowania – zarówno merytorycznego, jak i praktycznego. W naszym kraju praca psychologa podlega przepisom prawnym, szczególnie jeśli taki specjalista chce uczyć w szkole. Aktualnie w planach Ministerstwa Edukacji i Nauki jest zwiększenie etatów psychologa szkolnego w ciągu kilku lat z 22 tysięcy do 51 tysięcy. Absolwenci psychologii nie mogą jednak pełnić tej funkcji bez zdobycia dodatkowych uprawnień. Niezbędne w drodze do ich zdobycia okazują się studia podyplomowe Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów. Co daje ten kierunek?

Wykształcenie pedagogiczne – kto go potrzebuje?

Praca w szkole to bardzo odpowiedzialna funkcja z uwagi na kształtowanie postaw oraz umiejętności dzieci i młodzieży, które wielokrotnie stykają się z różnymi sytuacjami czy informacjami po raz pierwszy w swoim życiu. Mimo to, zatrudnienie przez jedną ze szkół jest wciąż celem wielu absolwentów specjalizacji, które swoim zakresem obejmują treści nauczanych przedmiotów.

Od nauczycieli wymaga się jednak nie tylko ukończenia odpowiednich studiów wyższych, ale także zdobycia wykształcenia pedagogicznego. Jak się jednak okazuje, dotyczy to również nauczycieli psychologów, którzy chcą podjąć zatrudnienie w przedszkolu, szkole, placówce oświatowej czy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Psycholog szkolny – kwalifikacje, jakie powinien posiadać

Psychologia jest popularnym kierunkiem wybieranym przez osoby, które chcą poprawić swoją ścieżkę zawodową w kierunku świadczenia pomocy psychologicznej. Jeśli jednak aspirujący psycholog chce pracować w szkole, musi spełnić wymagania określone przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

Według przepisów, osoba aspirująca do pełnienia funkcji nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach oraz placówkach opisywanych w Rozporządzeniu, musi być absolwentem jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia. Zrealizowana specjalność musi odpowiadać dodatkowo prowadzonym zajęciom bądź spełniać warunki określone w ustawie regulującej zawód psychologa. Kwalifikacje obejmują również obowiązkowe przygotowanie pedagogiczne, które wyposaża absolwentów tej dziedziny nauki w wiedzę oraz umiejętności pozwalające pracę z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów

O ile wieloletnie studia wyższe przygotowują psychologów m.in. z zakresu prowadzenia diagnozy i terapii psychologicznej pacjentów, o tyle w programie nie ma zbyt dużej przestrzeni na przygotowanie specjalisty do pracy w środowisku szkolnym. Studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne dla psychologów oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego umożliwiają aspirującym nauczycielom psychologom zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do pracy w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne dla psychologów

W odróżnieniu od standardowego kierunku z zakresu przygotowania pedagogicznego, program tych studiów podyplomowych skupia się na specyfice pracy nauczyciela psychologa. Zagadnienia zostały dobrane w taki sposób, aby wyposażyć nauczycieli psychologów w wiedzę dotyczącą niezwykle ważnych aspektów, charakterystycznych w pełnieniu obowiązków jako nauczyciel psycholog.

Studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne dla psychologów – program studiów

W pierwszym semestrze, kierunek przygotowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, pozwala słuchaczom poznać specyfikę pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także uzyskać wiedzę na temat systemu oświaty i doradztwa zawodowego. Ważnym zagadnieniem poruszanym w tej części są także zasady etyki zawodowej, którą musi przestrzegać każdy nauczyciel.

Drugi semestr skupia się na przygotowaniu słuchacza z zakresu metodyki pracy nauczyciela psychologa, a także zagadnień związanych z uzależnieniami, profilaktyką oraz promocją zdrowia, co realizowane jest często przez placówki oświatowe. Poza obowiązującymi w szkołach zasadami BHP, aspirujący nauczyciel psycholog pozna także zagadnienia związane z kształceniem osób dorosłych (andragogiką).

Słuchacze, którzy zapiszą się na Przygotowanie pedagogiczne studia podyplomowe dla psychologów, zostaną przygotowani również pod kątem psychologii uczenia się oraz procesu nauczania. Ważnym zagadnieniem poruszanym w trzecim semestrze jest także warsztat pracy oraz rola nauczyciela psychologa w kształceniu uczniów. Osoba pełniąca tę funkcję pozna możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii podczas kształcenia.