Zaktualizowano dnia 19 stycznia 2024
Swoboda podróżowania i podejmowania pracy niemal na całym świecie sprawiła, że coraz częściej dochodzi do współpracy i transakcji międzynarodowej pomiędzy osobami fizycznymi, przedsiębiorstwami czy strukturami politycznymi. Nic więc dziwnego, że studenci coraz częściej wybierają stosunki międzynarodowe jako swoje studia licencjackie. Bogata wiedza zdobyta w trakcie kształcenia przekłada się bezpośrednio na szerokie perspektywy zawodowe. W tym artykule sprawdzimy więc, jaka praca po stosunkach międzynarodowych może zostać podjęta przez absolwentów.
Stosunki międzynarodowe – praca po studiach coraz bardziej prestiżowa
Aktualnie prowadzenie biznesu na arenie międzynarodowej jest standardem. Przedsiębiorstwom z małego, średniego czy dużego sektora po pewnym czasie znacznie łatwiej jest rozszerzyć strefę wpływów na inne kraje niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Największe korporacje regularnie otwierają swoje filie w Europie oraz poza granicami Starego Kontynentu docierając do coraz większej liczby odbiorców swoich usług bądź produktów.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie i koordynacja procesów przez specjalistów stosunków międzynarodowych. To właśnie osoby, które ukończyły studia licencjackie mogą wykorzystać posiadaną wiedzę z zakresu ekonomii, polityki czy prawa międzynarodowego, aby – często reprezentując firmę – dopiąć ważne kontrakty czy porozumienia. Biorąc pod uwagę skalę działalności przedsiębiorstw i dynamikę rozwoju zagranicznych rynków, praca po studiach Stosunki międzynarodowe to świetna inwestycja w swój rozwój i gwarancja podjęcia jednego z prestiżowych stanowisk.
Praca po stosunkach międzynarodowych – studia przepustką do zagranicznej kariery
Stosunki międzynarodowe to studia dla osób, które:
- interesują się polityką zagraniczną,
- lubią podróżować,
- łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi,
- interesują się wydarzeniami z kraju i ze świata,
- z łatwością uczą się języków obcych.
Choć powyższe cechy z pewnością ułatwiają pracę na arenie międzynarodowej, o tyle w większości przypadków nie okażą się wystarczające, aby rozpocząć karierę zawodową. Kluczowe na początku ścieżki bardzo często okazują się studia „Stosunki międzynarodowe„, które przygotowują w merytoryczny i praktyczny sposób do realizowania wymagających zadań. Dla pracodawcy do właśnie świadectwo ukończenia studiów będzie niezbitym dowodem na potwierdzenie posiadanych kompetencji. Z tego powodu pracę po stosunkach międzynarodowych znacznie łatwiej znajdują absolwenci studiów.
Jaka praca po stosunkach międzynarodowych?
Studenci naszej uczelni mogą wybrać „Stosunki międzynarodowe” jako specjalność w obrębie kierunku Administracja I stopnia. Dzięki temu w programie studiów od czwartego semestru pojawią się zagadnienia pozwalające zdobyć przygotowanie do zawodu. Studenci poznają m.in. tajniki:
- prawa międzynarodowego,
- modeli budowania stosunków międzynarodowych,
- ekonomii międzynarodowej,
- prowadzenia negocjacji.
Zdobyta wiedza w trakcie nauki pozwala podjąć pracę zarówno w administracji państwowej, jak również w prywatnych korporacjach oraz firmach. Jaka praca po stosunkach międzynarodowych może być podjęta przez absolwentów? Najczęściej są to stanowiska o charakterze analitycznym – w obszarze doradztwa wizerunkowego, marketingowego oraz biznesowego. Pracodawcą osób, które ukończą studia stosunki międzynarodowe mogą być m.in.:
- organizacje międzynarodowe zajmujące się polityką, prawem międzynarodowym lub gospodarką,
- placówki dyplomatyczne, ambasady i konsulaty,
- firmy konsultingowe,
- jednostki wojskowe i służby mundurowe.
Więcej informacji na temat programu oraz metod kształcenia znajdziesz w opisie studiów.