Jak zostać terapeutą zajęciowym? Zarobki i wymagania

terapia zajęciowa studia licencjackie

Liczba placówek medycznych, edukacyjnych i społecznych, które zatrudniają terapeutę zajęciowego, nieustannie rośnie. Trend spowodowany coraz większymi potrzebami starzejącego się społeczeństwa sprawia, że praca polegająca na wsparciu osób w codziennym funkcjonowaniu, staje się atrakcyjnym kierunkiem rozwoju zawodowego. Ty również dostrzegasz potencjał w tej branży i zastanawiasz się, jak zostać terapeutą zajęciowym? Zobacz, jakie studia pozwolą Ci zdobyć niezbędne przygotowanie.

Co to jest terapia zajęciowa?

Terapia zajęciowa to dyscyplina ochrony zdrowia polegająca na angażowaniu osób posiadających ograniczenia (zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej) w czynności, które są zaprojektowane w taki sposób, aby pomogły wrócić do optymalnego funkcjonowania. Aktywności podejmowane na zajęciach pozwalają pacjentom spełnić wymagania stawiane przez środowisko domowe i pracę zawodową, a także przygotowują do samodzielnego życia

Terapia zajęciowa odgrywa kluczową rolę szczególnie w procesie aktywizacji osób starszych i rehabilitacji, a dzięki wielu różnym metodom i technikom można z łatwością dobrać aktywności indywidualnie dla każdego pacjenta. Do najpopularniejszych form zalicza się arteterapię, która pozwala przywrócić osoby do optymalnej kondycji poprzez malowanie, taniec czy muzykę.

Sprawdź studia licencjackie

Jak zostać terapeutą zajęciowym? Wymogi rozporządzenia

Choć efektywność procesu rehabilitacji zależy w dużej mierze od zaangażowania samego pacjenta, ogromną rolę odgrywa specjalista prowadzący aktywności z podopiecznymi. Chcesz zacząć pracę w tym zawodzie, ale nie wiesz, jak zostać terapeutą zajęciowym? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uzyskanie odpowiedniego wykształcenia.

Według aktualnych przepisów terapeutą zajęciowym może być m.in. osoba, która:

  • po 30 września 2012 r. rozpoczęła studia wyższe w zakresie terapii zajęciowej, które zawierają minimum 2000 godzin kształcenia w grupie treści podstawowych, obejmujących wiedzę z obszaru teorii technik terapeutycznych i uzyskała tytuł co najmniej licencjata;
  • ukończyła studia wyższe na kierunku lub w specjalności terapia zajęciowa, które zawierają minimum 3000 godzin kształcenia, z czego 2000 godzin to treści podstawowe i kierunkowe, obejmujące wiedzę z zakresu technik terapeutycznych i uzyskała tytuł co najmniej licencjata;
  • posiada inne wykształcenie, ale uzyskała pozytywną opinię kierownika ośrodka prowadzącego terapię zajęciową dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Terapeuta zajęciowy – czy warto nim zostać? Korzyści dla absolwentów studiów

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że do 2050 roku na terenie naszego kraju będzie mieszkać ponad 40% osób powyżej 60. roku życia. Statystycznie to właśnie w tym wieku najczęściej zaczynają się problemy z funkcjonowaniem i wykonywaniem podstawowych czynności. Już teraz można dostrzec bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy posiadają przygotowanie do pracy w zakresie zaspokajania potrzeb w procesie leczenia i rehabilitacji.

Czy atrakcyjnym wyborem będzie praca jako terapeuta zajęciowy? Czy warto zdobyć przygotowanie do pełnienia funkcji jako specjalista z tego zakresu? Jak się okazuje, zatrudnienie w takiej roli przynosi wiele korzyści – zarówno pod kątem satysfakcji zawodowej, jak również rozwoju osobistego. Wynika to z faktu, że terapeuci mają unikalną możliwość wspierania osób potrzebujących, poprawiając ich jakość życia, a także przywracając ich do samodzielnego funkcjonowania.

Terapeuta zajęciowy – zarobki w zawodzie

Oprócz satysfakcji z realnej pomocy innym w przezwyciężaniu codziennych trudności dużym atutem posiadania przygotowania do pracy są szerokie możliwości zatrudnienia. Lista Twoich potencjalnych miejsc pracy jest bardzo długa, dzięki czemu nie musisz martwić się o stabilność czy możliwość zmiany środowiska. Po studiach możesz znaleźć zatrudnienie m.in. w:

  • hospicjach;
  • szpitalach;
  • poradniach rehabilitacyjnych;
  • sanatoriach;
  • klubach seniora;
  • domach pomocy społecznej;
  • zakładach opiekuńczych.

Jeśli chcesz pracować jako terapeuta zajęciowy, zarobki również mogą być argumentem przemawiającym za poprowadzeniem kariery w tym kierunku. Choć miesięczna pensja zależy od wielu czynników, jak doświadczenie, miejsce pracy, czy specjalizacja, średni dochód może okazać się atrakcyjny dla wielu początkujących specjalistów. Na podstawie ogłoszeń znalezionych na stronie powiatowych urzędów pracy można ustalić, że początkujący terapeuta zajęciowy zarabia od 5400 zł brutto wzwyż.

jak zostać terapeutą zajęciowym studia

Terapeuta zajęciowy – jak zostać specjalistą z odpowiednim przygotowaniem?

Interesujesz się muzyką, sztuką, a także ruchem jako formą terapii i chcesz poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku pracy jako terapeuta zajęciowy? Studia licencjackie „Arteterapia, choreoterapia, muzykoterapia” dostępne w ofercie naszej Uczelni to świetny wybór, jeśli chcesz zdobyć przygotowanie z zakresu tych form jednocześnie. Połączenie teorii i praktyki w jednym programie nauczania pozwoli Ci zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia zajęć w ramach:

  • arteterapii, która wykorzystuje malowanie, rzeźbienie i inne formy sztuki do wyrażania własnych emocji i poprawy zdrowia psychicznego;
  • choreoterapii, która polega na wykorzystywaniu tańca i ruchu do wspierania rozwoju fizycznego;
  • muzykoterapii, która redukuje stres i poprawia nastrój przez słuchanie i tworzenie muzyki.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI DO PROWADZENIA ZAJĘĆ Z ZAKRESU ARTETERAPII

Terapeuta zajęciowy – jak zostać specjalistą w swoim fachu? Ważne umiejętności

W trakcie nauki nauczysz się wykorzystywać techniki arteterapeutyczne w pracy z różnymi grupami wiekowymi, a także poznasz wpływ sztuki, muzyki i tańca na zdrowie emocjonalne i psychiczne. Studia pozwolą Ci również rozwinąć umiejętności ważne w pracy terapeuty zajęciowego, jak:

  • empatia – pozwoli Ci zrozumieć emocje i potrzeby każdego z pacjentów;
  • cierpliwość – jest niezbędna do pracy z osobami, które wymagają więcej czasu na osiągnięcie postępów;
  • kreatywność – umożliwi Ci wprowadzać różnorodne, ciekawe i angażujące zajęcia;
  • komunikatywność – jest niezwykle przydatna do budowania relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu oraz wsparciu.

Więcej na temat tej formy pomocy przeczytasz w naszym artykule „Arteterapia. Co to jest i dlaczego jest tak popularna?”.

Jeśli chcesz pomagać innym poprzez sztukę, taniec lub muzykę, a jednocześnie chcesz zapewnić sobie atrakcyjną ścieżkę rozwoju, zapisz się na studia licencjackie będące specjalnością w obrębie kierunku „Pedagogika” i zdobądź przygotowanie do pracy w perspektywicznym zawodzie.

Zaktualizowano dnia 12 września 2024